Már két iskolában is tanulhatnak délután a Kolozsváron élő ukrán gyerekek

Mint korábban beszámoltunk róla, július közepén indította el kísérleti projektjét néhány közösségszervező ukrán fiatal, élükön Kseniia Shyriaieva, aki az újonnan induló oktatási tér projektmenedzsere, a UA Child Education Hub vezetője lett. Az eredeti terv az iskolájuk akkreditáltatása volt, hogy a Kolozsváron élő ukrán menekültek gyermekei náluk folytathassák tanulmányaikat a háború ideje alatt. Nyáron a helyi ukrán közösség a Royal School termeiben kapott helyet, minden héten három nap tanult náluk 130 diákjuk, ősztől pedig már két iskolában is tanulhatnak: a Royal Schoolban vannak középiskolásaik és gimnazistáik, a Gheorghe Lazăr Pedagógiai Líceumban pedig elemistáik. Mint kiderült: az iskolát végül nem sikerült akkreditáltatni, Ukrajna területén kívül ugyanis ez nem lehetséges, ezért amellett döntött a vezetőség, hogy inkább a közösségépítésre helyezik a hangsúlyt, ugyanakkor a gyerekeknek segítenek jobban elmélyíteni tudásukat a fontosabb tantárgyakban.

Kseniia Shyriaieva, az oktatási tér kezdeményezője, projektkoordinátor megkeresésünkre elmondta, jelenleg 120 diák tanul náluk, kevesebb, mint amire nyár elején számítottak, akkor ugyanis 230-an iratkoztak be iskolájukba. Ennek oka, mint mondja, elsősorban az, hogy sokan hazamentek Ukrajnába néhány hónappal ezelőtt, amikor az ottani helyzet még nem volt annyira rossz, mint most. A másik ok pedig az, hogy a gyerekeknek lehetőségük van online tanulni korábbi iskolájukban, ami eléggé leterheli őket, reggel kezdenek és délután fejezik be a tanulást, majd azt követi a házi feladat megírása. Így már nem mindenkinek marad ideje arra, hogy a kolozsvári oktatási központba is bejárjon. Ugyanakkor, ha az illető gyermek iskolájában napközben légitámadások történnek, az órákat általában estére halasztják, így a gyerekek nem tudnak elmenni a kolozsvári iskolába.

Kseniia Shyriaieva | A szerző felvételei

„Az unokaöcsém is online tanul, reggel kilenckor kezdenek és általában este kilenckor fejezi be. Egy átlagos iskolai héten csak pénteken tud eljönni hozzánk, mert akkor nem kell házi feladatot csinálnia. Ugyanakkor a gyerekeknek vannak iskola utáni tevékenységeik is, zeneóra, sport, rajzóra, ez is lefoglalja az idejüket. Az utóbbi két hétben viszont egyre többen jöttek Ukrajnából megint, ők érdeklődnek a projekt iránt, hiszen szeretnék, ha gyermekük közösségben lenne” – magyarázta.

Az UNICEF-től kaphatnak jelentősebb támogatást

Kseniia Shyriaieva elmondta, ősztől két iskolában tanulhatnak diákjaik, szeptember 21-én kezdték meg az oktatást a középiskolában és líceumban, szeptember 26-án pedig az általános iskolában. Jelenleg 16 tanár dolgozik nálunk, akiket korábban befolyt adományokból fizetnek, jelenleg pedig azt várják, hogy végre aláírhassák az UNICEF-fel kötött szerződésüket, már az utolsó pár száz méteren tartanak a bürokratikus folyamatban. Az UNICEF kilenc hónapon keresztül fogja támogatni az oktatási tér működését, tevékenységeit, ugyanakkor, ha szükséges, a szerződés meghosszabbítását is újratárgyalhatják.

„Ha sikerül végre némi anyagi támogatást kapni az UNICEF-től, akkor kereshetünk magunknak partnereket a projektjeink megvalósításához. A Romániai Béke Intézettel (PATRIR) már történtek egyeztetések, ők sokat tudnának segíteni nekünk, ám mindenhez pénz kell. Egy hónapig nem kerül olyan nagy összegbe működtetni a központot, ám ha a projekt hosszú távú, mint a mi esetünkben, igen jelentős anyagi háttérre van szükség” – nyilatkozta.

Kseniia azt is elmondta, a UA Child Education Hubnak nem csak iskolai jellege van, hanem több más kiegészítő tevékenységet is szerveznek, és projektjük keretében megpróbálják egyesíteni azokat a szervezeteket, amelyek az ukrán gyerekekért akarnak tenni. Ő személyesen ment el nyáron az ukrán oktatási minisztériumba, hogy az akkreditálásról érdeklődjön, de azt a választ kapta, hogy semmilyen Ukrajnán kívüli iskolát nem lehet akkreditáltatni. Ezért kapta a projekt az UA Child Education Hub nevet, ami inkább egyfajta alternatív iskola lett, a céljuk pedig az, hogy segítsék az ukrán tanterv elsajátítását, a gyerekek szocializációját és beilleszkedését az újfajta társadalomba.

„Én azt látom, hogy a gyerekek érdeklődéssel jönnek a mi iskolánkba. Mint tudjuk, kisebb gyerekek figyelmét nagyon nehéz lekötni az online órákon, így szükségük van erre a központra, hiszen a tanulásban is segítünk nekik. Ugyanakkor a szocializációra is nagy hangsúlyt fektetünk, már meg is küzdöttünk némi osztálytermi zaklatással, így már beszéltem pszichológusokkal is, akik segíthetnek helyén kezelni az ilyen konfliktusokat” – vélte.

Kultúrákról tanulnak, pályaorientációt tartanak

Mint Kseniia Shyriaieva részletezte, elsőtől 12. osztályig tanulnak náluk, napi négy tantárgyat, hétfőn, szerdán és pénteken. A Royal Schoolban hétfőn és szerdán fél 5-től 8-ig tanulnak a gyerekek, pénteken pedig fél 6-tól 9-ig, az általános iskolában pedig 3-tól 6-ig, mert ott rövidebbek az órák. Mivel azonban ebben a három-négy órában nem tudnak minden tantárggyal foglalkozni, a legfontosabbakat választották ki. Az ukrán irodalom és nyelv megmaradt, hiszen eredetileg azért hozták létre az iskolát, hogy a diákok gyakorolhassák nyelvüket, kultúrájukat. Ugyanakkor a román nyelvet is fontosnak tartják megtanulni.

Sok egyéb ötletük is van, amivel a diákokat fejleszthetnék, nemrég vezettek be például egy olyan foglalkozást, ahol a gyerekek különböző országokról, kultúrákról tanulhatnak, és azt is tervezik, hogy különböző szakembereket hívjanak meg iskolájukba, akik a nagyobbaknak pályaválasztási tanácsadást tarthatnak. De terveznek egyéb hétvégi műhelymunkát is. Kseniia szerint sajnos még mindig ott van a nyelvi akadály, nem minden diák tud angolul, így nehéz olyan programot szervezni, amely keretében mondjuk múzeumokba, más iskolalátogatásra, kolozsvári programokra mehetnének.

És hogy mi kellene ahhoz, hogy az iskola jobban működjön? Kseniia Shyriaieva szerint leginkább önkéntesekre van szüksége, és szeretne is kiírni hamarosan egy felhívást, hiszen jól jönne a segítség a különböző tevékenységek megszervezésével, lebonyolításával kapcsolatban. „Ezen kívül most minden rendben van az iskolában, jól működik a rendszer, amit kiépítettünk. Nagyon csodálatos, hogy ukrán diákok Romániában iskolába járhatnak, és az is, hogy két romániai iskola ennyire megbízik bennünk, hozzáférést biztosít minden felszereléséhez, terméhez, kivetítőjéhez, még egy laptopot is használhatunk. Nagyon hálásak vagyunk mindenkinek, aki ebben a munkában segített és segít” – fogalmazott Kseniia.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?