banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

„Matekre fel!” – Új digitális oktatóplatform segíthet jól felkészülni a képességvizsgára

Matekre fel! címmel digitális interaktív online oktatóprogramot indítottak, amelynek célja, hogy elősegítse az 5–8. osztályos romániai magyar diákok felzárkóztatását matematikából, ezáltal pedig jobb vizsgaeredmények szülessenek. Egyelőre tesztverzióban, de ingyenesen elérhető diákok, tanárok és kíváncsiskodók számára „1300 tesztfeladattal, részletes megoldásokkal, beszédes levezetésekkel” – jelentette be nemrég a kezdeményező csapat tagja, Barna Gergő szociológus.

Az oktatóprogram létrehozását az indokolta, hogy a magyar nyolcadikosok képességvizsgáján elért eredménye matematikából évről évre elmarad a többségi társaikétól. A román és a magyarországi gyerekeknek már létezett ilyen platform, a hiánypótló, román tantervet követő magyar digitális segédeszközt most egy húszfős csapat hozta létre. Az oktatóprogramról, a magyar diákok gyengébb matekeredményeinek okairól kérdeztük a kezdeményező csapat tagját, Barna Gergő szociológust. 

„Hosszú ideje már elemezzük a különböző vizsgaeredményeket: a nyolcadikosok képességvizsgáit, illetve az érettségi eredményeit, és ott tapasztaltuk azt, hogy statisztikai értelemben lemaradás van a magyarul tanulók körében, hogyha az országos átlaghoz viszonyítjuk őket. Arról szoktunk beszélni, hogy ennek oka nagyrészt a román nyelv és irodalom vizsga, ugyanakkor az is látható, hogy a képességvizsga esetében matematikából is folyamatosan van elmaradás. Innen jött az ötlet, hogy segítsük a gyerekeket” – számolt be a Matekre fel!  létrehozásának előzményeiről Barna Gergő, az egyik kezdeményező.

A platformon rengeteg feladat segít a diákoknak gyakorolni a mateket. | Illusztráció | Fotó: Pexels

Elmondta, a platform plusz lehetőség azoknak, akik matematikából nehezebben haladnak, vagy le vannak maradva. Már 4-5 éve megszületett az ötlet, hogy alkossanak egy digitális interaktív online oktatóprogramot kifejezetten a romániai magyar gyerekeknek, és tavaly szeptemberben léptek a tettek mezejére, idézte fel.

Húszan egy félév alatt

Egy húszfős csapat – közülük nyolcan tanárok – vett részt a fejlesztésben, a tartalmak gyártásában, és viszonylag rövid idő: mintegy fél év alatt megalkották a platformot. Egyelőre próbaverzió, ebben a tanévben tesztidőszakban van.

„Úgy döntöttünk, elindítjuk annak a reményében, hogy tudunk segíteni a felkészülésben a nyolcadikosoknak már az idei képességvizsgára, hogy még gyakoroljanak, ismételjenek. Március 24-én indult el ez a próbaverzió, lépcsőzetesen indítottuk. Múlt héten jelentettük be nyilvánosan, és most már bárki csatlakozhat. Elsősorban az általános iskolákban magyar nyelven tanító matematikatanárok csatlakozását várjuk, illetve a nyolcadikosokét. Természetesen becsatlakozhatnak hetedikesek, hatodikosok is, és akár ötödiktől használható a platform” – részletezte a kezdeményező, tervező csapat tagja.

A tananyagra alapozva

A Matekre fel!  feladatainak kialakításakor a hazai matematika-tananyagból indultak ki, és arra törekedtek, hogy a diákoknak lehetőséget biztosítsanak olyan feladatok gyakorlására, amilyeneket nagy valószínűséggel a képességvizsgán kapnak, mondta Barna Gergő.

Nyolc matektanár dolgozott a feltöltött tananyagon és a feladatokon. | Illusztráció | Fotó: Pexels

„Vizsgateszteket töltöttünk fel a rendszerbe, ezeket lefordítottuk, kidolgoztuk és digitalizáltuk. Ugyanakkor nagyon sokféle kombinációban elérhetők a feladatok. A gyerekeknek lehetőségük van arra, hogy akár egy témakörön belül, egy lecke kapcsán oldjanak feladatokat, és arra is, hogy különböző teszteket generáljanak, amelyek ahhoz hasonlóak, amilyeneket majd a vizsgán kapnak” – magyarázta el.

Kiemelte, a vizsgafeladatok felét sikerült ebben a formában megoldani: az első és második tételsort, ahol a megoldást bekarikázni kell, viszont ez is sokat jelent, „hiszen aki a vizsga ezen tételeit meg tudja oldani, az már megkapja a hetest”, mondta Barna Gergő, rámutatott, „sajnos nem a hetes a jellemző, hanem hatos alatt szokott lenni az átlag”.

„Egy-egy évben a magyarul tanulók egyharmada is »megbukik« matekből. És ami még komiszabb: negyede-ötöde a gyereknek el sem jut a záróvizsgáig, már korábban lemorzsolódik. 2014-ben 10 300 magyar előkészítős indult, közülük 8000-en jutottak el a tavalyi országos felmérőig, 5500-an vizsgáztak sikeresen” – írta Barna Gergő Facebook-bejegyzésében, ahol a próbaverzió indítását bejelentette.

A romántanulás veheti el az időt a matektől 

Hogy mi az oka a román diákokéhoz képest rosszabb jegyeknek a matematika- képességfelmérőkön és vizsgákon? A szociológus szerint „statisztikai elmaradás” van, azaz nem a képességek gyengébbek véleménye szerint.

Kevesebb idő jut a matekra a kisebbségi diákoknak, gyengébben is teljesítenek, mint a többségiek átlagban. | Fotó: Pexels

„Egyszerűen strukturális okok vannak annak a hátterében, hogy gyengébbek az eredmények. A legfontosabb ok talán szintén a román nyelv oktatásával függ össze olyan szempontból, hogy ez a gyerekek tanulásra fordított idejének körülbelül egynegyedét elviszi. Korábbi mérésekből tudjuk, hogy körülbelül 25 százaléka az otthoni tanulásra szánt időnek a romántanulásra megy el, ami miatt nyilván kevesebb idő marad más tantárgyakra, így a matematikára is” – fejtette ki Barna Gergő.

Ilyen nem volt a romániai magyar gyerekeknek

Egy másik lehetséges ok véleménye szerint, hogy a romániai magyar diákoknak nem volt ilyen segédanyaguk, mint amilyent létrehoztak, miközben román nyelven és Magyarországon, az ottani tanterv alapján kidolgozva, léteztek már ilyenek. „Nem volt egy olyan lehetőség, ahol a romániai tanterv szerint, de magyar nyelven lehessen az elméletet tanulni, ismételni, vagy akár a feladatokat oldani” – mutatott rá.

A próbaverzió ebben a tanévben ingyenesen elérhető, a készítők várják a visszajelzéseket, hibajelzéseket. „Nincs minden funkcionalitás még élesítve, megvárjuk a hibajelzéseket is. Nagyon nagy anyagról van szó, oldalakban mérve több ezer oldal. Az elméletet részletesen, példákkal írtuk le, ezeznkívül összesen 1300 feladat van a rendszerben, ebből 700-at – karikázósat – érnek el a diákok, és van 600 másik típusú, kidolgozást igénylő feladat, amit majd a tanárok tudnak arra használni, hogy teszteket generáljanak, és ezeket bevigyék az osztályba, ebből gyakoroljanak vagy felmérőt írjanak a diákok” – ismertette Barna Gergő.

Elmondta, a kezdeményező csapat önerőből hozta létre a jelenlegi alapváltozatot, miután, mint a Facebook-bejegyzésében beszámolt, támogatásra nem igazán találtak. Azt remélik, hogy lesz kereslet az oktatóprogramjukra, és akkor tovább tudják fejleszteni, hiszen erre már számos ötletük van.

„Tervezünk támogatói programot is, aminek az lenne a célja, hogy a leggyengébben teljesítő iskoláknak szimbolikus összegért tudjuk majd ezt felajánlani annak érdekében, hogy ahol a legnagyobb szükség van, ott tudják használni a diákok a felzárkózásra” – számolt be egyik ötletükről.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?