NATO: kizárólag Oroszországot terheli a felelősség az ukrajnai háborúért
Kizárólag Oroszországot terheli a felelősség az ukrajnai háborúért, amellyel „durván megsértette a nemzetközi jog alapelveit és az ENSZ Alapokmányának rendelkezéseit” – hangsúlyozzák a NATO-tagállamok külügyminiszterei a bukaresti értekezletük első napján elfogadott nyilatkozatukban.
„Oroszország agressziója, beleértve az ukrajnai infrastruktúra elleni sorozatos és felfoghatatlan támadásokat, ukrán állampolgárok millióit fosztja meg alapvető szolgáltatásoktól” – fogalmaznak a harminc NATO-tagállam külügyminisztere által aláírt dokumentumban. Kiemelik azt is, hogy az orosz agresszió világszerte hatással volt az élelmiszerellátásra, veszélyeztetve a legkiszolgáltatottabb országokat és népeket.
„Oroszország elfogadhatatlan tettei, beleértve a hibrid tevékenységeket, az energetikai zsarolást és a nukleáris témákkal kapcsolatos felelőtlen retorikát, aláássák a szabályokon alapuló nemzetközi rendet” – áll a nyilatkozatban, amelyben a külügyminiszterek szolidaritásukat fejezik ki Lengyelországgal szemben a civilek életét követelő november 15-i incidens miatt.
Az aláírók felróják Oroszországnak az ukrajnai civil lakossággal szemben tanúsított „kegyetlen magatartását”, az emberi jogok megsértését, „az erőszakos deportálásokat, a kínzásokat, a nőkkel, gyermekekkel és a kiszolgáltatott személyekkel szembeni barbár magatartást”. Mint hangsúlyozzák, „a háborús bűncselekményekért, a fegyveres konfliktus során elkövetett szexuális erőszakért felelős személyeket felelősségre kell vonni”.
Ugyanakkor az értekezlet résztvevői elítélnek „minden olyan felet, beleértve Fehéroroszországot is, amely aktívan támogatja az Ukrajna elleni háborút”.
A NATO-tagállamok külügyminiszterei üdvözölték az ukrán diplomácia vezetőjének, Dmitro Kulebának a jelenlétét a tanácskozás első napján, és arról biztosították, hogy nem ismerik el az Oroszország által elcsatolt területeket, és továbbra is támogatják Ukrajnát. Emellett a NATO együttműködik az érintett partnerekkel Ukrajna ellenálló képességének megerősítése érdekében, és segíteni fogja az országot az „orosz félretájékoztató kampányok és hazugságok” elleni küzdelemben. A szövetséges országok miniszterei arra is ígéretet tettek, hogy támogatják Ukrajnát „az energetikai infrastruktúrájának helyreállítására és lakosságának a légicsapásokkal szembeni védelmére irányuló erőfeszítéseiben”.
A dokumentum aláírói ugyanakkor hangsúlyozzák a szövetséges országok elköteleződését Ukrajna háború utáni újraépítése és reformjai mellett.
Jens Stoltenberg: a NATO nem részese a háborúnak, de mindaddig támogatja Ukrajnát, amíg szükség van rá
A NATO nem részese a háborúnak, de mindaddig támogatni fogja Ukrajnát, amíg szüksége van segítségre - jelentett ki Jens Stoltenberg a NATO külügyminiszterek keddi bukaresti tanácskozásának végén. Az Észak-atlanti Szerződés Szövetségének főtitkára tartalmasnak nevezte az ukrajnai háborúról és Kijev támogatásáról tartott tárgyalásokat.
Emlékeztetett arra, hogy az ukrán katonáknak sikerült kiszorítani az ország egy részéről az agresszort, de Oroszország közben rakétákkal és drónokkal támadja a kritikus infrastruktúrát azzal a céllal, hogy a polgári lakosság sötétben és fűtés nélkül legyen kénytelen átvészelni a közelgő telet. Szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök megpróbálja fegyverként használni a telet, és arra kényszeríteni az ukránokat, hogy megfagyjanak vagy elmeneküljenek.
„A bukaresti találkozó azonban határozottan jelzi a NATO készségét Ukrajna folyamatos támogatására. A NATO nem részese ennek a háborúnak, de addig fogja támogatni Ukrajnát, amíg szükséges. Nem hátrálunk meg” – jelentette ki Stoltenberg.
A NATO főtitkára bejelentette, hogy a szövetséges államok kedden további - többek között üzemanyagból és áramfejlesztőkből álló - segélycsomagokat ajánlottak fel Ukrajnának. Nem születetett azonban döntés Lengyelország kéréséről, hogy küldjenek Patriot-rendszereket Ukrajna védelmi kapacitásainak erősítésére.
Stoltenberg beszámolója szerint a bukaresti értekezlet első napján az észak-atlanti szövetség tagállamainak külügyminiszterei megerősítették, hogy elismerik és tiszteletben tartják Ukrajna csatlakozási szándékát a NATO-hoz. „Most azonban arra kell összpontosítanunk, hogy azonnali támogatást nyújtsunk Ukrajnának az orosz agresszió elleni védekezéshez. Még szorosabban fogunk együttműködni más partnerekkel is. Holnap (szerda - szerk.megj.) találkozunk Boszniával, Grúziával és Moldovával” – tette hozzá a NATO főtitkára.