Májusban kezdheti meg működését Bukarestben az Európai Kiberbiztonsági Kompetenciaközpont

Májustól kezd el teljes körűen működni Bukarestben az Európai Kiberbiztonsági Kompetenciaközpont - jelentette be egy hétfői szakmai konferencián Sebastian Burduja kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter.

Beszédében a tárcavezető a román diplomácia nagy sikerének nevezte, hogy az EU új intézményének székhelye a román fővárosba került. Elmondta, hogy az általa vezetett minisztériumnak a miniszterelnöki kancelláriával együtt sikerült kiszemelnie egy épületet a központ számára, jelenleg pedig folyamatban van a vezetőjének a kiválasztása. Hozzátette, hogy reményei szerint az intézmény rövidesen, már május folyamán teljes mértékben működőképes lesz.

Fotó forrása: Sebastian Burduja Facebook-oldala

Burduja közlése szerint a Thierry Breton belső piacért felelős biztossal és az Európai Bizottság kommunikációs hálózatokért felelős főigazgatóságának (DG CONNECT) vezetőjével, Roberto Violával folytatott egyeztetései alapján ez a bukaresti kompetenciaközpont voltaképpen az uniós kiberbiztonsági ökoszisztéma központja lesz.

„Ennek az idézőjelben értendő európai ügynökségnek, amely az első ilyen jellegű létesítmény az országunkban, egy olyan ökoszisztéma katalizátorává kell válnia, amely magában foglalja az akadémiai és a vállalkozói szférát, tehát magánvállalatokat, start-upokat, de a közszférát is, amelyek partnerségben népszerűsíteni fogják Romániát, a romániaiak kiberbiztonsági kompetenciáit. Nem hagyhatjuk ki azt a lehetőséget, hogy ezt a kiberbiztonsági kompetenciaközpontot, amely egy igazi európai kiválósági központ, ennek az ökoszisztémának a közepébe helyezzük, amely sikeres üzleti lehetőségeket kínál a romániai kiberbiztonsági termékek számára” – nyilatkozta Burduja.

A miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Románia egyik legfontosabb előrelépése kibernetikai téren a kiberbiztonságról és -védelemről szóló új törvény. Felidézte, hogy a múlt év végén elfogadott jogszabály kiállta az alkotmányosság próbáját, és nemrégiben Klaus Iohannis államfő kihirdette. Emlékeztetett arra, hogy a törvény meghatározza azt a keretet, amelyen belül Románia reagálhat a barátságtalan államok és a Románia kiberbiztonságát aláásni kívánó nem állami szereplők kiberfenyegetéseire. Felidézte azt is, hogy a jogszabályt csak tíz év alatt sikerült elfogadtatni, mert kétszer is megbukott az alkotmánybíróságon.

A tárcavezető szerint a jogszabály azért is fontos, mert a kiberbiztonsági támadások mellett a fenyegetések közé sorolta a dezinformációs és a propagandakampányokat is, és lehetővé teszi a kutatási tárca számára, hogy az ország kiberbiztonságával foglalkozó többi kormányzati intézményével együtt kivédje ezeket a támadásokat.

„Sajnos, valóban van egy tíz éves lemaradásunk, és ezalatt a megfelelő szabályozási keret hiánya miatt Románia kibertámadások célpontjává vált (...). A lényeg az, hogy most sikerült teljesítenünk az országos helyreállítási terv egyik fontos és rendkívül nehéz mérföldkövét. A védelmi minisztériummal, a kiberbiztonság területén működő összes intézménnyel együtt sikerült teljesítenünk a mérföldkövet, és olyan keretet biztosítunk Romániának, amelyen keresztül le tudja küzdeni ezeket a kiberfenyegetéseket” – fogalmazott Burdujan.

Az Európai Kiberbiztonsági Ipari, Technológiai és Kutatási Kompetenciaközpont létrehozására 2018-ban tett javaslatot az Európai Bizottság, és egyeztetések zajlottak róla 2019 első félévében is, amikor Románia töltötte be az EU Tanácsának soros elnöki tisztégét.

A román fél intenzív diplomáciai erőfeszítéseit követően a tagállamok 2020. december 9-én azt szavazták meg, hogy az új uniós intézmény székhelye Bukarestben legyen. A román fővárosnak Brüsszellel, Münchennel, Vilniusszal, Luxemburggal, Varsóval és a spanyolországi Leónnal kellett versenyeznie.

Az információs és kommunikációs technológia területén tevékenyledő hatóságok és intézmények képviselői hétfőn részt vesznek a Kiberbiztonsági Fórum című rendezvény ötödik kiadásán.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?