Megháromszorozódott tíz év alatt az egészségügy költségvetése – a betegek nem érzik
Az egészségügyi minisztérium és az Országos Egészségbiztosító Pénztár összesített költségvetése 2025-ben eléri a 100 milliárd lejt. A 10 évvel ezelőttihez képest ez több mint háromszoros növekedést jelent a két intézmény együttes költségvetésében. Az egészségügyi rendszerben nem csak a pénzráfordítás, hanem az empátia növekedése tenné a tízéves költségvetés-növekedést valóban érezhetővé a betegek számára, szögezte le a Maszol megkeresésére Dr. Vass Levente, az RMDSZ szakpolitikusa.
Az egészségügyi minisztérium idén 7 milliárd lejjel nagyobb összeg felett rendelkezik, mint tavaly. Az Országos Egészségbiztosító Pénztár kasszájába évről évre 5 milliárd lejjel több pénz fut be.
Az egészségügyi minisztérium 2025-ben közel 28 milliárd lejes költségvetéssel számol (ez 35%-kal több, mint 2024-ben), míg az Országos Egészségbiztosító Pénztár 77,2 milliárd lejjel (7%-os növekedés), összegez a Ziarul Financiar.
A két intézménynek együttesen 100 milliárd lej áll rendelkezésre idén. Ez az összeg háromszorosa a tíz évvel ezelőtti összegnek, amikor az egészségügyi minisztérium költségvetése nem haladta meg a 7 milliárd lejt, a biztosító pedig mintegy 23 milliárd lejjel rendelkezett.
Hiába költenek fejlesztésre – ha a szolgáltatásokra kevesebb jut, megérzik a betegek
Az egészségügyi ellátó rendszer világszerte nagyon gyorsan fejlődik, a kilencvenes évekhez képest Romániában is tetten érhető előrelépés, bár a betegek, a szolgáltatók, és egészségpolitikus is elégedetlen, fogalmazta meg Vass Levente.
Az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusa emlékeztetett, hogy az egészségbiztosítási rendszer bevezetése, a kórházak decentralizációja, és a szűrési programok ösztönzése is szervesen kötődik a szövetség egészségpolitikájához.
A politikus felidézte, az egészségügy 2024-es költségvetése, az akkori nyilatkozatokkal ellentétben, valójában nagyon alacsony volt. Az egészségügyi minisztériumban már tavaly elkezdődtek a helyreállítási és strukturális alapokból a beruházások, az egészségügyi intézmények felújítása, és ezek az összegek növelték a szaktárca büdzséjét. Így a látszat ellenére kevesebb pénz jutott a szolgáltatásokra, ezt a lakosság megérezte. Az idei költségvetésben a pénzügyminisztérium figyelt arra, hogy az egészségügyi minisztérium költségvetésében ne csak a fejlesztéseknél, az építkezések terén legyen növekedés, hanem minden területen: a családorvosi, járóbeteg-rendelő és kórházi ellátás terén is emelkedjen a szolgáltatásokra fordítható összeg.
Így a befektetésekkel együtt több mint 34 százalékkal növekedik a minisztérium költségvetése, és több mint 7 százalékkal az Országos Egészségbiztosító Pénztár büdzséje, részletezte Vass Levente.
Falvakon is legyenek járóbeteg-rendelők
A tízéves növekedés hátterében több tényező áll: egyrészt a nagy mértékű inflációt kompenzálni kellett, másrészt jelentős mértékben emelkedett az orvosok fizetése, ez létfontosságú volt a pandémia idején, ellenkező esetben a rendszer még úgy sem tudott volna helytállni, ahogy megtette.Az elmúlt években végre elindultak a beruházások, az infrastruktúra felújítása: ötven év után kórházak, járóbeteg-rendelők épülnek, idén 2700 családorvosi rendelő felújítása, felszerelése kezdődik országszerte és a regionális kórházak építése is sínre került. Az egészségügyi beruházások a fejlesztési minisztérium költségvetéséből is jelentős pénzösszegekkel egészülnek ki.
A szolgáltatásalapú finanszírozásnál nő a családorvosi ellátásra szánt a pénzösszeg. „Nem olyan mértékben, mint ahogy szerettük volna, de egy nehéz gazdasági évben elfogadhatóan” – mondta Vass Levente. Hozzátette, kiemelt fontosságú, hogy a tavalyhoz képest a mostani egyeztetések egyértelműen leszögezik, nem lehet csökkenteni a járóbeteg- ellátásért járó finanszírozást, sőt ezt tovább kell növelni, hiszen csak így érhető el a várakozólisták csökkentése. A cél az, hogy a következő négy évben falvakon is megjelenjenek a járóbeteg-rendelők, motiválják az orvosokat, hogy a biztosítópénztárral kötött szerződés alapján kimenjen vidékre, és a környék lakosságát ellássa.
Évekkel vagyunk lemaradva az innováció bevezetésével
Évente legalább 15 százalékkal kell növelni az egészségügy költségvetését, hogy az innovációt, az újításokat be lehessen vezetni. Románia megpróbált lépést tartani a fejlődéssel, amikor tíz év alatt megháromszorozta az egészségügy költségvetést: ez azt jelenti, több innovatív gyógyszert onkológiai, ritka betegségek kezelésére alkalmazható gyógymódot kezdett bevezetni.
„Még mindig késlekedésben vagyunk, mert ha Németországban egy-két hónap alatt vezetnek be egy innovációt – gyógyszert vagy beavatkozást – Romániában ez átlag három év. Ennyivel vannak a hazai betegek hátrányban, megrövidítve” – mutatott rá a szakpolitikus.
Meglátása szerint, ha az egészségpolitikára jobban odafigyel az ország vezetése, nem csak a jelenleg külföldön élő idősebb generáció hazajövetele gyorsul fel, hanem meg lehet állítani a családalapítást tervező fiatalok elvándorlását is. A döntés során sokat nyom a latban, ha jobb oktatási és egészségügyi rendszer áll a polgárok rendelkezésére. Nyomós ok az elvándorlásra, ha egy betegséget nem lehet Romániában kezelni, mert nincs elég pénz arra, hogy a legújabb, innovációs gyógyszereket bevezessék.
A szűrővizsgálatokat ki is kell használni
A megelőzésre minden évben több és több pénzre van szükség, idén az Országos Egészségbiztosító Pénztár költségvetésében több pénz áll rendelkezésre a szűrővizsgálatokra. Még mindig hiányos a a lakosság felkészítése, hogy a lehetőségeket kihasználják. Ez nem feltétlenül pénz kérdés, minden orvos, de minden tájékozott polgár erre kellene biztassa a környezetét: vegyünk részt a szűréseken, a megelőzés életet menthet.
Vass Levente elmondta, gyakran tapasztalja, sokan attól tartanak, hogy ha fény derül egy betegségre, az áthidalhatatlan akadályok elé állítja az érintettet és családját. „Tény, hogy vannak hiányosságok a rendszerben, a kihívás az, hogy napról napra tegyünk azért, hogy jobb legyen, hiszen a mi egészségünk a tét” – szögezte le.
A következő években több mint 5 milliárd euró áll rendelkezésre, hogy Románia az onkológia területén fejlessze az ellátást: a prevenciót, az infrastruktúrát, a diagnosztizálást, a műtéti beavatkozásokat, a gyógyszeres és sugárterápiás kezeléseket.
Az odafigyelést nem helyettesíti a pénz
A pénz nem elég, ha kétszer ekkora növekedés lett volna, akkor is „sántikálna” az egészségügyi rendszer. Például nagyon sok esetben nem a pénzhiány az oka, hogy elmarad az után-követés, a rehabilitáció. Ha a diagnosztizált, vagy a műtött betegnek a kezelőorvosa pontosan megmondja, mikor hova forduljon, elősegíti a további gyógyulás folyamatát.
„A betegekre való odafigyelést a pénz százalékos növelése nem helyettesíti” – szögezte le Vass Levente. Meglátása szerint, mentalitásbeli változástis el kell elérni, olyan egyszerű gesztusokkal is javítható az ellátást, hogy a várólistán a kieső helyekre behívják a betegeket, hogy hamarabb ellátáshoz jussanak.
„Oda kell eljussunk, hogy egy idős embernek, vagy egy kisgyerekes szülőnek ne két küldőpapírt nyomjanak a kezébe, hanem kapjanak két időpontot. Ne a beteg kelljen megkeresse, hova kell a további gyógyulás érdekében fordulnia. Ez nem pénz kérdés” – taglalta az egészségpolitikus.
CSAK SAJÁT