Maros megye áll az élen a leányanyák száma tekintetében

Nem talált partnerre az RMDSZ abban, hogy a parlamentben elfogadtassa a kiskorú anyák regiszterének létrehozását – mondta el Csép Éva Andrea Maros megyei parlamenti képviselő a Maszol megkeresésére.

A politikus szerint ijesztő az a tendencia ami az utóbbi időben megfigyelhető. Míg 8-10 évvel ezelőtt 16 év körüliek voltak a leányanyák, mára már a 12 és 14 év közötti kiskorúak között van olyan aki gyereket szül. Csép Andrea szerint azt kellene tudatosítani a fiatalokban, hogy egy 12 éves kislánynak a játék, a kirándulás, a játékbaba sétáltatása a természetes, nem pedig a saját gyermeke sétáltatása.

Fotó: Csép Andrea Facebook-oldala

A regiszterben követni lehetne a kiskorú állapotát. Amennyiben a kislány iskolába jár, leghamarabb ott vehetik észre a terhesség jeleit. Ők jelezhetik a tanfelügyelőségeknek, a gyermekjogvédelemnek, a gyermekek gyámjának. Ezután következik a rendőrség, ugyanis egy 12 éves korú kislány esetében mindenképpen szexuális erőszakról van szó. Az esetet ezt követően a családorvos, a szociális munkás is számon tarthatja. Ezekből az információkból állna össze egy olyan adatbázis, amelyből követhető, hogy merre fejlődik a kiskorú állapota, mire van szüksége. A közbenjárások nyomán minek volt eredménye, minek nem.

„Nem normális az, hogy ezek az esetek nincsenek utána utókövetve” – mondja Csép Éva Andrea.

Ezeknek a leányanyáknak megközelítőleg a fele kirekesztett, szegény közösségekből kerül ki – hangsúlyozza a politikus, aki szerint az is egy fontos kérdés, hogy miként lehet különösebben odafigyelni az ilyen közösségekben élő kislányokra. Egyrészt az egészségi állapotuk, másrészt a tájékoztatásuk. Ki követi, hogy milyen az egészségi állapotuk? Ki beszél velük az egészséges szexiális nevelésről. Az nem természetes, hogy ezeknek a gyerekeknek nincs meg a megfelelő információjuk arról, hogy mit jelent a szexuális kapcsolat, mi ennek a következménye, mit jelentenek a saját határai, mi minősül már erőszaknak, mikor tud nemet mondani? Ezzel sok esetben megelőzhető lenne az, hogy ilyen sok leányanyánk legyen – nyomatékosította Csép Éva Andrea. Szerinte oda kellene figyelni azokra a kislányokra is, akiknek a szülei külföldön dolgoznak, ők is egy érzékeny közösséget képviselnek. Itt is az információhiány, a párbeszéd hiánya, a gondoskodás, a követés hiánya is sok esetben befolyásolhatja a kislányok életét.

A politikus szerint ezek mind olyan apró dolgok, amelyek adott esetben életeket menthetnek, karriereket menthetnek. Az a leányanya, aki otthon marad és otthon neveli a gyermekét, annak nem lesz karrierje, nagy valószínűséggel nem tér vissza tanulni. Csép Andrea úgy véli, hogy nagyobb támogatást kellene kapjanak azok a civil szervezetek, akik felzárkóztató programokat folytatnak, egy olyan területet fednek le, amelyet az állam nem tud.

Azokat a kiskorú lányokat, akik gyermeket szülnek megbélyegzi a társadalom bár a jelenség visszaszorításában mindenkinek feladata van. Ezen a téren is élen járunk az unióban.

Illusztració | Fotó: Pexels

Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint 2022-ben Maros megyében volt a legtöbb leányanya. Ugyan 4,40%-al kevesebb mint 2021-ben, de még így is több mint száz személlyel előzi meg a jegyzéken második helyen szereplő Bihar megyét.

Marosvásárhelyen intézményes rendszerben 10 kiskorú anya van

A Maros Megyei Gyermekjogvédelmi Igazgatóság fennhatósága alá tartozó marosvásárhelyi Materna központban jelenleg 10 leányanya van – mondta el a marosvasarhelyiek.ro portálnak az intézmény vezetője, Miklea Hajnal. Őket az egyszerű ellátás mellett megpróbálják a családjukba visszailleszteni, aki nem végezte el a tanulmányait, beíratják iskolába, segítenek munkahelyet keresni, felkészítik őket a szülésre és ellátják őket a gyerekük nevelésével kapcsolatos tanácsokkal is.

Az anyák elvileg hat hónapig maradhatnak az otthonban, de amennyiben addig nem sikerül rendezni családi hátterüket, ez az időszak meghosszabbítható.

„Fogadj örökbe egy anyát!”

A jelenség megfékezése nem olyan egyszerű, mondta el a portálnak Koreck Mária a Divers Egyesület elnöke. Véleménye szerint nem jut el minden eset az illetékes hatóságokhoz és a felvilágosítással sem állunk a helyzet magaslatán. Vannak olyan községek a megyében, ahol 15 éves lány már a második gyermekét szüli, őt az apa szülei fogadták be, de az anyagi helyzetük miatt nehézségeik vannak.

Az egyesület csatlakozott a „Fogadj örökbe egy anyát!”, Mirela Retegan és a Zurli Alapítvány által kezdeményezett kampányhoz. Céljuk az, hogy örömet szerezzenek azoknak az anyáknak (nem csak leányanyáknak), akiknek luxuscikknek számít egy egyszerű sampon vagy tusfürdő is. Felhívásukban arra kérik az adakozni vágyókat, hogy ha egyetértenek a „Ha egy anya mosolyog, a gyerek nevet” szlogennel, vigyenek egy ajándékot a Divers Egyesület marosvásárhelyi székhelyére (Avram Iancu utca 29. szám), naponta 10.00-13.00, 17.00-19.00 és szombaton 10.00-13.00 óra között. A kampány március 26-ig tart.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?