Meg tudja-e szólítani az RMDSZ a vegyes házasságban élő magyarokat? – Az etnikai béke megőrzése a tét

Megszerezheti-e az RMDSZ a vegyes házasságban élő magyarok politikai támogatását, olyan körülmények között, hogy üzenetei többsége a magyar identitás hangsúlyos felvállalásáról szól? Számítanak-e rájuk, van-e üzenetük számukra? Ezekkel a kérdésekkel kerestük meg Székely István politológust, az RMDSZ ügyvezető alelnökét.

Választások közelednek, kampányban vagyunk, és valóban minden szavazat számít, de a vegyes házasságban élők kérdése sokkal fontosabb annál, minthogy ezt csupán kampánykérdésként kezeljük – bocsátotta előre Székely István. Hangsúlyozta, a kérdést onnan kell megközelíteni, hogyan határozzuk meg a romániai magyar társadalmat, mit értünk erdélyi magyar közösség alatt.

A közösség számít a vegyes házasságban élőkre, a magyar eredettudattal rendelkezőkre és a külföldön dolgozókra

Felidézte, már az RMDSZ első dokumentumai úgy fogalmaztak, hogy a szövetség az erdélyi magyar közösség részének tekinti a vegyes házasságban élőket, ez aztán kiegészült a magyar anyanyelvű romákkal, majd később a magyar eredettudattal rendelkezők megszólítását is célul tűzte ki az alakulat, vagyis azokét, akik már nem beszélnek magyarul, nem a magyar kultúrában határozzák meg magukat, de fontosnak tartják, hogy volt egy magyar nagyapjuk, nagyanyjuk.Fotó: RMDSZ Az eredettudat tehát azt jelenti, hogy az átlagnál jobban érdekli őket a magyarság helyzete, nézetei, és akár partnerek lehetnek olyan programokban, melyek a magyar társadalom emancipációját tűzi ki célul. Egy országosan hat százalékot kitevő közösség emancipációja pedig csak úgy valósulhat meg, ha a többség jelentős része ezen törekvés mellé áll, szögezte le az RMDSZ ügyvezető alelnöke.

Arra is kitért, hogy az Európai Unióba való belépés után megfogalmazódott, az RMDSZ a romániai magyar közösség részének tartja azokat is, akik külföldön dolgoznak, akik átmenetileg vagy tartósan nem tartózkodnak itthon: „Rájuk is szükség van, számítunk tudásukra, tapasztalatukra, és egy olyan világot szeretnénk építeni, ahol ők is megtalálják számításaikat” – fogalmazta meg Székely István.

Meglátása szerint ebben az esetben is a kulcsszó a befogadó társadalom, ennek fontos elemei a vegyes házasságban élők, annál is inkább, mert egyre többen vannak, elsősorban nagyvárosi környezetben.

Az etnikai hálózatok nem biztosítanak teljeskörű elérést

„A közösség számít azokra is, akik más etnikumbeli házastársat választottak. A megszólításukra, akárcsak a fiatalok esetében, meg kell találni a formai és tartalmi elemeket” – mutatott rá Székely István.Székely István politológus | Fotó: Borsi Balázs Hangsúlyozta, a formai rész még nehezebben megvalósítható, mint a fiatalok esetében, hiszen a vegyes házasságokban élők kisebb arányban vannak bekötve az etnikai hálózatokba. A közösség tagjainak egymásra való odafigyelése, a köztük való kommunikáció, akár a választási mozgósítás is az etnikai hálózatokon keresztül történik, a kisebbségi társadalom önszerveződésének formáira, illetve működésének rendjére támaszkodva. Akkor van valaki becsatornázva a magyar etnikai hálózatokba, ha magyar médiát fogyaszt, beleértve az internetes tartalmakat, ha tagja valamelyik magyar történelmi egyháznak, ha magyar nyelvű iskolába jár a gyermeke, illetve, ha valamilyen civil vagy szakmai szerveződés, szervezet dominánsan magyarokból álló intézményi rendszeréhez kapcsolódik.

Ez Székelyföldön természetes, interetnikus környezetben már gondok vannak, nagyvárosokban pedig azt tapasztaljuk, hogy már csak a magyar közösség egy számbeli kisebbsége szólítható meg az etnikai hálózatokon keresztül. A hálózaton belüli programok számbeli megtöbbszörözése csak annyit jelent, hogy ugyanazokat a személyeket többször érik el, de nehéz kitörni ebből a körből, részletezte Székely István.

A formai megközelítés tekintetében a vegyes házasságban élők megszólításának kulcsa a román médiában való hangsúlyosabb jelenlét lenne, ezt pedig nagyon nehéz megvalósítani. „Noha különféle módokon próbálkozunk, kétségtelen, van, amit javítani ezen a területen” – mutatott rá a politológus.

Érték a többnyelvűség, nyereség a magyar oktatás és veszély a szélsőséges pártok térnyerése

Tartalom tekintetében van néhány elem, amely fontos lehet a vegyes házasságban élők számára a magyar közösséghez való tartozás szempontjából, illetve az RMDSZ-re való szavazás tekintetében.

Illusztráció: Pexels

Ezek egyike a többnyelvűséget értékként tételezi. „Ha messziről tekintünk a kárpát-medencei magyarokra, és azt a kérdést tesszük fel, miben különböznek az erdélyi magyarok a magyarországi vagy éppen a felvidéki magyaroktól, azt mondhatjuk, leginkább abban, hogy együtt élnek a román többséggel, nagy valószínűséggel a román nyelvet is elsajátítják, ezáltal a román kultúrára is rálátásuk van, megismerhetik azt. Ez a kulturális többlet mindenképpen érték, fontos szempont az egynyelvűséghez képest” – taglalta az RMDSZ ügyvezető alelnöke.

Meglátása szerint az üzenet másik fontos eleme a vegyes házasságból születő gyermekek magyar oktatási intézménybe való beíratása. A 2022-es PISA-felmérés, amely első alkalommal a magyar gyerekek eredményeit külön almintaként vizsgálta, azt mutatta ki, hogy a magyar tannyelvű iskolák eredményei valamivel jobbak, mint a román tannyelvűeké, főleg a leszakadók aránya kisebb. Ez azt jelentheti, ezért is megéri a vegyes házasságból származó gyermeket magyar oktatási intézménybe íratni, mert ezáltal nemcsak több kultúrájú lesz, hanem még az iskolai, szakmai előmenetele szempontjából is előnyre tehet szert.

A harmadik elem, amellyel megszólíthatók a vegyes házasságban élő magyarok, a szélsőségek térnyerésének veszélye, mondta a politológus. Kifejtette, nehezen ugyan, de kialakult a társadalom szintjén egyféle „etnikai béke”, és bár nem rendelkezünk minden téren olyan, gyakorlatba is ültethető jogokkal, mint a román többség, azért eljutottunk oda, hogy a konfliktusokat nem az utcán rendezzük, és főleg nem erőszak útján. Az interetnikus együttélés azon elemeit is ki tudjuk emelni, amelyek egymás megértéséről, elfogadásáról szólnak. Ilyen helyzetben egy szélsőséges párt térnyerése gondot okoz, hiszen megmérgezheti ezt az „etnikai békét”, ezáltal akár a vegyes házasságban élők közé is éket verhet, konfliktust okozhat a családon belül. Azért is fontos az RMDSZ támogatása, hiszen a rá adott szavazat az etnikumok békés egymás mellett élését, a társadalmi békét erősíti, szögezte le Székely István.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?