FRISSÍTVE - Egy diák meghalt, hárman megsérültek, egyikük állapota válságos, miután összeomlott a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része

Fotók: katasztrófavédelem

Négy diák rekedt a romok alatt, amikor hétfőn délután összeomlott a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része. A tűzoltók és a mentők nagy erőkkel vonultak a helyszínre. Három 15 és 17 év közötti diáklányt viszonylag rövid időn belül kimentettek a romok alól, az egyikük állapota válságos, gerinctörést szenvedett. A bentlakásban szolgálatot teljesítő nevelőnő elmondása szerint akár hatan is lehettek az épületben az omlás idején, de négyen biztosan bent voltak. A diákok már korábban észrevették, hogy repednek a falak, miután az épület közvetlen szomszédságában csatornázási munkálatok kezdődtek. Mintegy három órányi keresés után a romok alatt rátaláltak a negyedik fiatalra is, kiemelték és megkezdték az újraélesztését, de az orvosoknak nem sikerült megmenteniük az életét.

Helyszíni információk szerint a helyszínen kaotikus állapotok uralkodtak. A romok alól segélykiáltások hallatszottak, a mentők a hangok alapján keresték a túllélőket. 

Egy lányt könnyebb sérülésekkel kórházba szállítottak, ő volt az első, akit a mentőknek sikerült megtalániuk a romok alatt. A második diák kimenmentésére sem kellett sokat várni, őt komolyabb sérülésekkel vitték el a székelyudvarhelyi kórházba. Egy harmadik diákot ekkor még kerestek.

Zajlik a kutatás és a mentés a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázum összeomlott bentlakásánál

Zajlik a kutatás és a mentés a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázum összeomlott bentlakásánál. Videó forrása: katasztrófavédelem

Közzétette: Maszol.ro – 2023. december 18., hétfő

Versenyfutás volt az idővel: megtalálták a harmadik áldozatotot is. A katasztrófavédelem közlése szerint az egyik áldozat magánál volt, a második diákot eszméletlen állapotban vitték kórházba, a harmadikat pedig újra kellett éleszteni. Információink szerint az újraélesztés sikerült, a gyereket kórházba szállították.

A Hargita megyei katasztrófavédelem tájékoztatása alapján a leomlott tetőzet és fal mintegy 200 négyzetméternyi területet érint.

László Szabolcs, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetője a Maszolnak elmondta: nem sokkal 16 óra után riasztották őket a helyszínre, ahová elsőkként érkeztek meg, akkor értek ki a tűzoltók és a mentők is. Szerint valószínű, hogy az épület közvetlen szomszédságában végzett munkálatok miatt indulhatott meg a fal, de ezt majd szakértői vizsgálat állapítja meg pontosan, tette hozzá.

„Amikor a helyszínre érkeztünk, hangokat hallottunk a romok alól, két lánynak a hangját tudtuk megkülönböztetni, őket meg is találtuk, sikerült kihoznunk őket. A második lány mondta el, hogy még egy leány bent van a romok alatt, őt is sikerült megtalálni” – közölte a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetője.

Az épületben szolgálatot teljesítő nevelőnő elmondása szerint azonban összesen hat diák lehetett az épületben, de négy biztosan. „Egy fiút még biztosan keresnek a romok alatt”, közölte alig egy órával az omlás után László Szabolcs.

A katasztrófavédelem keresőkutyákat is bevetett a lehetséges további áldozatok felkutatására. 

A Hargita Népének nyilatkozó egyik nevelőnő azt mondta, beomlottak a 63, 65, 67, 68-as emeleti szobák, maguk alá temetve az alattuk levőket. „Az egyik diák szólt szünetben, hogy reped a fal. Mire odamentem, csak egy nagy dördülést hallottam. A 47-es szoba ajtaját nem tudtam kinyitni, a többinél már csak romokat és téglákat láttam” – részletezte a bentlakás egyik nevelője, aki szerint szerencse a szerencsétlenségben, hogy szünetben történt az eset, mikor a legtöbb diák nem a szobákban tartózkodik.

A diákok pedig azt is elmondták, hogy mióta néhány napja megkezdődtek a munkálatok az épület követlen szomszédságában, a bentlakás falain repedések jelentek meg, majd azok egyre nagyobbakká váltak, sőt a gyermekek „érezték, hogy az épület mozog”.

A bentlakásban az emeleten voltak elhelyezve a lányok, s az alsó szinten a fiúk. Ezért volt az, hogy előbb a leányokat találták meg, s folytatták a keresését a romok alatt mélyebben lévő fiú után. 

Az egész környékről érkeztek segítők

Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke is azt mondta, valószínűsíthetően az okozta a tragédiát, hogy az emeletes épület alapja mellett éppen ásási munkálatokat végeztek.

„Négy gyereket biztosan keresnek, ebből hármat megtaláltak, egyikük nagyon súlyos állapotban van, egyebek mellett gerinctörést szenvedett, és mihamarabb átszállítják a marosvásárhelyi kórházba, a másik kettőt már a székelyudvarhelyi kórházban ellátták.

Közölte, a megyei önkéntes tűzoltó szervezetek mozgósítása révén nagyon gyorsan a helyszínre érkezett a máréfalvi, a farkaslaki, a bögözi, oroszhegyi, fenyédi és a székelykeresztúri önkéntes alakulat.

A negyedik diák után kutatnak a romok alatt Székelyudvarhelyen

‼ A negyedik diák után kutatnak a romok között Székelyudvarhelyen a Tamási Áron Gimnázium összeomlott bentlakása alatt. Három fiatalt már kimentettek, az egyikük állapota nagyon súlyos, őt a marosvásárhelyi kórházba szállítják. #Maszol #Székelyudvarhely #tragédia

Közzétette: Maszol.ro – 2023. december 18., hétfő

„Óvatosan tudnak dolgozni és nagyon nehéz a mentés, mert a tetőszerkezetet nagyjából egy gondolat tartja a levegőben és még az önkéntes és hivatásos tűzoltók is veszélyben vannak. Kutyákkal is keresik a fiatal srácot, de egyelőre nem találják. Mi bízunk benne, hogy sikerül életben  kihozni, ezért dolgoznak most a mentők” – mondta Bíró Barna Botond.

Megtalálták a negyedik fiatalt is

A katasztrófavédelem azt közölte, rábukkantak a negyedik fiatalra is, akivel kommunikálni is tudnak. Előkészítik a kiemelését a romok alól. 

A helyszínen tartózkodó kollégánk azonban arról tudósított, hogy a negyedik fiatallal semmilyen módon nem lehetett kapcsolatot teremteni. Amikor kiemelték a romok alól, azonnal megkezdték az újraélesztését. A hivatalos közlés szerint a gyermek állapota válságos volt. 

A negyedikként kiemelt diák életét vesztette

A negyedik áldozatot, amint kiemelték a romok alól, megpróbálták újraéleszteni, majd a mentőautóhoz szállították, ahol további mintegy 45 percen át küzdöttek az orvosok az életéért, de nem sikerült megmenteni. A fiú 17 éves volt, a Palló Imre Művészeti Szakközépiskolába járt.
A katasztrófavédelem a keresést leállította. 

Oktatási miniszter: még egyszer egy ilyen nem fordulhat elő

Ligia Deca oktatási miniszter a székelyudvarhelyi eset után azt mondta: mindent megtesznek a minisztériumban, hogy minden segítséget megadjanak, amire szükség lesz.

Az 1910-ben épült bentlakás állapotáról kérdezve Deca azt mondta, hogy nem tudni pontosan, hogy szeizmikusan veszélyeztetettnek minősül-e, de az ilyen épületek megerősítése a helyi közigazgatás feladata.

„Nincsenek adataim az épület állapotáról, meg akarom nézni, ki a tulajdonos, hogy milyen munkálatokat engedélyeztek. Az önkormányzatok pályázhatnak pénzeszközökre az I-es és II-es szeizmikus kockázatú épületek megerősítésére. Ez nem fordulhat elő még egyszer” – mondta Deca.

„A jövő évi költségvetés kormányzati szinten tartalmaz pénzt a középületek megerősítésére, beleértve az oktatási épületeket is. Vannak pénzeszközeink a rehabilitációra is, például az PNRR-ben, vannak pénzeszközeink más forrásokból, például a nemzetközi intézményekkel közös projektekre. Amire azonban szükségünk van, az az, hogy talán pontosabban beazonosítsuk, vagyis az önkormányzatoknak szakvéleményt kell készíteniük, ahol felmerül a gyanú, hogy szerkezetileg, konstruktívan nincs rendben, és minél hamarabb be kell avatkoznunk” – tette hozzá az oktatási miniszter.

Tanfelügyelőség: az épülettel eddig minden rendben volt

Cristinel Glodeanu főfelügyelő-helyettes a Digi 24-nek elmondta, hogy „az épületet ellenőrizték, és eddig nem jelentettek semmilyen problémát”, és hogy az épület rendelkezik minden szükséges engedéllyel.

Elmondása szerint a most zajló munkálatok csak az épületen kívül, az udvaron folynak. „Az épület a római katolikus egyház tulajdona, és kölcsönben van az oktatási intézménynek. (...) Majd később meglátjuk, hogy mi a helyzet. A gimnáziumnak két rehabilitált épülete van, amelyek 3-as szeizmikus kockázatúak, ez az épület nem volt szeizmikus kockázatú” – mondta a Hargita megyei főtanfelügyelőség képviselője.

Demeter Levente főtanfelügyelő az Agerpresnek azt mondta, hogy a bentlakásban 97 gyermeket szállásoltak el a város különböző iskoláiból. Ha 17 óra után vagy éjszaka történt volna a tragédia, akkor sokkal súlyosabb következményekkel járt volna, hiszen akkor az összes diák az épületben tartózkodott volna, mutatott rá. Nem tartja kizártnak, hogy az épület körül zajló munkálatok okozták a tragédiát. Az épületet most készülnek ugyan rácsatlakoztatni a szennyvízhálózatra, emiatt árkot ástak mellette. „A munkálatok viszont engedélyezve voltak” – hangsúlyozta.

Péter Szilárd, a Hargita megyei mentőszolgálat vezetőjének elmondása alapján a kimentett gyermekek közül egy lánynak eltört a kulcscsontja és gyaníthatóan a felsőtestén más törést is elszenvedett, ugyanakkor egy másik lányt újraélesztetek és a marosvásárhelyi kórházba szállítottak.  

Iohannis felelősségre vonást sürget

Klaus Iohannis államelnök Facebook-oldalán fejezte ki részvétét az elhunyt diák szüleinek, és gyógyulást a sérült fiataloknak. „Ez a dráma brutális emlékeztető számunkra arra, hogy az iskolai biztonság továbbra is kritikus prioritás. Biztonságosnak kell lenniük azoknak a tereknek, ahol a gyermekek idejük nagy részét töltik. Kérem, hogy minél hamarabb tárják fel az okokat, amelyek az épület összeomlásához vezettek és büntessék meg a felelősöket” – fogalmazott.

A hatóságok gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indították eljárást az ügyben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?