banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Nem robbant fel a Románia területén megtalált első két drón

Védelmi minisztériumi források szerint nem robbant fel az első két drón, amelyeknek darabjait megtalálták Románia területén, és sem a roncsokon, sem körülöttük nem találtak robbanóanyagot.

Ugyanazon források szerint semmi nem utal arra, hogy szándékos támadás történt volna Románia ellen. Ugyanakkor a Románia területén talált drónok egyikét sem észlelték és nem követték a román radarok: sem azokat, amelyek darabjait korábban találták meg, sem azokat, amelyekre szerdán bukkantak Nufăru közelében – tájékoztattak az említett források.

Hozzáteszik: a román légtérben nem került sor engedély nélküli repülésre vagy a légtér megsértésére, és a vizsgálat ki fogja deríteni, hogy az első két megtalált drón darabjai hogyan kerültek román területre.

Nufăru | Fotó: Agerpres

Tájékoztatásuk szerint Ukrajna többször küldött olyan tájékoztatásokat a román légtérben észlelt célpontokról, amelyek „az ellenőrzések után nem igazolódtak be”.

Rámutatnak, hogy a drónok a támadáskor olyan alacsonyan repülnek, hogy a legfejlettebb radarok is nehezen képesek befogni ezeket.

Románia a legmodernebb radarokkal rendelkezik, amelyeknek nagyon nagy a hatótávolságuk és nagy teljesítményűek. Az országban több mint 100 radar van, és az illetékesek erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy ezek érzékelési magasságát a lehető legalacsonyabbra állítsák be – közölték.

A források leszögezték, hogy a román és az ukrán fél kölcsönösen tájékoztatja egymást. Az elmúlt esti támadás során 29 drónt lőttek ki a Krími-félszigetről, amiből az ukrán erők 22-t lelőttek.

A Duna-delta térségében, ahol a dróndarabokat találták, megnövelték a katonák és a beavatkozásra kész alegységek számát. A tűzszerészek is készenlétben állnak, megfigyelőpontokat alakítottak ki és földi szenzorokat helyeznek el, megerősítik a terület légvédelmét és a folyami járőrszolgálatot a Dunán.

A katasztrófavédelmi felügyelőséggel közösen a védelmi minisztérium felkészíti a lakosságot a jelenlegi helyzetre és az esetleges különintézkedésekre. Plauru településen menedékhelyeket építettek, és hasonlókat terveznek építeni más helyszíneken is, amennyiben a megyei vészhelyzeti bizottságok igénylik.

A román fél folyamatosan kapcsolatban áll szövetségeseivel, akiket „valós időben” tájékoztat a fejleményekről. Az Amerikai Egyesült Államok megerősíti légtérvédelmi járőrszolgálatát a térségben, az amerikaiak által ígért F-16-os vadászgépek rövidesen megérkeznek – közölte még a védelmi minisztériumhoz tartozó forrás.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?