Nép Ügyvédje: Honnan lesz pénz a katonai nyugdíjak emelésére?

A Nép Ügyvédje csütörtökön megtámadta az alkotmánybíróságon az állami katonai nyugdíjakról szóló törvényt kiegészítő jogszabályt, amelyet a hét elején fogadott el döntő házként a szenátus.

Az ombudsman azzal érvelt, hogy egy adott törvény alkalmazásakor felmerülő költségvetési kiadások jóváhagyása nem lehetséges a finanszírozási források meghatározása nélkül, számol be az Agerpres hírügynökség.

Mint megírtuk, a katonai nyugdíjakról szóló törvényt módosító tervezet szerint ezeket a nyugdíjakat a rendfokozat vagy beosztás szerinti illetmény vagy fizetés függvényében indexálják. Illusztráció: Védelmi Minisztérium Facebook oldalaA tervezet szerint állami katonai nyugdíj összegét mindannyiszor növelni kell a törvényben rögzített százalékkal, a nyugdíjhatározatban szereplő szolgálati idő függvényében, valahányszor emelkedik a katonák, a rendőrök és a büntetés-végrehajtási rendszerben dolgozó különleges jogállású köztisztviselők illetménye/fizetése. Az összeg indexálásakor figyelembe veszik a nyugállományú katona legutóbbi rendfokozatát és a szolgálati ideje alatt kapott illetmény/fizetés átlagértékét.

A Nép Ügyvédje beadványában emlékeztetett egy 2016-os alkotmánybírósági határozatra, amely szerint az alkotmánybíráknak nem tartozik a hatáskörébe annak megállapítása, hogy a megjelölt finanszírozási források fedezik-e az adott törvény alkalmazásával járó költségvetési kiadásokat. A hatáskörükbe tartozik viszont annak ellenőrzése, hogy a jogalkotók meghatározták-e a törvényben az alkalmazásához szükséges finanszírozási forrásokat.

Az ombudsman érvelése szerint a vonatkozó jogszabályok értelmében egy törvénytervezet kezdeményezői kötelesek kimutatást kérni a kormánytól a jogszabály várható költségvetési vonzatáról. A kormánynak 45 nap áll rendelkezésére a dokumentum összeállítására. Az állami katonai nyugdíjakról szóló törvényt kiegészítő tervezet esetében ez a határidő november 20-án járt volna le, ám a szenátus már jóval korábban, november 5-én elfogadta döntő házként a jogszabályjavaslatot.

Az ombudsman szerint ezzel a jogalkotók megsértették az alkotmány 138-as cikkének 5-ik bekezdését.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?