Március 15-én egyéni ünneplésre biztat a Bihar megyei RMDSZ

Nem kerül sor nyilvános köztéri ünnepségre ma Nagyváradon március 15-e alkalmából, ehelyett az RMDSZ Bihar megyei szervezete azt javasolja, hogy aki teheti, egyénileg emlékezzen meg az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulóján és helyezzen el egy szál virágot Szacsvay Imre mártír országgyűlési jegyző köztéri szobránál az Ezredévi (ma Libertății) emléktéren.

A koronavírus-járvány miatt bevezetett szigorítások immár második alkalommal sem tették lehetővé Nagyváradon a magyar nemzeti ünnep megtartását. A március 15-ei ünnepséget hagyományosan az RMDSZ Bihar megyei szervezete a történelmi magyar egyházakkal és a város civil szervezeteinek többségével közösen tartotta meg, azonban a járványhelyzet miatt sem tavaly, sem idén nem lehetett tömegrendezvényt tartani Szacsvay Imre forradalmi országgyűlési jegyző egészalakos műemlék szobránál.

Az RMDSZ Bihar megyei szervezete a Facebook-oldalán közölte azoknak a településeknek a listáját, ahol ünnepi istentiszteletet tartottak a hétvégén, illetve hétfőn kiküldött meghívójából kiderült, hogy zárt körben ugyan, de a szövetség vezetői a megszokott program szerint koszorúznak a hagyományos nagyváradi helyszíneken, a városi köztemetőben a névadó Rulikowszki Kázmér síremlékénél, a Nicolae Bălcescu-szobornál, Szacsvay Imre és Petőfi Sándor köztéri szobránál, valamint ökumenikus szentmisén vesznek részt a Szent László plébániatemplomban. A március 15-ei program zárásaként ugyancsak zárt körben díszelőadásra kerül sor a Szigligeti Színházban.

Az RMDSZ ugyanakkor arra kéri az ünneplő nagyváradiakat és Bihar megyeieket, hogy a járványügyi szabályozások messzemenő betartásával vegyenek részt a programokon a vidéki településeken, a megyeszékhelyen pedig egyénileg emlékezzenek meg március 15-éről egy-egy szál virág elhelyezésével.

Átadták a Márciusi Ifjak-díjakat

A hagyományos március 15-ei programokat megelőző este a korábbi években is átadták a Márciusi Ifjak-díjat azoknak a fiataloknak, akik civil kezdeményezéseikkel és szerepvállalásukkal kitűntek társaik közül. Az ifjúsági gálaműsort a járványügyi szabályok betartásával vasárnap is megtartották a Szigligeti Színházban, ahol Cseke Attila, a Bihar megyei RMDSZ elnöke mondott ünnepi beszédet.

Cseke Attila fejlesztési és közigazgatási miniszter mondott ünnepi beszédet vasárnapi este a Szigligeti Színházban megtartott gálaesten | Fotó: Bihar megyei RMDSZ

„A közös ünnep élménye ma más, mint amit megszoktunk. Az együtt ünneplés, a közösségi találkozás új értelmezést kapott, de nem szűnt meg. Hiszen sohasem szűnhet meg a szabadság ünnepe. Ma meg kell tennünk mindent, amit megtehetünk azért, hogy leküzdjük a nehézségeket, azért, hogy újra, igazán szabadok legyünk. Újra szabadon találkozhassunk, szabadon öleljük át szeretteinket, szabadon utazzunk határokon át. Szabadon ünnepeljünk. Együtt, közösségként!” – fogalmazott Cseke Attila fejlesztési és közigazgatási miniszter Nagyváradon.

A Márciusi Ifjak díjak egyikét idén Fábián Tamás kapta, aki a Nagyváradi Magyar Diákszövetség keretében megszervezte a Zöld Várad mozgalmat. „Ebben a felgyorsult és digitalizált fogyasztói társadalomban ilyen emberekre van szükség, akik a tettek mezejére lépnek és munkájukkal példát mutatnak. Jó ügyek mellé állnak és azokért a végsőkig harcolnak” – olvasható a díjazott méltatásában.

A díjazott ifjak

Ugyancsak vasárnap este tüntették ki a szentjobbi Szent István király cserkészcsapatot, amely a megyei szövetség legtöbb taggal rendelkező fiókszervezete. A méltatás során elhangzott, „az elért eredmények mellett kiemelkedő a szentjobbi cserkészcsapat lelke és motorja, Seres Ibolya cserkészvezető tevékenysége is, aki a helyi gyermekotthonban végzet munkája mellett időt és energiát nem sajnálva önkéntesen vállalta a cserkészcsapat vezetését. Példaértékű a szentjobbi magyar ifjakért való kiállása és önzetlen szolgálata.”

A díjazottak között szerepel egy olyan kezdeményezés is, amelyről a Maszolon is beszámoltunk már. Margittai és a Berettyó-menti város környékén élő fiatalok elindították a Civil Kör nevű mozgalmat, melynek keretében hátrányos helyzetűek megsegítésén dolgoznak szabadidejükben. Nemcsak adományokat gyűjtenek, hanem a bajban lévők ügyes-bajos dolgainak elintézésében is segítséget nyújtanak.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?