Nacsa Lőrinc: A szatmári és az erdélyi magyarok is számíthatnak ránk

Szatmárnémetiben tett látogatást szerdán Nacsa Lőrinc, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Iskolákat keresett fel, civil szervezetek, egyházak képviselőivel és a Szatmári RMDSZ vezető politikusaival egyeztetett.

Igazán sűrű programja volt Nacsa Lőrincnek Szatmárnémetiben: találkozott a Nm. Ft. Schönberger Jenő megyéspüspökkel, Pallai Bélával, a Szent Miklós görögkatolikus templom lelki vezetőjével, dr. Király Lajos református esperessel, valamint Kiss Józseffel, a Szatmári Református Egyházmegye főjegyzőjével. És ezek csak a felekezeti vezetők voltak. Látogatást tett a szépülő Pannónia szálló – majdani Indigo Hotel – építőtelepén. Felkereste a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumot és a református gimnáziumot is, hogy megtekintse a felújítás eredményét vagy az éppen folyó munkálatokat.

A nemzetpolitikai államtitkár meglátogatta a magyar kormány támogatásával folyó munkálatokat | Fotó: Czinzel László

És minden helyszínen ilyen vagy olyan formán feltette a kérdést: mi a baj, Magyarország kormánya miben segítheti a szatmári magyarokat a megmaradásban, a közösség fejlődésében. Baj pedig van elég, hol kisebb, hol nagyobb. Nagy szükség lenne a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban a sok évtizedes elektromos hálózat cseréjére, vizesedő falak esetében a probléma okának felderítésére és megszüntetésére. Ugyancsak a vizesedő falak okoznak gondot a Szent Miklós görögkatolikus templom esetében is.

Egyházi és oktatási intézményeknél van szükség beavatkozára | Fotó: Czinzel László

Az államtitkár sajtótájékoztatót is tartott Szatmárnémetiben, az RMDSZ-székházban. Itt Kereskényi Gábor szatmári polgármester bevezetőjében elmondta: a szatmári közösség fejlesztése szempontjából a bukaresti és a budapesti kormányzattal is fontos a jó kapcsolat fenntartása. „Minden eszközzel azon dolgozunk, hogy az itteni közösség boldogulni tudjon a szülőföldjén, a Partiumban, Szatmárnémetiben és Szatmár megyében, épp ezért nagyon fontosnak és jelzésértékűnek tartom az államtitkár úr szatmári látogatását” – mondta.

A helyi vezetők számoltak be az államtitkárnak a legfontosabb célokról | Fotó: Czinzel László

Nacsa először gratulált a csapatnak a helyhatósági és parlamenti választáson elért eredményekhez, majd Románia schengeni csatlakozását emelte ki, amely szorosabbá teheti a kapcsolatot Magyarország és Románia, közelebbről Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye között. Az államtitkár kiemelte azokat a beruházásokat, amelyek az oktatási rendszert érintik Szatmárban, és amelyek az itt élő gyerekek és családjaik szellemi, lelki fejlődését támogatják. Fontosnak tartotta megemlíteni a Partium Labdarúgó Akadémia ügyét is, amelynek köszönhetően most már nagyjából 2000 gyerek él egészségesebb, mozgásban gazdag életet. A Pannónia szálló felújítását pedig történelmi adósság rendezésének nevezte. Szóba hozta a magyarországi M49-es út építését is, amellyel jól haladnak, és belátható időn belül az európai autópálya-hálózat karnyújtásra lesz Szatmárnémetitől.

A magyarországi politikai helyzet kapcsán röviden beszélt. Rámutatott: a két szemben álló erőből az egyik számára fontos a nemzetpolitika, a külhoni magyarok támogatása, míg a szembenállók számára ők csak másodrangú állampolgárok. „Szatmárban, Romániában a jó emberek kerültek jó helyre a helyi magyarság szempontjából. Bízunk benne, hogy 2026-ban a magyarországi választásokon is azok győzedelmeskednek, akik egy nemzetben hisznek, és folytatódhat az együtt gondolkodás, az együttműködés” – mondta.  

Nacsa Lőrinc további támogatásról biztosította a helyi közösséget | Fotó: Czinzel László

A sajtótájékoztatón Pataki Csaba, a megyei önkormányzat elnöke a schengeni csatlakozás előnyeiről és az ezzel kapcsolatos tervekről beszélt. Szatmár megyében új utakat építenének, nyitnának meg a két ország között, hogy 10-15 kilométereként legyen egy átkelési lehetőség a határon.

A szatmári program zárásaként Nacsa Lőrinc és a Szatmári RMDSZ vezető politikusai civil szervezetek képviselőivel találkoztak. Ezeken a találkozókon szóba került a közös tervezés és a közös munka fontossága, valamint javaslat születetett egy közös civil eseménynaptár létrehozására is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?