banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Mátyás szülőházának felújítása: attól tartottak, hogy a magyarok elveszik az épületet

Fejetlenség, kommunikációs zavar és burkolt magyarellenesség uralkodik a Kolozsvári Művészeti és Formatervezési Egyetem háza táján, ennek tudható be, hogy a felsőoktatási intézmény tulajdonában lévő Mátyás király-szülőház nem újulhat meg. Mint ismert, a jelenlegi rektor Maszolnak elküldött állításait a Fejlesztési Minisztériumot vezető Cseke Attila tételesen megcáfolta, és őt igazolja dr. Bencze László, az egyetem korábbi rektorhelyettesének visszaemlékezése. Szerinte a szenátus úgy fogta fel a kezdeményezést és a megígért támogatást, mintha a magyarok el akarnák venni az épületet. Az ügyben pontosításokat kértünk dr. Eugen Savinescu rektortól, de újabb írásos megkeresésünkre három nap múltán sem kaptunk választ.

Mint ismert, Cseke Attila fejlesztési miniszter a múlt héten elárulta, azért nem újulhat meg Mátyás király kolozsvári szülőháza, mert az azt tulajdonló Kolozsvári Művészeti és Formatervezési Egyetem (UAD) visszavonta az erre irányuló támogatási kérelmét. Kérdésünkre dr. Eugen Savinescu rektor eredetileg cáfolta, hogy a felsőoktatási intézmény elutasította volna a támogatást és azt közölte, hogy erről – bár az egyetemi szenátus ülésén szó volt róla – nem született döntés. 

A tények cáfolják a rektort

A Maszol birtokába jutott dokumentumok feketén-fehéren bizonyítják, hogy a művészeti egyetem 2021. április 22-én iktatott hivatalos támogatási kérelme sikeresen landolt a Fejlesztési Minisztériumban. Cseke Attila miniszter kérdésünkre elárulta, személyesen is egyeztetett az egyetem vezetőségével, a kolozsvári találkozón pedig jelen voltak a polgármesteri hivatal képviselői is, és megállapodtak a felújítás teljes körű finanszírozásáról, ennek megfelelően pedig el is indították az ilyenkor szokásos procedúrát.

Egy hónappal később, 2021. május 24-én azonban az egyetem akkori rektora, dr. Radu Marcel Moraru átiratban értesítette a minisztériumot, hogy az egyetemi szenátus nem hagyta jóvá Mátyás szülőháza felújításának tervét, ezért visszavonják a támogatási kérelmet. 

A támogatási kérelem visszavonásáról szóló rektori átirat. Ez az, ami a jelenlegi rektor szerint nem létezik.

Nem volt kivel harcolni

A zavar nyilvánvaló módon az egyetem berkein belül keresendő, ezért felvettük a kapcsolatot dr. Bencze Lászlóval, aki korábban helyettesként dolgozott dr. Radu Marcel Moraru rektor mellett, és a Fejlesztési Minisztériumnak elküldött, 2021 áprilisi támogatási kérelemben ő szerepel a projektért felelős kapcsolattartó személyként feltüntetve.

A korábbi rektorhelyettes a Maszolnak elmondta: jól emlékszik a történtekre és arra is, hogy miképpen dőlt dugába az egyébként sokak által nagy lehetőséget jelentő terv, melynek eredményeképpen megújulhatott volna Kolozsvár és Erdély egyik legismertebb épülete, Mátyás király szülőháza.

Amint dr. Bencze László felelevenítette, az egyetemi vesetőség mintegy két évvel ezelőtt eldöntötte, hogy kérvényezi a minisztériumi támogatást, és mivel akkor Cseke Attila Kolozsváron tartózkodott, kezdeményezték egy személyes találkozó megszervezését is, amely létre is jött, erről a miniszter is beszámolt a Maszolnak. Bencze megismételte, Cseke Attilának volt egy olyan javaslata, hogy a megújuló épületben „legyen egy olyan terem, amelyet berendeznek Mátyás király emlékére". A találkozó végén az az egyeség köttetett, mondja a volt rektorhelyettes, hogy az egyetem, a kolozsvári önkormányzat és a fejlesztési minisztérium hatásközében működő Országos Befektetési Ügynökség (CNI) között jöjjön létre a megállapodás a felújításról, ami meg is született, és ezt kellett (volna) a művészeti egyetem szenátusával is elfogadtatni. A testület azonban ez ellen szavazott, és ezért maradt abba a projekt, emlékezett vissza dr. Bencze László. „Mi megmagyaráztuk, hogy mi a lényeg, hogy ilyen lehetőség ritkán adódik, de a szenátus úgy vélte, mintha valaki el akarná venni Mátyás szülőházát” és „oda akarná adni a magyaroknak”.

Ez volt az első megkeresés, amit az egyetem küldött a fejlesztési minisztériumnak

„Nem volt kit meggyőzni” – emelte ki a volt rektorhelyettes. Dr. Bencze László hozzátette, akkor egy olyan helyzet állt fenn, amikor a szenátus „nagyon harcolt” az akkori rektorral, és valójában ennek tudható be, hogy a szenátusi tagok így döntöttek. „Tehát tudott a szenátus róla, nem lehet azt mondani, hogy nem tudott, én is ott voltam a gyűlésen. Nem igaz, hogy nem volt döntés a kérdésben” – állítja. Szerinte érdemes lenne még kikeresni az akkori szenátusi ülés jegyzőkönyvét is, mert abban is szerepelnie kell a vtiának és a végén megszületett döntésnek.

„Én például és a rektor (az előző – szerk. megj.) el sem képzeltük, hogy ez nem megy át a szenátuson. Nekünk ez egy egyszerű, banális formai dolog volt, főleg ha nem is kellett volna fizetnünk semmit az épületfelújításért és minden az Országos Befektetési Ügynökségen keresztül ment volna. De láttuk, hogy nincs kivel harcolni” – fogalmazott dr. Bencze László.

Mit is állít az egyetem?

Dr. Eugen Savinescu a Maszolnak elküldött első válaszában azt írta: Mátyás király szülőházának állami költségvetésből történő finanszírozása valóban szóba került az elmúlt években. „A vita eljutott az egyetem szenátusáig, amely az akkori rektortól, dr. Radu-Marcel Moraru professzortól és az akkori igazgatótanácstól kért felvilágosítást a témában, mivel a sajtóban megjelent, de a Cseke miniszter úr által néhány kollégánkkal közvetlenül is közölt információk szerint a minisztériumnak az volt a szándéka, hogy az épületet részben vagy egészben kivonja a Művészeti Egyetem tulajdonából, és Mátyás szülőházának oktatási célú használatát megváltoztassa. Nyilvánvalóan szükség volt az ezzel kapcsolatos pontosításokra, mert az említett kilátások valószínűleg negatívan és súlyosan befolyásolták volna nemcsak egyetemünk oktatási tevékenységét, hanem – tekintettel a kolozsvári kulturális és tudományos közösségben elfoglalt kiemelkedő helyére – a helyi művészeti és oktatási élet dinamikáját is.”

Fotó: Borsi Balázs

Savinescu szerint azonban az egyetem akkori rektora, valamint az igazgatótanács „ezt követően semmiféle felvilágosítást nem terjesztett az egyetem szenátusa elé, és nem hívta fel az akadémiai közösség figyelmét a finanszírozás esetleges megtagadásának tervezetére”. A Művészeti Egyetem rektora ugyanakkor azt írta, „mindent megtesznek” azért, hogy az összes épületük jól karbantartott legyen.

A minisztérium továbbra is kész biztosítani a felújítás költségeit

Cseke Attila miniszter a Maszolnak korábban leszögezte: soha, egyetlen egyszer sem vetődött fel semmilyen beszélgetésen az, hogy Mátyás szülőházát elvennék vagy átvennék a Művészeti Egyetemtől, még a beruházás idejére sem. „Erre törvényes keret nincs, másfelől semmilyen más épületet, akár egyetemi épületet, templomot, bazilikát, iskolát, polgármesteri hivatalt vagy kórházat is újítottunk fel, a kezelési jogot sem vettük el a kedvezményezettől a beruházás idejére, és ez természetesen Mátyás király szülőháza esetében sem vetődött fel. Ez egy kifogás, amit most kitaláltak. Mi továbbra is nyitottak vagyunk, ha van új megkeresés, akkor nagyon szívesen tudunk segíteni. Továbbra is úgy gondoljuk, ez egy olyan épület, amely mindenkinek, de elsősorban Kolozsvár büszkeségére szolgál” – hangsúlyozta Cseke Attila.

Válaszok nélkül

A rektornak kedden küldtünk újabb megkeresést az idő közben napvilágra került információk tükrében. Azt kérdeztük, miképpen történhet az meg, hogy nem tudott a minisztérium ajánlatának elutasításáról és arról a szenátusi döntésről, amelynek alapján ez megszületett. Rákérdeztünk arra is, hogyan történhet ilyen súlyos belső kommunikációs hiba egy felsőoktatási intézményben, amely több millió lejes állami támogatástól eshet el emiatt.

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy véleménye szerint milyen volt a szenátus és az előző rektor kapcsolata, illetve véleménye szerint hogyan küszöbölhető ki a csorba, illetve legvégül, hogy szándékoznak-e újabb támogatási kérelmet leadni a Fejlesztési Minisztériumhoz a király szülőházának felújítására. Kérdéseinkre nem kaptunk választ.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?