FRISSÍTVE: Lecsapott a Boris ciklon Romániára – az áradások emberéletet követeltek

Fotó: Galaci ISU

Óriási mennyiségű csapadék zúdult le Romániára. A tűzoltóknak embereket kellett kimenekíteniük, két személyt ugyanakkor már holtan találtak meg miután a Boris ciklon az éjszaka során lecsapott. FRISSÍTÉS: A leginkább Galac megyét sújtotta az áradás, a megyei tanácselnök szerint nagyon súlyos a helyzet. Összesen négyre nőtt a halálos áldozatok száma. 

A katasztrófavédelmi hatóság szombat reggeli tájékoztatása alapján az elmúlt huszonnégy óra során nyolc megye 19 települését érintette a legrosszabbul az esőzés. A tűzoltóknak Argeș, Bákó, Buzău, Hunyad, Neamț, Vâlcea és Vrancea megyében is sok dolguk volt, de a legnagyobb áradások Galac megyében voltak, ahol több mint 40 személyt kellett kimenekíteni az otthonaikból, és sajnos két személyt már holtan találtak Pechea és Drăgușeni településeken.

Fotó: Galaci ISU

A közösségi oldalakon látható videófelvételeken jól látható amint a víz betört a házak közé, helyenként a másfél métert is meghaladta.

Tucatnyi házat, udvart és alagsort öntött el a víz, a szél pedig fákat csavart ki a földből. Vâlcea megyében a 7-es jelzésű országúton leállították a forgalmat, ugyanakkor az átfolyások nyomán több megyei út is járhatatlanná vált az úttestre került hordalék miatt.

A moldvai megyékben még mindig nem múlt el a veszély, az Országos Meteorológiai Intézet honlapja alapján Galac és Vaslui megyékben is vörös jelzésű riasztás van érvényben.

FRISSÍTÉS: Marcel Ciolacu kormányfő bejelentette, hogy lemondja a Botoșaniba tervezett látogatását, és az áradások sújtotta a Galac megyébe utazik, hogy a helyi illetékesekkel megbeszéljék a sürgős intézkedéseket a lakosság támogatása érdekében.

Száz évente egyszer

A román vízügyi hatóság (Apele Române) szombati közleménye alapján is Galac megyét sújtották legjobban a villámárvizek. Négyzetméterenként több mint 150 liter csapadék hullott le, ilyenre példa legutóbb 2013-ban volt. Ez a mennyiség olyan áradásokat képes okozni, amelynek visszatérési valószínűsége száz évben egyszer van, fogalmaznak a hatóságok.

Szakembereik a helyszínen vannak, de egyelőre nem tehetnek semmit. Nagy kapacitású gépekkel és szivattyúkkal dolgoznak majd, de a beavatkozás nehézkes, mert az utak járhatatlanok és nincs megfelelő vízelvezetés a medrekben. Kiszakadt két halgazdálkodási gát is, arra számítanak, hogy ez mezőgazdasági területeken okoz majd károkat.

A lakosságnak azt javasolják, hogy kerüljék az árvíz sújtotta térséget és szigorúan tartsák be a hatóságok utasításait.

Black Hawk helikoptert küldtek

A belügyminisztérium légügyi főfelügyelősége egy Black Hawk helikoptert is Galac megyébe küldött, hogy ott megfigyelési, keresési és mentési küldetést teljesítsen. A katasztrófavédelmi hatóság közleménye alapján Raed Arafat államtitkár, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának vezetője is a helyszínre utazik az árvízkárok felmérésére.

Közösségi oldalukon egy légi felvételt is nyilvánosságra hoztak, amelyen jól látszik, hogy mekkora méreteket ölt az áradás. Kertek, utak kerültek víz alá, ugyanakkor a házakba is betört a víz.

Négyre nőtt az áldozatok száma

A katasztrófavédelem tájékoztatása alapján az áradások nyomán négyre nőtt a halálos áldozatok száma Galac megyében. Vaslui megyében egy nőt elsodort a víz, de őt szerencsésen megtalálták és kimentették a katonai tűzoltók.

A Galac megyei tanács elnöke, Costel Fotea a Digi24-nek azt mondta, hogy több mint 5 ezer lakás rongálódott meg, utakat és hidakat tett tönkre az áradás. „Nagyon súlyos a helyzet” – jelentette ki. A kutak használhatatlanok és a vízhálózat is meghibásodott.

Az egészségügyi minisztériumnál válságstábot hívtak össze, hogy az árvíz sújtotta térségben biztosítsák az orvosi ellátást. Közleményük alapján folyamatos kapcsolatban állnak Galac és Vaslui megyék területi közegészségügyi hivatalaival, hogy biztosítsák a gyerekeknek a tetanusz és a hepatitisz elleni oltóanyagot.

Fotó: Galaci ISU

Klaus Iohannis államfő közösségi oldalán fejezte ki részvétét az áradások nyomán elhunyt személyek hozzátartozóinak, ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy fel kell gyorsítani a természeti katasztrófák kockázatának csökkentését célzó projekteket.

Közel száz személy szorult mentésre

Az illetékes hatóságok koradélutáni tájékoztatása alapján közel száz személyt kellett eddig kimenteniük, a legtöbbet Galac megyéből. Slobozia Conachi község polgármestere, Emil Dragomir a Digi24-nek azt mondta, hogy több magánházat már kiürítetek, ugyanakkor a délután során további 17 családot menekítenek ki a katonaság segítségével. Az önkormányzatnak viszont nincs lehetősége szállást biztosítani számukra, ugyanakkor vannak olyanok is akik nem akarnak távozni az otthonaikból.

Az Agerpres a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) tájékoztatása alapján azt írta, hogy péntek estétől szombat délelőttig közel 700 segélyhívás érkezett a 112-es számra az árvíz sújtotta Galac és Vaslui megyékből. A betelefonálók a hirtelen lezúduló eső és az áradások, villámárvizek okozta vészhelyzetek miatt kértek segítséget, vagy gyors orvosi beavatkozásra volt szükségük. A legtöbb vészhelyzetet a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), a rohammentő-szolgálat (SMURD), illetve a mentőszolgálat kezelte.

Fotó: galaci katasztrófavédelem

Utakat, vasúti síneket, házakat mosott el a víz

A katasztrófavédelmi főfelügyelőség délutáni közlése alapján tizenkét Galac megyei településen jelentős károkat okozott az áradás, eddig már 252 személyt menekítettek ki. Vaslui megyében öt települést öntött el a víz, 40 embernek kellett elhagynia az otthonát. Több száz tűzoltó, rendőr, csendőr segít a mentőakcióban.

A vasúti közlekedés is megszakadt több helyen, miután az áradás járhatatlanná tette a vasúti síneket.

Ahogyan írtuk: Marcel Ciolacu bejelentette, hogy két tábort alakítanak ki a menekültek számára, ugyanakkor a veszély még nem múlt el, estére további esőzésre számítanak a térségben. Figyelemmel követik ugyanakkor a többi megyéket is, hiszen a fél országra riasztás van érvényben.

(Cikkünk frissül..)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?