Megfékeznék a drogos sofőröket: a háromszéki önkormányzat drogteszteket adott a rendőrségnek

Kovászna megye tanácsa drogtesztek vásárlásával és adományozásával támogatja a rendőrséget a kábítószer hatása alatti vezetés elleni küzdelemben. A háromszéki önkormányzat szerdai ülésén döntött arról, hogy hat drogtesztet ad át a Kovászna megyei közlekedési rendőrségnek.

A közúti ellenőrzések során használatos hat darab Dräger DrugTest 5000 típusú készüléket 136 000 lejért már korábban megvásárolta a háromszéki önkormányzat és a szerdai ülésen a képviselő testület arról döntött, hogy ingyenesen használatba adják azokat a közlekedés rendészetnek.  

Ezt azzal indokolják, hogy a rendőrség jelentése szerint emelkedik a kábítószer hatása alatt vezetők száma. Tamás Sándor tanácselnök szerint a Dräger DrugTest 5000 nevű rendszer gyors helyszíni kábítószer-kimutatást végez. Nyolc típusú anyag, így ópium, kokain, cannabis, amfetamin, metamfetamin, metadon, ketamin és a benzodiazepin alapú nyugtatószerek könnyűszerrel kimutathatóak a szájüregből vett minták segítségével.

Illusztráció: Pexels

Mint ismert, zajlik a közvita a drogtesztekről ugyanis a rendőrség által használt helyszíni gyorstesztek gyakran fals pozitív eredményt mutatnak bizonyos gyógyszerek hatására. A drogteszt csak azután használható bizonyítékként a büntetőeljárásban, hogy a vérvétel utáni laboreredmény is igazolta a tiltott szer jelenlétét a szervezetben.

A közfelháborodás hatására a kormány módosítani tervezi a vitatott drogtesztes rendeletét úgy, hogy ha a pozitív eredményt produkáló drogteszt elvégzésétől számított 72 órán belül nem kapják kézhez a hatóságok a vérmintán végzett laborvizsgálat eredményét, a sofőr visszakapja a bevont jogosítványát.

Bogdan Despescu belügyi államtitkár rámutatott: ha a közúti ellenőrzés során feltartóztatott gépkocsivezetőnek pozitív lesz a drogtesztje vagy megtagadja a gyorstesztet, bekísérik egy erre szakosodott egészségügyi intézménybe, ahol vérmintát vesznek tőle. Mindkét esetben bevonják a jogosítványát 72 órára, de ez idő alatt nem indul büntetőeljárás ellene.

Ha a laborvizsgálat eredménye nem készül el a 72 óra alatt, a sofőr visszakapja a jogosítványát, de a procedúra folytatódik. Ha a vérvizsgálat eredménye pozitív lesz, megindítják a büntetőeljárást a gépkocsivezető ellen tiltott szer hatása alatti járművezetés miatt – magyarázta az eljárást Despescu.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?