Maros megye: összesen 391 ezerlej értékben szabtak ki büntetéseket gyermekeket ellátó központokra

Összesen 391 ezerlej értékben szabtak ki büntetéseket a Maros megyei állami, magán és családi típusú otthonokban végzett ellenőrzések nyomán, közölte a Maros Megyei Prefektusi Hivatal. Összesen 55 központot ellenőriztek és büntetőeljárás is indult egy családi otthonban elkövetett bántalmazás vétsége miatt. A négy marosvásárhelyi fogyatékkal élőket kezelő otthonnak összesen 320 lejes bírságot szabtak ki a feltárt hiányosságok miatt.

A Maros megyében január 11. és február 5. között 55 állami, magán és családi típusú otthonokban végzett ellenőrzések eredményeként 29 büntetést szabtak ki, ebből 25 bírság értéke összesen 391 ezer lej, a többi figyelmeztetés. Mint arról beszámoltunk, az ellenőrzéseket azok után rendelték el, hogy négy marosvásárhelyi fogyatékkal élőket kezelő otthon kapcsán rendellenességeket jelentettek. A prefektúra beszámolójában azt írják, hogy az egyik marosvásárhelyi központ ellen indított vizsgálaton kívül a Bűnügyi Nyomozószolgálat a mezőzáhi családi otthonban elkövetett bántalmazás vétsége miatt is hivatalból eljárást indított, és a nyomozás a Ludasi Bíróság ügyészségének felügyelete mellett folytatódik.

Fotó: Illusztráció/Péter Ferenc a Maros Megyei Tanács elnökének Facebook oldala

A prefektúra közölte a négy marosvásárhelyi központban végzett ellenőrzések eredményeit. Az ezeket elvégző intézmények által szolgáltatott információk alapján készített jelentésből többek között az derül ki, hogy az ellenőrzés idején a gyermekvédelmi igazgatóság lejárt működési engedéllyel nyújtott szociális szolgáltatásokat. Felróják, hogy a vészhelyzeti terv nem tartalmazott konkrét és a kedvezményezettek helyzetének megfelelő, személyre szabott megoldásokat, az élelmiszerek tárolása és készítése nem volt az előírásoknak megfelelő, nem volt rá bizonyíték, hogy a napi menüt negyedévente dietetikus ajánlásai alapján állították volna össze, a gyógyszereket és egészségügyi anyagokat nem biztonságos körülmények között tárolták (ez a négy központból háromra érvényes), ugyanakkor nem tartották be a lejárt szavatosságú gyógyszerek kezelésére, begyűjtésére vagy megsemmisítésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket (a négy központ közül egyben).

A jelentésben kiemelték többek között azt is, hogy a négy központban elhelyezett kedvezményezettek száma meghaladta a meghatározott kapacitást, és hogy nem lehetett bizonyítani, hogy a gyermekek által igénybe vett rehabilitációs szolgáltatásokról napi nyilvántartást vezetnek, valamint azt is, hogy három központban a felület- és kézfertőtlenítőszer lejártak, a bútorok mindenütt régiek, nehezen moshatóak, kopottak, elhasználódtak, rosszul működnek, több hűtő pedig rozsdás, piszkos.

A Maros Megyei Tanács képviselői szerint az egyik központban egy 2024. októberi lejárati dátumú Diazepam Desitin dobozát azonosították, de nem adták ki ezt gyógyszert az ellátottaknak, mivel a dobozban az összes tabletta benne volt. A központ koordinátorának beszámolója szerint a gyógyszeres dobozt átadják az orvosi hulladékot begyűjtő cégnek.

A Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) összesen 320 lejes bírságot szabott ki a feltárt hiányosságok miatt.  A Maros megyei rendőrség pedig büntetőeljárást indított kiskorúval való rossz bánásmód, szabadságtól való megfosztás miatt, és az ügyet a DIICOT-hoz továbbítottak. A marosvásárhelyi, Trébely utca 3. szám alatti, neuropszichiátriai rendellenességgel élő gyermekek bentlakásos központjának biztonsági rendszerében talált hiányosságok miatt 2000 lejes bírságot szabtak ki, és ugyanilyen bírságot szabtak ki a másik három bentlakásos központra is. 

A megyei közegészségügyi igazgatóság elrendelte a mosodai tevékenység felfüggesztését a négy központban és a közös étkeztetés felfüggesztését három központban, valamint 32 ezer lej értékű bírság kiszabását. A Munkaügyi Felügyelőség az ellenőrzési akciókat követően két 1500 lejes bírságot és egy figyelmeztetést adott ki, valamint két figyelmeztetést szabott ki a munkahelyi egészségvédelem és biztonság terén tapasztalt szabálytalanság miatt. területén. Az élelmiszer-biztonsági igazgatóság határidőt szabott ki javító intézkedésekre, esetenként azonnali korrigálást rendelt el.

A Maros Megyei Tanács javaslata az, hogy a gyermekvédelmi igazgatóság tegye meg a szükséges lépéseket a négy bentlakásos központ működési engedélyének sürgős megszerzése érdekében, és hajtsa végre az egyes intézmények által a jelentésekben előírt intézkedéseket. Az ellátottaknak nyújtott szolgáltatások minőségének javítása érdekében javasolta az épületek akadálymentesítését, valamint korszerűsítését a régi bútorok fokozatos cseréjével, belső munkálatok elvégzésével, elsősorban a Trébely utca 3. szám alatti lakóközpontban, ahol a 2024-es év folyamán már megkezdődtek a felújítási munkálatok összesen 29 042 lej értékben. Ugyanakkor a törvényi előírásoknak megfelelően javasolják a gondozók számának növelését.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?