Nemzetközi sajtó: Teljes a káosz Romániában a sokkoló választási eredmények után

A szavazatok újraszámlálása, „sürgősségi intézkedések” igénye a TikTokkal szemben, „kiberbiztonsági támadások” vádjai: a román hatóságok teljes offenzívát indítanak azután, hogy egy korábban ismeretlen szélsőjobboldali jelölt sokkoló eredményt ért el a vasárnapi elnökválasztás első fordulójában – derül ki az AFP elemzéséből.

Az Alkotmánybíróság „egyhangúlag” döntött a szavazatok újraszámlálásáról, miután egy másik jelölt panaszt nyújtott be. A testület pénteken 14 órakor ismét összeül. Ugyanakkor elutasítottak egy másik, „megkésett” beadványt, amely Călin Georgescu kampányának átláthatatlan finanszírozását kifogásolta. Georgescu, egykori magas rangú köztisztviselő, aki az orosz elnök, Vlagyimir Putyin csodálója és Ukrajna támogatásának ellenzője, látványosan tört előre, és többek között a TikTokon terjedő kampányának köszönhetően bejutott a második fordulóba, idézi az elemzést a News.ro.A hatóságok teljes offenzívát indítanak az elnökválasztás első fordulójának sokkoló eredményei után | Fotó: Agerpres

Hozzáteszik, több napos találgatások után csütörtökön a hatóságok nyíltan megkérdőjelezték a kínai platform tisztességességét. A Legfelsőbb Védelmi Tanács egy, a választások körüli kiberveszélyeknek szentelt ülésen kijelentette, hogy Georgescu „előnyös bánásmódban” részesülhetett ezen az alkalmazáson, amely rendkívül népszerű Romániában. Bár a közleményben nem nevezték meg a TikTokot, az elnök hivatala a jelölt „jelentős expozícióra” utalt, és azonnali intézkedéseket sürgetett, bár nem részletezte, hogy ezek mit takarnak.

A TikTok szerint „kategórikusan hamis” az az állítás, hogy a Călin Georgescu profilját „eltérően kezelték más jelöltekétől”. A vállalat közölte, hogy Georgescu profilja „ugyanazoknak a szabályoknak és korlátozásoknak volt alávetve”, mint a többieké, olvasható az AFP-hez eljuttatott nyilatkozatban.
Călin Georgescu szintén tiltakozott az ellen, hogy a közösségi hálózatot hibáztassák magas eredményeiért, és hogy „tagadják a román nép képességét arra, hogy saját erkölcsi, keresztény és demokratikus elvei szerint gondolkodjon és válasszon” – jegyzi meg az AFP.

Az Európai Bizottság már kapott egy hivatalos kérelmet az országos távközlési hatóságtól, hogy indítson „hivatalos vizsgálatot a közösségi hálózat szerepéről”. A digitális szolgáltatásokról szóló rendelet értelmében a TikTok „köteles értékelni és enyhíteni a választási folyamatokkal kapcsolatos rendszerszintű kockázatokat” – hangsúlyozta Brüsszel. Amennyiben a Bizottság „szabálysértés gyanúját látja”, eljárást indíthat a platform kötelezettségvállalásainak betartásának ellenőrzésére.

Románia továbbá arról számolt be, hogy „kiberbiztonsági támadásokat” észlelt, amelyek célja a választási folyamat tisztességének befolyásolása volt, megjegyezve, hogy „fokozott érdeklődést” tapasztalt Oroszország részéről (…) a regionális biztonsági helyzet fényében. A törvény értelmében a választások érvényteleníthetők, ha „olyan csalásra derül fény, amely képes megváltoztatni az eredményeket vagy a jelöltek rangsorát” – idézi az AFP Augustin Zegrean volt alkotmánybíró kijelentését, aki szerint „példa nélküli helyzettel” állnak szemben a kommunizmus bukása és a demokráciára való áttérés óta, 1989-ben. „A dolgok nagyon csúnyává válhatnak” – vélekedett, mivel a választási menetrend rendkívül szoros.

A romániaiak vasárnap ismét az urnákhoz járulnak, hogy megválasszák Parlamentjüket, mielőtt december 8-án sor kerülne az elnökválasztás második fordulójára, ha minden rendben zajlik – jegyzi meg az AFP. A november 24-i eredmények sokkolták ezt a 19 millió lakosú kelet-európai országot – teszi hozzá a francia hírügynökség.

Elena Lasconi, aki a második helyen végzett, és akinek a legnagyobb vesztesége lehet a szavazatok újraszámlálása miatt – tekintve, hogy mindössze körülbelül 2700 szavazattal előzi meg Marcel Ciolacu miniszterelnököt –, bírálta az Alkotmánybíróság bejelentését. „Nemzeti biztonsággal játszanak! Az, amit most a CCR próbál tenni, egy demokratikus országban egyszerűen borzalmas. Az extremizmust az urnáknál kell legyőzni, nem pedig háttérmanőverekkel” – mondta az 52 éves jelölt, hangsúlyozva, hogy a CCR már korábban is beavatkozott a választási folyamatba.

Októberben a Bíróság kizárt egy szélsőjobboldali politikust, Diana Șoșoacăt az elnökválasztási versenyből, azzal az indokkal, hogy kijelentései ellentétesek a „demokratikus értékekkel” – egy döntés, amely felháborodási hullámot váltott ki az országban – írja az AFP.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT



 

Kapcsolódók

Kimaradt?