Ne hagyd elveszni: több száz millió lejt irányíthatunk át civil szervezeteknek, egyházaknak

A hazai adófizető polgárok kevesebb mint egyharmada ajánlotta fel az elmúlt években a már befizetett jövedelemadója 3,5 százalékát. Idén a magánszemélyek hozzávetőleg 400 millió lej fölött rendelkezhetnek, amennyiben május 25-éig kiválasztanak egy számukra szimpatikus civil szervezetet, egyházat és kitöltik a D230-as nyomtatványt – hívta fel a figyelmet Miklós Zoltán háromszéki RMDSZ-es képviselő, aki szerint azt kell tudatosítani, hogy az adófelajánlás nem kerül pénzbe, mindössze néhány percnyi időt kell rászánni. 

Az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa a sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón rámutatott: bár Erdélyben tudatosabbak a polgárok és magasabb az adófelajánlási kedv, mint más térségekben, ám nagyok a tartalékok. Évről évre több száz millió lejnyi, már befizetett és civil szervezeteknek, egyházaknak vagy magánösztöndíjnak felajánlható adó marad az államkasszában, holott ennek átirányításával közvetlen hatással lehetünk saját közösségünk életére, támogathatjuk a hiánypótló helyi kezdeményezéseket, de hozzájárulhatunk munkahelyek megtartásához és teremtéséhez is.

Miklós Zoltán és Gyenge Ervin | Fotók: Kiss Zsombor

Az erdélyi, magyarlakta településeken élők 25-35 százaléka él az adófelajánlással 

„Ne hagyjuk elveszni a hatalmas összeget. Ehhez sorsfordító összefogásra van szükség minden jóérzésű polgár, az érdekvédelmi és civil szervezetek, egyházak, egyetemek és sajtó részéről” – fogalmazott a sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón Gyenge Ervin. Az Erdélyi Innovációs Műhely (EIM) vezetője szerint szükség van arra, hogy felismerjük, csak akkor tudunk sikeresek lenni, ha élünk a minket illető jogokkal.

Gyenge Ervin elmondta, hogy a Pénzügyminisztériumtól és az Országos Adóhatóságtól (ANAF) igényelt adatokból az látszik, hogy a székelyföldi, erdélyi megyék az országos átlaghoz képest tudatosabbak. A térségben évről évre összegben és százalékban is növekednek az adófelajánlások.

Kovászna megyében tavaly (a 2023-as adóévre vonatkozóan) 22 489 állampolgár, összesen 3,4 millió lejt ajánlott fel civil szervezeteknek. Ez a felajánlói kör 31,94 százaléka. Hargita megyében tavaly 31 893 állampolgár (32 48 százalék) összesen 4,7 millió lejt ajánlott fel civil szervezeteknek. Maros megyében tavaly 60 146 állampolgár (31,47 százalék) összesen 10,1 millió lejt irányított át civil és egyházi szervezeteknek.

Gyenge Ervin rámutatott: az adófelajánlásokban való százalékos részvétel rangsorában Hargita megye az országos második, Kovászna megye a negyedik és Maros megye az ötödik helyen szerepelt. Tavaly az országos átlag 24,95 százalék volt. Erdélyi kitekintésben Beszterce-Naszód 29,89 százalék, Kolozs 27,96 százalék, Máramaros 29,58 százalék, Szilágy 29,45 százalék, Bihar 28,32 százalék, Arad 26,87 százalék, Temes 27,69 százalék, Arad 26,87 százalék, Fehér 30,33 százalék, Szeben 30, 07 százalék és Brassó 27,19 százalék, illetve érdemes kiemelni az országos éllovas Hunyad megyét 34,85 százalékkal és a regionális sereghajtót, Szatmárt 24, 22 százalékkal.

A felajánlott összegek tekintetében a nagy lakossággal rendelkező és nagyon gazdag megyék torzítják az országos mutatókat. A felajánlott összegek tekintetében Kovászna megye a 36., Hargita megye a 27., Maros megye a 12. helyen szerepel az országos rangsorban.

Hargita megye az országos második, Kovászna megye a negyedik

„Mi, erdélyi magyarok, székelyek akkor tudunk versenylépést tartani a legnagyobb és leggazdagabb megyéinkkel (Bukarest, Temes, Kolozs, Prahova, Ilfov, Argeș, Brassó, Iași, Constanța és Dolj – amelyek 11 és 74 millió lej közti összeggel szerepelnek a statisztikákban), ha minél jobban megemeljük a felajánlók körét”, fogalmazott Gyenge Ervin. 

A háromszéki cégek voltak a legaktívabbak az adófelajánlásban  

Miklós Zoltán háromszéki RMDSZ-es képviselő felidézte az általa kezdeményezett törvényt, amely idén a profitadó fizető vállalkozások számára teszi lehetővé, hogy a D177-es nyomtatvány kitöltésével június 25-éig visszamenőleg is átirányíthassák a fel nem használt szponzoralapjukat civil és egyházi szervezeteknek.

Idén beszűkült a visszamenőleg felajánlható szponzorpénzek lehetősége, ugyanis a mikrovállalkozások, azaz a forgalmi adót fizető cégek már nem élhetnek ezzel a lehetőséggel, mutatott rá Miklós Zoltán, aki felhívta a figyelmet, hogy a profitadót fizető cégeknek továbbra is lehetőségük van év közben is szponzorálni. Az adóalapjuk 20 százalékát ajánlhatják fel civil vagy egyházi szervezeteknek, és ha az éves mérleg zárásakor még marad szponzorálásra használható összeg, akkor azt a 177-es formanyomtatvány kitöltésével átirányíthatják az általuk kiválasztott szervezetnek.

Összefogással és népszerűsítéssel nagy összegeket lehet megmozgatni!

Látva, hogy az elmúlt években óriási összegek „ragadtak bent” az államkasszában, az RMDSZ háromszéki szervezete „Segítsd a helyit!” címmel közösségi kampányt indított. Ennek eredményeként az elmúlt három évben a Kovászna megyei vállalkozások 7,73–7,78 százaléka kitöltötte a D177-es nyomtatványt és civil szervezetek, egyházak javára rendelkezett a már befizetett adója egy részéről, mutatott rá Miklós Zoltán. Ezzel szemben a megyék többségében a vállalkozások alig 1-2 százaléka élt ezzel a lehetőséggel. Tavaly az országos átlag 4,08 százalék volt.

A következő napokban aktualizálják a https://segitsdahelyit.ro/ tájékoztató honlapot, amelyen a magánszemélyek és vállalkozók minden információt megtalálnak az adófelajánlás folyamatáról, illetve kiválaszthatják az általuk támogatni kívánt civil vagy egyházi szervezetet is.

(A nyitókép illusztráció | Fotó: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?