Tovább küzdenek a parajdi sóbánya vízbeszivárgása ellen
A Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) az utóbbi évek leghosszabb munkálatait irányítja Parajdon, miután a heves esőzések megnövelték a Korond-patak vízhozamát, és szivárgást okoztak a sóbányában, írja az Agerpres.
Az elmúlt három héten katonai tűzoltók, vízügyi szakemberek, alkalmazottak és helyiek dolgoztak folyamatosan a sóbánya megmentésén. A Hargita megyei ISU parancsnokhelyettese, Ovidiu Dudu hétfőn a sajtónak elmondta, hogy a megterhelés miatt néhány nagy teljesítményű motoros szivattyú meghibásodott, és jelenleg javítás alatt áll a székelyudvarhelyi tűzoltóságon.
Az ezredes közlése szerint a felügyelőség állandó kapcsolatban áll a sóbánya vezetőségével, és a helyzet függvényében növelni tudják a motoros szivattyúk számát. Elmondta, hogy május 6-án hajnaltól az ISU munkatársai egymást követő műszakokban dolgoznak Parajdon. Munkájukat nagy teljesítményű motoros szivattyúk segítik, amelyek egy részét a szomszédos megyék katasztrófavédelmi felügyelőségeitől kölcsönözték.
A parancsnokhelyettes szerint jelenleg négy nagy teljesítményű motoros szivattyú üzemel a Korond-pataknál. Vasárnap még hármat működtettek, kettőt Parajdon és egyet Alsósófalván, a Korond- patak egyik mellékvizénél, de hétfőn ezt áthelyezték Parajdra, a Korond-patakra.
Hétfőn Petres Sándor Hargita megyei prefektus elmondta, hogy a következő napokban áradásokkal járó, kedvezőtlen időjárás várható, de reményét fejezte ki, hogy a szakemberek ideiglenes megoldásai működni fognak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) a múlt héten 15 nappal meghosszabbította a helyi szintű veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt, miután a Korond-patak hozamát ismét megnövelték a kiadós esőzések. A testület szerdán hozott határozata a május 23.-június 6. közötti időszakra vonatkozik. A veszélyhelyzet alatt a vízszivárgásokat korlátozó munkálatok zajlanak a bányában. A létesítmény segítséget kap az eredeti állapotának helyreállításához.