„Mintha közöttünk feszítették volna meg”

A fájdalom útjára emlékezve járhatták be a részvevők a kolozsvári evangélikus templomot. A nagyböjti vesperán a templom mély csendjében merenghetett el a betérő a húsvét történésein, szimbolikusan bejárva és megtapasztalva azt az utat is, amit egykor Jézus és tanítványai. A vespera fogalmáról és a keresztútról Benkő Tímea teológiai oktató mesélt nekünk.

A vespera a napszaki imaóráknak az esti alkalmát jelöli, nem istentiszteletként tartják számon, hanem a zsoltárokra támaszkodó esti imádság alkalmaként. Ezekből a reformáció egyházai kettőt tartottak meg: a reggeli és az esti imaórát, a vespera pedig ezek közül az esti. Benkő Tímea teológiai tanító elmondta a szerdai vesperával az ifjúságnak szerettek volna egy olyan alkalmat szervezni, aminek segítségével könnyebben ráhangolódnak a közelgő ünnepre. „A keresztút, passió olvasásának, éneklésének a célja az, hogy úgy jelenjen meg Krisztus szenvedése és halála az emberek előtt, 'mintha közöttünk feszítették volna meg'.” A vespera eredeti liturgiáját, melynek központjában a gregorián dallamok és a zsoltáréneklés áll, a fiatalokhoz közelebb hozva ifjúsági énekekkel és alternatív igehirdetési formával egészítettek ki, ezek voltak a különböző stációk, ahol a részvevők a szenvedéstörténet egy-egy részleteit hallhatták.

A nagyhét előtti szerdán szervezett vesperára érkező fiatalok a felújított templomban csendesedhettek el és szimbolikusan körbejárhatták Krisztus utolsó napjainak a fontosabb állomásait. Ötfős csapatokat alkotva indulhattak útnak körbejárni a nyolc stációt, melyekből hat engedett betekintést a Máté evangéliuma szerinti nagyhét történéseibe. „A stációknál igyekeztünk azokat a szimbólumokat megjeleníteni, amelyek amúgy is kapcsolódnak mindenkinek a tudatában az adott jelenettel” – mondta Benkő Tímea. Az este első állomása Jézus utolsó vacsoráját jelképezte, az asztalon pászka, sós víz, keserű fű és szőlő volt. „A sós víz egyrészt a tengeren való átkelésre emlékeztet, másrészt a sós könnyekre, a keserű sorsa utal, amelyet Egyiptomban kellett megéljenek Izráel fiai.” Hozzátette, az asztalon levő ételeknek nem az volt a szerepük, hogy reprodukálják a pászka vacsorát vagy az úrvacsorát, hanem az, hogy általuk emlékezzenek a történtekre.

A következő stációnál Péter tagadásának története elevenedett fel, ezt követően pedig az ítélethirdetésre került sor Pilátus előtt. Itt mindenki kapott egy kis papírlapot, amin az „Értem is!” felirat szerepelt. Benkő Tímea elmondta „akkoriban, amikor a bűnösöket elítélték egy táblára írták fel az ítélet okát, így került Jézus keresztfájára az INRI felirat, azaz a názáreti Jézus, a zsidók királya, mert hivatalosan ez lett volna az ítélet oka”. A papírlapra mindenki ráírta a nevét, amit bíró döntésként tovább kellett vinnie magával. „Valójában a teológiailag tényleges ítélettel szembesülhetett mindenki. Bár külsőleg úgy tűnhet, hogy az emberek döntése miatt feszítették meg Jézust, mégis Isten akarata valósult meg, hiszen Krisztus maga mindannyiunknak a bűnéért való ítéletét elhordozta” – tette hozzá a tanító.

Ezután következett maga a keresztút, amihez a részvevők a Golgotára, a kereszthez kellett feljussanak. „Templomunk egy nagyon jó környezetet biztosított ehhez a keresztúthoz” – jelentette ki Benkő Tímea. Hozzátette a felújítás során olyan új tereket fedezhettek fel, amelyeket eddig nem ismertek, ilyen volt az orgona feletti „szentélyszerű rész”, ahová a toronyhoz vezető lépcsőn át lehetett eljutni. Ide rendezték be a keresztre feszítés jelenetét, magával a kereszttel, a töviskoronával és Jézus palástjával, amire a katonák sorsot vetettek. Ezután a fiatalok a magukkal hozott cetliket a keresztfára függesztették fel, ezzel is jelképezve azt, hogy Krisztus minden egyes emberért meghalt. Ezt követően a temetés stációnál a bőrükön érezhették meg a húsvétot, hiszen nem csak benéztek Jézus „sírjába”, hanem be is mentek oda, és ahogyan a sír szájára rágördítették a követ, úgy a fiatalokra is rácsukták az ajtót, körülbelül egy percig. A sírboltban csak egy gyertya világította meg az arcokat, a bent töltött idő alatt, mindenki elmerenghetett a szenvedéstörténeten.

A hat, nagyhét történéseit magába foglaló stációt még kettővel bővítették, az utolsó előtti helyen állhattak meg imádkozni, elgondolkozni a hallottakon a résztvevők, befejezésként Kerékgyártó Imola lelkész áldotta meg az oltár elé vonulókat. Benkő Tímea elmondta hagyományosan több stációja van a keresztútnak, ezen az estén viszont csak hat volt, aminek nem szimbolikus jelentése, hanem gyakorlati oka van. Elmondta, a nagyböjti vesperát a kolozsvári protestáns teológiai intézet evangélikus öt hallgatójával készítették el, akiknek gyakorlati feladatuk volt, hogy egy alkalmat készítsenek elő és tartsanak meg, ami a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódik.

Benkő Tímea elmondta, két oka van annak, hogy szerda este szervezték meg a nagyböjti ifjúsági vesperát. Az első ok az, hogy az evangélikus gyülekezetben szerdánként tartják meg az ifjúsági bibliaórát, ezért is tűnt egyértelműnek, hogy a vesperát is ezen a napon szervezik meg. „Az viszont nem véletlen, hogy miért szerdán vagy pénteken szoktuk ezeket az alkalmakat megtartani, ugyanis mindkét nap kiemelkedő a hét napjai közül” – jelentette ki a teológiai oktató. A nagyhét eseményeire visszatekintve a pénteki nap Krisztus szenvedésére és halálára való emlékezésként nagyon fontos a keresztyének számára, a szerda viszont azért jelentős, mert ezen a napon árulta el Júdás Jézust, akit másnap, csütörtökön elfogtak a katonák. „Azóta a szerdai napot bűnbánati napként, böjti napként tartja számon a kereszténység. A legtöbb gyülekezetben a szerdai és pénteki napok azok, ahol valamilyen igei alkalmat, imaalkalmat vagy istentiszteletet tartanak” – magyarázta.

Hozzátette a húsvét a legnagyobb ünnepe a kereszténységnek, „igazából ez az az ünnepünk, amiből kiindult a kereszténység”. Jézus nagypénteken szerezte nekünk a bűnbocsánatot, a váltságot, ennek eredménye pedig húsvétkor mutatkozik meg, hogy ő maga feltámadt. „Az a mi reményünk, hogy mi sem maradunk úgymond a sírban vagy halálban, hanem mi is feltámadunk egy új életre” – jelentette ki.

(Fotó forrása: Kolozsvári Evangélikus-Lutheránus Egyházközösség Facebook-oldala)

Kapcsolódók

Kimaradt?