Növelnék a bélbori Inkluzív Oktatási Központ épületeinek energiahatékonyságát – egyelőre tervezőt keresnek
Az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében újítaná fel Hargita Megye Tanácsa a bélbori Inkluzív Oktatási Központ több épületét. A folyamat jelenleg a közbeszerzés-kiírásánál tart a projekt tervezésére.
A bélbori Inkluzív Oktatási Központ hat pavilonjának felújítása valósulhat meg az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében – közölte Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata. A megyei tanács fenntartásában álló, a köznyelvben leginkább „bélbori speciális iskola” néven ismert intézmény a középületeket érintő energiahatékonyságot célzó támogatási program keretében újulhat meg.
Hargita Megye Tanácsának célja, hogy a projekt által növelje az érintett épületek (pavilonok) energiahatékonyságát, csökkentse az energia- és karbantartási költségeket, növelje az energiafüggetlenséget és optimális tanulási feltételeket biztosítson a központ kedvezményezettjei, a speciális nevelési igényű gyermekek és fiatalok számára – emelte ki a megyei tanács közleménye.
A jelenlegi közbeszerzés célja az 1.,3., 4.,5.,7. és 10. számú pavilon tervezési szolgáltatásaira vonatkozó szerződés megkötése. Az érdeklődők ezen a linken tanulmányozhatják a közbeszerzési dokumentációt és 2025. január 15-ig nyújthatják be az ajánlataikat.
A felújítás magában foglalja többek között a homlokzatok és a padlók hőszigetelését, külső nyílászárók- és világítótestek cseréjét, decentralizált energiaellátó rendszerek telepítését megújuló energiaforrások felhasználásával, melegvíz elosztórendszer felszerelését, töltőpontok létesítését elektromos járművek számára.
A projekt összértéke a 10-es pavilon 172 négyzetméterének esetében 589 784,75 lej áfával, ebből a PNRR-ből áfa nélkül elszámolható érték 495 617,44 lej, a PNRR-ből elszámolható kiadásokhoz kapcsolódó áfaérték pedig 94 167,31 lej. Az 1., 3., 4., 5., 7. számú pavilonok 1113 nm-es területének esetében az összérték 3 015 236,45 lej áfával, melyből a PNRR-ből elszámolható érték áfa nélkül 2 533 812,14 lej, az elszámolható kiadásokhoz kapcsolódó áfa-érték pedig 481 424, 31 lej PNRR-ből.
Az 1960-ban alapított Bélbori Kisegítő Iskola bentlakásos iskolaként működött, amelyben értelmi fogyatékos gyerekeket oktattak az ország minden részéről. Az idők során az intézménynek több neve is volt: Segédiskola, Speciális Iskola, Speciális Középiskola, ma a Bélbori Inkluzív Oktatási Központ nevet viseli. Az iskola 40 évig működött saját bentlakásos iskolával és étkezdével, majd 2001-től két intézményre vált szét, a Speciális Iskolára és az Elhelyezőközpontra.
Korszerű szolgáltatások
A több mint hatvanéves múltra visszatekintő intézmény megalakulása óta nagy szerepet tölt be az enyhe-, középsúlyos- és súlyos értelmi fogyatékos gyermekek oktatásában, nevelésében. Korszerű, jól felszerelt terekben (tantermek, számítógépterem, logopédiai szoba, specifikus terápiás és kompenzációs helyiségek, multiszenzoros terem, tornaterem) kínálnak oktatási szolgáltatásokat a speciális nevelési igényű gyermekek számára – olvasható az intézmény honlapján.
Az elmúlt évtizedek során a bélbori iskolába beíratott tanulók száma 100-200 fő között változott tanévenként, jelenleg az intézmény a megyéből származó, 200 speciális nevelési igényű gyermek számára nyújt oktatást.
CSAK SAJÁT