FRISSÍTVE – Kudarcba fulladtak a tárgyalások: hétfőn 8 órától általános sztrájk a tanügyben
FRISSÍTVE: Kirobbantják május 22-én, hétfőn az általános sztrájkot, jelentette be szerdán a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének elnöke. Arra kérik a szülőket, tartsák otthon a gyerekeket. FRISSÍTÉS: Iohannis szerint jogosak a tanárok béremelésre vonatkozó követelései, ám a miniszterlenök egyelőre annyit ígért, az oktatás nemzeti prioritásként szerepel majd az új kormányprogramban
A következtetés egyértelmű, az ígéretek „vékonyak”, mindössze arról szólnak, hogy a kormányprogramban konkrét szabályozások lesznek a bérrácsra vonatkozóan, és hogy az oktatás prioritásként jelenik majd meg, összegzett a szakszervezeti bizalmi. Hozzátette, az emberek másra számítottak, így világos, hogy hétfőn általános sztrájk lesz.
Amint korábban megírtuk, arra kérték a szülőket,, ha sor kerül az általános sztrájkra, tartsák otthon a gyerekeiket. Simion Hăncescu, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének elnöke azt mondta, sok tanintézetben minden pedagógus részt vesz a tiltakozó akcióban. „Kérjük a szülőket támogassanak, értsék meg, a gyerekeik nem részesülhetnek minőségi oktatásba, ha a pedagógusokat folyamatosan megalázzák, egy kezdő tanár 2023-ban 2 500 lejt keres”- mondta a szakszervezeti bizalmi.
„Ez az emberek akarata. A mandátumunk arról szólt, hogy konkrét megoldásokkal zárjuk az egyeztetéseket. Kértük, hogy adjanak ki egy jogszabályt, amivel fedezik az infláció okozta veszteséget. Ezt meg lehetne lépni. Elképzelhető, hogy hétfőn még tárgyalni fogunk a miniszterelnökkel, addig még van idejük, hogy megoldásokat keressenek. Addig viszont az üzenetünk egyértelmű: május 22-én 8 órától általános sztrájk” - mondta Simion Hăncescu.
Szerdán 11 és 13 óra között figyelmeztető sztrájk volt a tanügyben, a pedagógusok többsége nem tartotta meg óráit.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség azért indította el a tiltakozó akciót, hogy felhívják a figyelmet a hazai oktatás, különösképpen az alkalmazottak problémáira.
A pedagógusok követelései között szerepel a tanügyi alkalmazottak fizetésének emelése, a munkájuk társadalmi jelentőségének megfelelően, azon az elven alapulva, hogy a kezdő pedagógus kapja meg az országos átlagbért, a többiek fizetését ehhez igazítva növeljék a funkció, a végzettség, a szolgálati idő és a tanári fokozat szerint, a közpénzből fizetett alkalmazottak bérét évente indexálják az infláció mértékével, fizessék ki a kisegítő és a nem oktatói személyzetnek a túlórákat, a munkakörülményekért fizessenek pótlékokat a tanügyi alkalmazottaknak, továbbá fizessék ki a jogszabályban és a kollektív munkaszerződésben rögzített jutalékokat: az ingázási költségeket, a beilleszkedési támogatást, a ki nem vett pihenőszabadságot, valamint növeljék az oktatásra szánt beruházásokat és szüntessék meg az EduSal bérszámfejtő számítógépes programot, helyettesítsék be egy újjal, amit az oktatási minisztérium kezel.
Iohannis: jogosak a követelések
Klaus Iohannis államfő szerdán kijelentette, hogy jogosak a tanárok béremelésre vonatkozó követelései.
Az Európa Tanács állam- és kormányfőinek reykjavíki csúcstalálkozóján részt vevő elnök azt mondta, tájékoztatták a tanügyi szakszervezetek által kilátásba helyezett általános sztrájkról.
Kijelentette, véleménye szerint a tanárok béremelési követelései jogosak, tekintve, hogy „meglehetősen nagy” az infláció.
Iohannis úgy vélekedett, ha a Képzett Románia program célkitűzéseinek megfelelően nagyon magas színvonalra akarják emelni az oktatást, megfelelő körülményeket kell teremteni: korszerű iskolákat, felszerelt osztálytermeket, orvosi rendelőket, és „gondoskodnunk kell azokról, akik formálják az ifjú nemzedéket, tehát a tanárokról, hogy megfelelő körülményeik legyenek feladataik ellátására. Ezek közül egyik nagyon fontos tényező nyilván a bérezés. A tanárokat valódi értéküknek megfelelően kell fizetni. Ebben igazat adok nekik” – mondta Iohannis.
Az elnök szerint a közbeszédben szándékosan összemosták a tanári fizetések kérdését a tanügyi törvényekével, utóbbiak tervezetében ugyanis nem szerepel előírás a tanügyi alkalmazottak bérezésére, hisz „nem ott a helye”. Ezt a bértáblák országos rendszerében rögzítik, amelyet a munkaügyi minisztérium dolgoz ki az új bértörvény keretében.
„Szorgalmazni fogom, hogy a munkaügyi minisztérium kicsit gyorsabb ütemben dolgozzon az új bértörvényen, és a tanügyi bértáblák feleljenek meg a rendszer elvárásainak” – mondta Iohannis, nyomatékosítva, hogy csak jól megfizetett tanároktól várható el magas színvonalú oktatás.
Ciucă a költségvetés biztosította lehetőségekről beszél
Az oktatás nemzeti prioritásként szerepel majd az új kormányprogramban, amelyet várhatóan jövő héten hagynak jóvá a koalíciós pártok vezetői – jelentette ki a szerdai kormányülés elején a miniszterelnök.
Nicolae Ciucă a kabinet ülése előtt megbeszélést folytatott a tanügyi alkalmazottakat tömörítő szakszervezeti szövetségek képviselőivel. Az egyeztetésen a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu mellett részt vett az oktatási és a pénzügyminiszter, valamint a munkaügyi minisztérium egyik államtitkára is.
A miniszterelnök rámutatott, a jelenlegi kormánykoalíció prioritásként kezelte az oktatás kérdését, és ez a továbbiakban is így lesz. Hozzátette, ismertették a szakszervezeti vezetőkkel „a költségvetés biztosította lehetőségeket”, ugyanakkor vállalták, hogy a jövő héten elfogadásra kerülő új kormányprogramba belefoglalják, hogy az oktatás nemzeti prioritás.
A kormányfő hozzátette, hétfőn újabb egyeztetésre kerül sor a szakszervezetek képviselőivel.
CSAK SAJÁT