Okuljunk a múltból: A romániai kommunizmus története kötelező iskolai tantárgy lesz
Kötelező tantárgyként fogják oktatni a romániai kommunizmus történetét a 2025–2026-os tanévtől – jelentette be hétfőn Ligia Deca. Az oktatásügyi miniszter tájékoztatása szerint nappali tagozaton a 12. osztályosok kerettantervében szerepel majd a tanagyag, amelyet a kutatóintézetek és egyetemek szakemberei állítottak össze.
A tantárgy bevezetését már 2023-ban kilátásba helyezték, a forradalom 35 éves évfordulóján pedig a hivatalosan is bemutatták hétfőn a bukaresti egyetemen. Az Edupedu.ro szerint az eseményen Deca rámutatott arra, hogy a hétköznapi életünkre is hatással van az, hogy a társadalom jelentős része torzítva értelmezi a kommunista rezsimet. „A szomorú emlékű idők nosztalgiája összetett okokkal bír, de ezek közül az egyik legfontosabb a történelmi tények hiányos ismerete. A jelenség aggodalomra ad okot, főleg, hogy különböző korosztályokban tapasztalható, beleértve a fiatalokat is, akik egyetlen napot sem éltek meg a kommunista rezsim alatt, sőt, egyesek a NATO-hoz vagy az Európai Unióhoz való romániai csatlakozás után születtek” – mondta.
Kiemelte, a romániai kommunizmus történelmének oktatása kiegyensúlyozott és dokumentált lesz. Az elnyomás, az ellenállás, a hétköznapi élet is bemutatásra kerül majd, ugyanakkor a tanterv olyan esettanulmányokat is tartalmaz, mint a Szabad Európa Rádió, a 770. dekrétum vagy a varsói egyezmény. „Ez a tantárgy nem egy egyszerű képzés a múltról. Nem ideológiai bemutatás lesz, hanem a tények objektív ismertetése. (…) Nem valakik bírálatáról szól, hanem megmagyarázza a diákoknak az eseményeket” – mondta a tárcavezető, aki szerint napjaink történései is rávilágítanak arra, hogy a fiataloknak meg kell ismerniük és érteniük a jelenünket meghatározó történelmi eseményeket. „Feladatunk az iskolákban és az egyetemeken harcolni a történelem ismeretének hiányából fakadó tudatlanság és a manipuláció ellen. A kommunista rezsim történelmi eseményeinek nem megfelelő vagy akár hiányos ismerete teret ad a torzításoknak, amelyek hatással lehetnek a társadalmi viselkedésre is, és ezt tapasztalhattuk a választások során” – utalt az idei, végül érvénytelenített elnökválasztásokra Deca.
A tanügyminiszter szerint a tantárgy egyben elismerése is azoknak, akik 1989-ben harcoltak és feláldozták magukat Románia szabadságáért és a demokráciáért. „A szélsőségesség, az intolerancia és az autoriter tendenciák felerősödése rávilágít arra, hogy mennyire fontos tudatos és felelősségteljes állampolgárokat nevelnünk” – vélekedett, bízva abban, hogy a gyermekek megértik majd, hogy nem lehet garanciának venni a demokráciát és az emberi jogokat, egy kisiklásnak tragikus következményei lehetnek.
CSAK SAJÁT