Külföldön dolgozó szülők: a gyermekekkel az érzelmi kapcsolat fenntartása a legnagyobb kihívás
Gyermekeikkel az érzelmi kapcsolat fenntartása a legnagyobb kihívás a külföldön dolgozó szülőknek, akik itthon hagyták gyermekeiket rokonok gondozásában. A külföldön dolgozó szülők legfőbb nehézségeiről a Mentsétek meg a gyermekeket szervezet készített felmérést. A szülők több mint háromnegyede naponta beszél a gyermekével, és kevesen vannak azok, akik csak hetente egyszer vagy ritkábban.
A Mentsétek meg a gyermekeket szervezet által a külföldön dolgozó szülők körében végzett felmérés válaszadóinak valamivel több mint háromnegyede (77,5%), úgy véli, hogy a legnagyobb kihívás számukra a Romániában élő gyermekükkel vagy gyermekeikkel az érzelmi kapcsolat fenntartása. A megkérdezettek azok, akiknek Romániában a rokonok gondozásában maradt gyermekei szerepelnek a szervezet támogatási programjában.
A nehézségek között a második helyen a kulturális beilleszkedés és a lakóhely szerinti országhoz való alkalmazkodás áll. Ezt a szülők mintegy 25%-a említette. A harmadik helyre a romániai intézményekkel (iskola/ óvoda, városháza, adóhivatal stb.) való kommunikációs nehézség került, amelyet a válaszadók 18%-a említett.
A szülők nyilatkozatai szerint 76%-uk naponta kommunikál gyermekével, 12%-uk hetente néhányszor, a fennmaradó 12% pedig hetente egyszer vagy ritkábban. A szülők 72%-a videóhíváson keresztül, 27%-a telefonon vagy írásos üzenetekkel, 1%-a pedig e-mailben kommunikál a gyermekével. Hogy mi az, amivel javítani lehetne a szülők és az otthon maradt gyermekek közötti kommunikációt – erre a kérdésre a szülők 81%-a azt jelezte, hogy véleményük szerint több időre lenne szükségük a gyermekkel/gyermekekkel való kommunikációra, 21%-uk több időt szánna a gyermek/gyermekek gondozóival való kommunikációra, 19%-uk szerint szükséges lenne pszichológus támogatása a gyermekek számára, 12,4%-uk szerint pedig a hatékony kommunikáció érdekében oktatási forrásokra lenne szükség.
A külföldön dolgozó szülőknek leginkább a gyermekekkel való egészséges és szoros kapcsolat fenntartásához lenne szükségük forrásokra, ezt a szülők 57%-a említette. A szülők 29%-a pedig azt emelte ki, hogy a gondviselőkkel (nagyszülőkkel, rokonokkal) való kapcsolattartás támogatására lenne szükségük. Maximum két választ jelölhettek a szükségletek kérdésénél. A szülők 26%-a a gyermekeknek szóló oktatási forrásokat, a 18%-a pedig a szülőknek szóló pszichológiai tanácsadást emelte ki. A szülők 15%-a a lakóhely szerinti országban elérhető jogokról és szolgáltatásokról szóló tájékoztatást, a szülők 15%-a az európai gyermeknevelési támogatást említette legfontosabbként, szintén 15%-a diaszpórában élő szülőket támogató csoportokat, 8% pedig a szülői jogokkal és kötelezettségekkel kapcsolatos jogi tanácsadást emelte ki.
„Az otthon maradt gyermekekkel való kapcsolattartás kulcsfontosságú, mivel ez egy olyan érzelmi és pszichológiai védőháló, amely nélkül a gyermekek elveszettnek érzik magukat és bizalmatlanok. Erre figyelnek elsősorban a Mentsétek meg a gyermekeket szervezet szakemberei, akik részt vesznek az érintett gyermekeknek szentelt programban, és éppen ezért ebben a kampányban – amelyet a gyermekeknek és a gondozóiknak nyújtott szolgáltatásokkal párhuzamosan folytatnak – a külföldön élő szülőkre összpontosítunk” – mondta Gabriela Alexandrescu, a szervezet romániai ügyvezető elnöke. A felmérés a Maradj közel a gyermekedhez projekt keretében készült 2024 júniusa és októbere között.
CSAK SAJÁT