Elöntheti a víz a parajdi sóbányát: menekíteni próbálják a berendezéseket (VIDEÓ)
Mintegy százszorosa zúdult le a Korond-patakon a szokásos vízhozamnak az elmúlt órákban, emiatt újra nagy erővel tört be a víz a parajdi sóbányába. A bánya üzemeltetői a létesítmény Telegdy-bányarészét igyekeznek megóvni, miközben a kezelőrészleg és a látogatóközpont berendezéseit ki kell menekíteni, ráadásul a külszíni részt is kiürítették, mert veszélyessé vált a terep.
Az elmúlt napokban lezúdult eső miatt újra jelentősen megnőtt a Korond-patak vízhozama, ami újra veszélyezteti a parajdi sóbányát – tájékoztatta a Maszolt Nyágrus László, Parajd polgármestere.
Mint a községvezető elmondta: a bánya környékén korábban elhelyezett szigetelő, geotextil nem tudott ellenállni a heves esőzések nyomán lezúduló hatalmas vízmennyiségnek és újra nagy erővel tört be a víz a sóbányába. Szemléltetésként Nyágrus László megosztotta: a Korond-patakon 60 köbméter víz zúdult le másodpercenként, ami a szokásos mennyiségnél több mint százszor nagyobb.
A polgármester nem rendelkezik információkkal arról, hogy mekkora részt öntött el a víz a bányában. A bánya üzemeltetői által küldött átirat szerint jelenleg a létesítmény Telegdy-bányarészét próbálják megmenteni. Ezen felül a kezelő- és látogatórészen igyekeznek megóvni, kimenteni az eszközöket, felszereléseket.
Nyágrus László hangsúlyozta: a patak medrében jelenleg semmilyen védekező munkát nem tudnak folytatni a hatalmas vízmennyiség miatt.
Egyelőre tehetetlenek a helyszínen
Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke a közösségi oldalán hívta fel a figyelmet a helyzet súlyosságára, ami elsősorban a bánya fennmaradását veszélyezteti. Mint kifejtette, a Korond-pataka olyannyira megduzzadt, hogy vízhozama eléri másodpercenként a 60 köbmétert. Ez elég volt ahhoz, hogy az általa hozott hordalék megsértse a geofóliát, amivel biztosították, hogy ne tudjon beömleni a víz a patak medréből a bányába.
„Ismét ömlik a bányába a víz, a legrosszabb pedig az, hogy mindenki tehetetlen. Ekkora mennyiségű és mértékű vizet nem láttak a helyiek sem az elmúlt 30 évben. Ez oda fog vezetni, hogy pár órán belül a bányát el fogja önteni a víz” – hívta fel a figyelmet a megyei önkormányzat elnöke.
Kifejtette, a bányát minden áron meg akarják menteni elsősorban a gyógyturizmus, de a sókitermelés miatt is.
A bánya megközelíthetetlen, a külszíni terepet is kiürítették
Megkerestük a Salrom Országos Sóipari Társaságot, amelynek sajtókapcsolatokért felelős munkatársa tájékoztatott, hamarosan közleményben ismertetik a részleteket. Nemsokára érkezett is a szöveg, amelyben megerősítették, hogy másodpercenként 60 köbméteresre, a megszokottnál százszorosára nőtt a Korond-patak vízhozama, amire az elmúlt 30 évben nem volt példa. Felsorolták azokat az intézkedéseket, amelyeket az elmúlt időszakban hoztak, hogy elejét vegyék az újabb károk kialakulásának.
Mint részleteztek: a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség, a Maros Vízügyi Igazgatóság (ABA Mureș), a Román Vízügy, Parajd község önkormányzata, Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Prefektúra bevonásával közösen végzett beavatkozások ellenére – a térségben jelenleg is érvényben lévő narancssárga riasztás, valamint a közelgő időszakra vonatkozó felhőszakadás- és vihariasztások következtében – a megáradt Korond-patak továbbra is veszélyt jelent.
A kedvezőtlen időjárási viszonyok következtében a parajdi sóbánya külszíni területe jelenleg megközelíthetetlenné vált, így a munkálatokban részt vevő személyzetnek el kellett hagynia a terepet és az árvízvédelmi eszközöket is el kellett távolítaniuk.
„A munkavégzés csak akkor folytatható, ha a vízhozam csökken, és a visszahúzódó víz lehetővé teszi a helyzet újraértékelését és a patakmeder megerősítésének (betonozás, gyenge zónák vízszigetelése, új elvezető csatorna kialakítása) folytatását” – részletezték.
A Salrom közleményében kifejtették: az illetékes intézményekkel együttműködésben továbbra is minden rendelkezésre álló erőforrást mozgósítanak a keletkezett károk minimalizálása, valamint a lakosság és az infrastruktúra biztonságának helyreállítása érdekében.
„A jelenlegi, megpróbáltatásokkal teli időszakban teljes szolidaritásunkat és támogatásunkat fejezzük ki Parajd közösségének – egy olyan településnek, ahol dolgos emberek élnek, és ahol gazdagok a hagyományok, a helyieknek különleges kulturális identitásuk van. A Salrom Országos Sóipari Társaság továbbra is minden rendelkezésére álló emberi és anyagi erőforrást mozgósít annak érdekében, hogy mérsékelje a közelmúlt árvizei által okozott károkat. Társaságunk számára kiemelt fontosságú, hogy a helyi közösség és a helyi hatóságok mellé álljon, és együtt segítsük elő a válsághelyzet mielőbbi leküzdését, a sóbánya turisztikai, valamint a kitermelési egységének újraindítását a lehető legrövidebb időn belül” – idézték a közleményben a Salrom igazgatóját, Dobrea Constantin Dant.
CSAK SAJÁT