Mikor lesz az utolsó óraátállítás?
Vasárnap kezdődik a téli időszámítás, hajnali négy órakor állítják vissza az órákat hajnali háromra. A köznyelv úgy emlegeti, hogy ilyenkor „egy órával többet alszunk”, ami csak részben igaz, mert pontosabb az a megfogalmazás, hogy az a nap 25 órából fog állni, s így ez az év leghosszabb napja.
Mint ismert, az Európai Parlament még 2019-ben szavazta meg, hogy a tagországok felhagyjanak az óraátállítással és 2021 tavaszától kezdődően maradjanak az akkori nyári időszámításnál. Az Európa Tanács azonban nem fogadta el ezt egyhangúlag, így négy évvel az EU-s parlamenti szavazás után sem született meg a végleges döntés.
Az EU lakosságának egyébként mintegy 84 százaléka támogatta, hogy hagyjanak fel az óraátállítással, mivel az negatív hatással van az emberi szervezet működésére. Egy uniós felmérés szerint 4,6 millió polgár számolt be arról, hogy az óraátállítás miatt fizikailag és mentálisan rossz a közérzetük, sokan nehezen tudnak elaludni, mások álmatlanságtól szenvednek.
A válaszadók mintegy 40 százaléka mondta azt, hogy ilyenkor nehezebben tudnak összpontosítani a feladataikra, míg egyharmaduk ingerlékenyebb. Többen panaszkodtak a nyári időszámításra való áttérésre, mert akkor fáradékonyabbnak érzik magukat, gyakrabban fáj a fejük.
Akár tíz napig is tarthat az óraátállítás hatása a szervezetünkre
A szakemberek szerint elsősorban azokat sújtja az óraátállítás, akik rendszeres életet élnek, valamint a kisgyerekeket és az időseket. Mivel a belső óra a szervezet teljes működésére hatással van, így nem szabad bagatellizálni az egyórás csúszást.
Az óraátállítás elsősorban alvási problémákat, vérnyomás-ingadozást okoz, csökkenhet a munkavégzés hatékonysága, illetve nőhet a balesetek száma.
Ha nem tudsz aludni, sajátítsd el ezt a légzésgyakorlatot
Az úgynevezett 4-7-8 módszer segíthet a gyors elalvásban. A technika egy olyan relaxációs gyakorlat, amelynek lényege, hogy négy számolásig belélegzünk, hét számolásig visszatartjuk a levegőt, majd nyolc számolásig kilélegzünk.
A lazító légzéssorként is ismert gyakorlat csökkentheti a szorongást, és gyorsítja az elalvást. Az alvási nehézséget nagyon sokszor csak az okozza, hogy pörög az emberek agya, ami miatt nehezebben szenderülnek el. A 4-7-8-as technika abban segít, hogy megnyugtassuk magunkat, és éppen ez az, amire elalvás előtt szükségünk van.
CSAK SAJÁT