Mentős követelte Kolozsváron, hogy egy magyar család tagjai a jelenlétében románul beszéljenek

Egy agyvérzésgyanús esethez kihívott kolozsvári mentőorvos azt követelte egy magyar család tagjaitól, hogy az ő jelenlétében románul beszéljenek egymással – írja közleményében a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat.

„A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat tudomására jutott egy megdöbbentő eset, amely egy kolozsvári magyar családot érintett. 2025 február 2-án egy magyar anyanyelvű személy az 112-es segélyhívó számot tárcsázta, miután az édesanyja barátja rosszul lett. A 68 éves férfi sztrókra utaló tüneteket mutatott, ezért mentőt hívtak hozzá” – írják a közleményben

Súlyos diszkrimináció | Fotó: Borsi Balázs

A segélyhívást kezdeményező hölgy (Sz.Cs.) elmondása szerint az orvos ingerülten felszólította, hogy hagyjon fel a magyar nyelv használatával, amikor az idős férfit próbálta megnyugtatni. Később az orvos akkor is román nyelvű kommunikációt követelt, amikor a lánya, a nagyothalló édesanyjának anyanyelvén magyarázta a helyzetet.

Sz. Cs. hangsúlyozta, hogy az orvos egy magánterületen, egy magánjellegű beszélgetésbe avatkozott be indokolatlanul és sértő módon. A sértett fél szerint kiszolgáltatott helyzetével visszaéltek, hiszen egy állami alkalmazott tiltotta meg számára az anyanyelv használatát. Sz. Cs. panaszt nyújtott be a Kolozs Megyei Mentőszolgálathoz, amelyben hangsúlyozta, hogy az orvos viselkedése emberileg, szociokulturálisan és jogilag is elfogadhatatlan. Kérte, hogy tegyenek intézkedéseket az ilyen esetek elkerülésére.

Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselője elítélte az esetet, amelyet súlyos diszkriminációnak és embertelen magatartásnak minősített. Hangsúlyozta, hogy az orvos egy állami egészségügyi intézmény alkalmazottjaként sértette meg a beteg hozzátartozójának jogait. Az RMDSZ az egészségügyi minisztériumhoz és a Kolozs Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz fordul hivatalos magyarázatért, valamint a parlamentben is napirendre tűzi az ügyet.

A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat határozottan elítéli az esetet és panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD), mivel a történtek nyelvi diszkriminációnak minősülnek.  Szolgálatunk kiemelten fontosnak tartja, hogy minden nemzeti kisebbség szabadon használhassa anyanyelvét, különösen egy magánlakásban zajló beszélgetés során. A kolozsvári eset ismét rávilágít arra, hogy a nyelvi diszkrimináció még mindig valós probléma Erdélyben.

Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője kifejtette, hogy megdöbbentő, hogy még mindig előfordulnak ilyen esetek. „Az orvos magatartása egyrészt emberileg érthetetlen, másrészt meglepő, hogy egy orvos számára nem nyilvánvaló ebben az országban, hogy élnek itt nyelvi kisebbségek és hogy használják is a nyelvüket. A helyzetben tanúsított magatartását nem lehet másképp értelmezni, mint hogy zavarta őt a magyar beszéd, és ez elfogadhatatlan.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?