Nem kell már sokat várni az emelt nyugdíjra: végéhez közeledik a nagy nyugdíj-újraszámolás

A megyei nyugdíjpénztárak közel állnak a nyugdíjak újraszámításának befejezéséhez, amely során figyelembe veszik a referenciapont-értéket bevezető új képletet.

Megkezdték a határozatok listázását az új összegekkel, a dokumentumok a Román Postával aláírt jegyzőkönyv szerint augusztus 15-től jutnak el a kedvezményezettekhez.

„Ami most történik a megyei nyugdíjpénztáraknál, hogy az újraszámított nyugdíjak új összegével listázzák a határozatokat, és elküldik azokat a Román Postának. A Ciolacu-kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy a nyugdíjakat szeptember 1-jétől újraszámítva folyósítják, ahogyan azt a jelenlegi többség a parlamentben támogatott törvény által vállalta” – nyilatkozta Marius Budăi a B1TV-nek. Illusztráció: PexelsA szociáldemokrata képviselő, volt munkaügyi miniszter hozzátette, a megemelt nyugdíjak kifizetéséhez szükséges pénzösszegek biztosítottak a 2024-es költségvetés megalkotása óta, mind az állami, mind a társadalombiztosítási büdzsében.

Kifejtette, a Román Postával kötött megállapodás alapján augusztus 15. után minden nyugdíjhatározatot, amely tartalmazza az újraszámítást, kiküldenek a romániai nyugdíjasoknak. Szeptember 1. és 15. között azok a nyugdíjasok kapják meg az újraszámolt juttatást, akiknek a posta kézbesíti a pénzt, szeptember 12. és 14. között pedig azok, akik bankszámlára kapják a nyugdíjukat.
„Ezzel a törvénnyel azt akartunk elérni, hogy a befizetési járulékokra összpontosítsunk és a munkát ösztönözzünk” – idézi a szociáldemokrata politikust az Adevărul.

Amint megírtuk, a nyugdíj összegét az újraszámolás során úgy határozzák meg, hogy a biztosított által megszerzett pontok teljes számát megszorozzák a referenciapont-értékkel (VPR). A pontok teljes számát a biztosított éves pontjainak és a stabilitási pontok számának összeadásával kapjuk meg.

A stabilitási pontok a 25 járulékköteles év feletti szolgálati idő után járnak:

  • 0,50 pont minden egyes 25 évnél több szolgálati év után;

  • 0,75 pont minden egyes 30 évnél több szolgálati év után;

  • egy pont minden egyes 35 évnél több szolgálati év után.

A stabilitási pontok számát az évtöredékekre is arányosan adják meg. A stabilitási pont nem jár azokért az időszakokért, amelyek során az állami nyugdíj vagy adott esetben a külön törvények alapján nyújtott szolgálati nyugdíj más jövedelemmel kombinálódik.

A nyugdíj kiszámításakor figyelembe veszik a referenciapont értékét, amely 81 lej, és ha az újraszámítás a jelenleginél alacsonyabb nyugdíjösszeget eredményez, a határozatban ezt feltüntetik, de a jelenlegi nyugdíjszintet fenntartják a kifizetésben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?