Küzdelem a korai iskolaelhagyás ellen: a gyerek érezze jól magát az iskolában

Új iskolai módszereket tanultak meg és adnak tovább a sepsiszentgyörgyi „Csutak Vilmos” Pedagógusok Háza és a Gyerekek Palotája képzői, melyekkel elérhetik, hogy a gyerekek örömmel járjanak iskolába.

Az Erasmus+ programban, melynek második éve most zárult le, 23 pedagógus vett részt, majd a képzések során elsajátított tudással felvértezve a két intézmény kilenc képzője két akkreditált képzést indított. A magyar és román nyelven, online zajló képzéseken több csoportban eddig 189 pedagógusnak mutattak be olyan módszereket, innovatív tanítási technikákat, melyek bevetésével olyan környezetet tudnak kialakítani a tanintézetekben, ahol a gyerek jól érzi magát, játszva, észrevétlenül tanul, erősödik az érzelmi biztonsága, fejlődik a személyisége.

A pedagógusok a szabadtéri és iskolai programon kívüli tevékenységek szervezéséről, lebonyolításáról, interaktív alkalmazások használatáról tanulhattak. Arra biztatják a tanárokat, hogy szervezzenek minél több iskolán kívüli tevékenységet, a tanfolyamokon pedig kapaszkodókat nyújtanak ezeknek a programoknak a szakszerű és biztonságos lebonyolításához.

A szerző felvétele

Szőcs-Torma Katalin projektfelelős a Maszolnak elmondta: a cél, hogy hosszú távon csökkenjen a korai iskolaelhagyás, javuljanak a diákok eredményei, és az elfogadás szintje az iskolai közösségekben. Kifejtette, országos szinten problémát jelent, hogy a gyerekek egy része nem jár szívesen iskolába, egy részük egy idő után egyáltalán nem megy.

Minderről eddig is sok szó esett elméletben, ám a program keretében a konkrét módszerek, eszközök elsajátítására összpontosítanak: a tanárok útmutatót, módszereket kapnak arra, hogy olyan hangulatot tudjanak teremteni az óráikon, hogy a gyerekek jól érezzék magukat. Ugyanakkor arra is felkészítik őket, hogy olyan környezetet teremtsenek, melynek tagjai egymással elfogadóak, nem történhet meg, hogy valakit kiközösítenek például a családi háttere miatt.

Az iskolán kívüli tevékenységeknek, melyek hétköznapokon délután, hétvégén vagy a vakációban zajlanak, szintén nagy szerepük van a csapatépítésben, az inklúzióban. A tanárok egy része eddig is rengeteg ilyen tevékenységet szervezett, őket az elméleti háttérrel megerősítik abban, hogy jó úton járnak, ugyanakkor lépésről lépésre megtanítják a szervezést és a lebonyolítást, hogy elkerüljék az esetleges buktatókat, baleseteket.

„Arra buzdítjuk a tanárokat, hogy vállalják ennek a felelősségét, a pluszmunkát, mert megéri, egy kiránduláson sokkal többet tanul a gyerek a hegyekről, mintha az osztályban meghallgatja a hegyekről szóló leckét” – mutatott rá az intézmény munkatársa. A következő öt évben azokra a háromszéki tanintézetekre fókuszálnak, melyek az iskolaelhagyással és az elfogadás hiányával küzdenek, az ott oktató pedagógusok vesznek majd részt külföldi tapasztalatcserén.

(Nyitókép: RMDSZ)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?