banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Lebénította a nagylaki határátkelőkhöz vezető forgalmat a gazdatüntetés

Mialatt a Bukarestet „célzó” gazdák és fuvarozók Afumațiban gyülekeznek, addig az ország nyugati részén az aradi és temesvári termelők a nagylaki határátkelők felé vették az irányt.

Az Agerpres tájékoztatása alapján mintegy 50 mezőgazdasági munkakép gyűlt össze a vámhoz közel, fennakadást okozva ezáltal a közúti forgalomban. Gheorghe Porubsky, a Nagylaki parasztok (Țăranul nădlăcan) nevet viselő egyesület elnöke azt mondta, hogy a munkakörülményeik miatti elégedetlenség miatt vonultak ki tüntetni. Traktorokkal és egyéb munkagépekkel haladnak lassú sebességgel a Nagylak I. és Nagylak II. határátkelők összekötő útjain. „Több mindennel elégedetlenek vagyunk, de leginkább az ukrán gabonadömpinggel. Elégedetlenek vagyunk, amiért az APIA késve fizet, a kormány pedig kevés kártérítést ad a károk után. Az aszály után például nagyjából 4 ezer lejt ígértek nekünk, de alig több mint 300 lejt kaptunk. Ez elfogadhatatlan. Problémán van a pénzintézetekkel is, mert túl magas kamatot számítanak fel a hitelekre és nem átlátható a szerződés” – nyilatkozta a gazdaszervezet vezetője. Felvonulásukat a hatóságok felügyelik, ugyanakkor még nem tudni, hogy az pontosan meddig fog tartani. Porubsky csak annyit mondott, hogy spontán tüntetésük addig tart, amíg „kitart a gázolaj az üzemanyagtankban”.

A temesvári sajtó beszámolója alapján Temes megyei gazdák is csatlakoztak a tüntetéshez, lebénítva a forgalmat a körgyűrűn.

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter azt mondta, hogy eddig még nem keresték meg semmilyen követeléssel a Bukarest mellett és az országszerte immár két napja tüntető gazdák, de nyitott a tárgyalásra. Az Agerpres beszámolója alapján a tárcavezető emlékeztetett arra, hogy hétfőn délre tárgyalásokra hívta a gazdaszervezetek képviselőit, de ez nem jelenti azt, hogy ne ülne le velük korábban is egyeztetni a követeléseikről. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy a tiltakozók által felvetett problémák egy részének – például a kötelező gépjármű- felelősségbiztosítás árának – a megoldása nem a mezőgazdasági minisztériumra tartozik.

„Nem tudom, hogy tőlünk mit kérhetnek. Hektáronként 100 eurós támogatás nyújtunk, segítjük az állattenyésztőket (...), fedezzük a gázolaj jövedéki adójának növekedését, tavaly kifizettük az energiafogyasztásuk felét. Ennek ellenére várom, hogy hozzanak létre egy küldöttséget, és jöjjenek el tárgyalni” – nyilatkozta a miniszter.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?