Nincs mese! – Kelemen Hunor: négy évvel ezelőtt kellemes meglepetést szerzett Szászrégen
A közösség erejét hangsúlyozta Kelemen Hunor a Nincs mese! beszélgetéssorozat második állomásán, Szászrégenben, ahol a helyi polgármesterrel, Márk Endrével álltak a kérdezők elé szombaton.
Bevezetőjében a szövetségi elnök közölte, igencsak kellemes meglepetést szerzett Szászrégen 2020-ban, amikor magyar polgármestert választottak, olyan körülmények között, hogy a település lakosságának mindössze húsz százaléka magyar nemzetiségű. Ennek az eredménynek a titkára kérdezett rá Márk Endrétől az RMDSZ vezetője.
A városvezető elmondta, nem volt könnyű feladat, de számára előnyt jelentett, hogy negyedik generációs szászrégeni, a fia az ötödik, aki szintén a Márk Endre nevet viseli.
„Édesapám 17 évig volt RMDSZ-elnök, ő is ismerte, én is ismerem a város lakosságának nyolcvan százalékát. Az őszinte beszéd, kézfogás mindig fontos volt számára és számomra is, ezt megérezték a románok is. A román többség egyharmada is rám szavazott, jó volt a programom is és közösen tudtunk nyerni. Most is bíznak bennem, jelzik, hogy nem éltem vissza ezzel a bizalommal, sokan mondják, hogy most is megszavaznak majd. Engem igen, de a tanácsosi listát nem, mert a tanácsban szerintük fontos a román többség” – mondta a polgármester.
Márk Endre beszélt arról is, hogy ameddig az RMDSZ kormányon volt, „játszi könnyedséggel” oldódtak meg dolgok azokban a minisztériumokban, ahol a szövetség képviselői voltak a vezetők. Így sikerült újrakezdeni az évekre leállt munkálatokat, a helyi vásárcsarnokot felújítani, a mozi átalakítását elkezdeni. Közölte, a fejlesztések 60 százaléka uniós pályázatokból valósult meg. Teljesen kicserélték az autóbusz parkot, hibrid buszokkal közlekednek. Iskolákat újítanak fel és épülnek a szemétszigetek.
Kelemen Hunor közölte, fontos elmondani, hogy az európai unió minden hibája ellenére nyerünk is az EU-tagságból, hiszen minden befizetett euró után hármat kaptunk vissza, és ezekből az uniós alapokból tudtak fejleszteni.
Hangsúlyozta, fontos az európai jelenlét, mert „csak így tudjuk hallatni hangunkat”. Mind mondta, senki nem foglalkozott korábban az őshonos kisebbségekkel és jogaikkal Brüsszelben, amíg az RMDSZ az asztalra nem tette a témát. A politikum kettős mércét alkalmaz, az RMDSZ pedig semmi mást nem kért, csak azt, hogy ami jó a dél-tiroliaknak, az legyen jó az erdélyi magyaroknak is.
Van oka az elégedetlenségüknek – hangsúlyozta a szövetségi elnök, majd közölte, nem az európai parlamenttel van gond. „Az Európai Unió a ház. És nem a házzal van baj, hanem a személyzettel”, a jelenlegi összetétellel, a képviselőkkel, ezért fontos a szavazás és az, hogy kicserélődjenek a tagok, és erre a június 9-i választás lehetőséget ad az erdélyi magyaroknak is.
CSAK SAJÁT