FRISSÍTVE – Kritikus állapotban a marosvásárhelyi kombinát egyik munkása, és még 20-an érintettek

Kritikus állapotban fekszik a marosvásárhelyi tüdőkórházban a város Azomureș kombinátjának egyik munkása, miután az orvosok szerint valamilyen idegen anyag belélegzése miatt súlyosan roncsolódott a tüdeje. Rajta kívül többen, értesüléseink szerint összesen 21-en érintettek, akik kórházba kerültek vagy a sürgősségen jelentkeztek rosszullét miatt. A hozzátartozók feljelentést tettek a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóságon és az ügyészséghez is fordultak. A kombinát szóvivője szűkszavúan csak annyit mondott megkeresésünkre, hogy vizsgálják, mi történhetett. FRISSÍTÉS: A hatóságok is vizsgálják az eseteket. Állítólag egy turbinát tisztítottak a munkások, akik ezek után sorra lettek rosszul. 

„Most megyünk az egészségügyi igazgatóságra feljelentést tenni, már tudnak róla, de írott formában is meg kell lennie, hogy mi történt. Ugyanígy az ügyészségen is le volt téve a feljelentés” – számolt be megkeresésünkre Székely Ella, az intenzív osztályon fekvő munkás sógornője, akit csütörtök délelőtt kerestünk meg, miután egy marosvásárhelyi Facebook-csoportban olvastunk az esetükről, amellyel kapcsoaltban a Facebookon kért segítséget a beteg rokona. 

Fotó: Agerpres

Székely Ella elmondta, az orvosoktól úgy tudják, kedden reggel még 11 beteg volt, szerdán este már 21-ről beszéltek, akik mind a kombinát munkásai és rosszul lettek, de a sógora van a legrosszabb állapotban.

„Nem mindenki van klinikán, sokan voltak csak sürgősségin állítólag, mások otthon szenvednek” – mondta el. Kérdésünkre tudatta, a feljelentést a maguk és másik négy, szintén kórházban fekvő munkás nevében teszik.

Valami szétroncsolta a tüdőt

Székely Ella elmondta, karbantartáson dolgozott a sógora azt megelőzően, hogy október 8-án rosszul lett.

„A kombinátot be kellett indítani, és szereltek valami csöveket, nem tudom pontosan. Éjjel dolgozott múlt szombaton, 7-én éjjel. 8-án reggel hazament, lefeküdt, miután felkelt, mondta a feleségének, hogy valami csípi a torkát. Azt hitte, hogy elkapta a hűlést a feleségétől. Utána dolgozni ment, de nem érezte jól magát, úgy érezte nincs ereje” – számolt be a kórházban fekvő munkás aggódó sógornője. Hozzátette, ekkor még mindig hűlésre gyanakodott a sógora, de közben más kollégák is rosszullétre kezdtek panaszkodni.

Fotó: az Azomures Facebook-oldala

„Házirorvoshoz ment, aztán tüdőorvoshoz, aztán annyira rosszul volt, hogy kihívta a mentőt. Elvitte a mentő, és a sürgősségin nem tudták, hogy Covid vagy sem. A CT után azt látták, hogy a tüdő annyira le van rombolódva, mintha Covid lenne, de talán mégsem az. Befektették a tüdőklinikára, kezdődött a kivizsgálás, és azt mondta nekem a doktornő, hogy vagy egy fertőzés, vagy valami vegyi anyag került be a tüdőbe, és valóságga, – így értettem – mintha megmarta volna bent a tüdőt, mindkét tüdőt. Nem tudták, hogy milyen gázok lehetnek” – számolt be Székely Ella.

Miután a kombinát egyre több munkása jelentkezett a sürgősségen rosszullét miatt, akkor már az orvosok is úgy gondolták, a kombináttól ered a baj, mondta el még Székely Ella. Tudomása szerint ezek után a sógora orvosnője a munkavédelmi felügyelőséget és a kombinátot is értesítette.

42 volt az oxigénszaturációja

„Mondta nekem a doktornő már azelőtt, hogy három nap antibiotikum után, és kortizon és mindent, amit adtak, nem hatott semmit. Most már antibiotikumot kap. Rosszabbodott a helyzete. Tegnap (szerdán - szerk. megj.) átvitték az intenzív osztályra és intubálták, kritikus a helyzete. Az este altatták, hogy nyugodjon meg, sedat ușor, így mondták. Mesterséges kómát is emlegettek. Végül ma reggel már ébren is volt, még intubálva van. A szaturáció 42 volt, amikor intubálták. Azt mondta az orvos, hogy azt hitte, szívstoppot kap. Két óra intubálás után alig jutott el 60-ra a szaturáció, most ma reggel 90-re jutott. Ahogy leveszik az oxigénről, rögtön visszaesik a szaturáció, és nagyon kritikus a helyzet” – mesélte kétségbeesetten a beteg sógornője. „Mégiscsak egy 58 éves ember” – tette hozzá felháborodva.

„Nem értem, miért nem mondták meg, hogy ott milyen gázok szabadulhattak fel. Ezt nem értem” – háborgott.

Nem hivatalos egészségügyi forrásaink megerősítették, hogy valóban mintegy húsz munkás érintett.

Azomureș: „vizsgáljuk, mi történt”

„Vizsgáljuk mi is, hogy mi történt, hogy legyen meg minden információnk, és akkor majd beszámolunk”, mondta szűkszavúan kérdésünkre az Azomureș szóvivője, Ovidiu Maior. A szóvivő szerint ez minden, amit mondhat.

A Székelyhonnak nyilatkozva egyébként pontosítottak: nem az Azomureș vegyipari kombinát alkalmazottai voltak a munkások, hanem egy külső cégé, amelyik munkálatokat végzett a kombinátnál. 

Állítólag egy turbinát tiszítottak a munkások

Az ügyet vizsgálja a Maros Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség és a közegészségügyi igazgatóság. A Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság munkavédelmi részlegén két tisztviselővel is beszéltünk.

Aki válaszolt a hívásunkra, elmondta, a munkaorvos épp elkezdte telefonon felvenni a kapcsolatot a kórházakkal. Mint mondta, intézményük a munkaügyi felügyelőség értesítése nyomán kezdte el kivizsgálni az eseteket.

 „Beszéltünk a munkavédelmi felügyelőséggel, nagyjából képet kaptunk a helyzetről, és az következik, hogy megkeressük a kórházigazgatókat, a munkaorvos csak a betegségek kivizsgálásával foglalkozik, a munkabalesetekkel a munkaügyi felügyelőség” – mondta az intézmény képviselője.  A megbetegedés oka, tudomása szerint lehet munkahelyi ártalom is.

„Még most vizsgáljuk az okát, a laborvizsgálat eddig nem mutatott ki semmit. Biológiai ok nem, kémiai ok nem. Az Azomureș, úgy tűnik, azt állítja, hogy sima vízgőzt használtak egy turbina tisztításához, de nem tudjuk, a munka milyen fázisában, hogy mindkét váltást érintett volt-e, egyelőre nem tudunk részleteket” – mondta el a tisztviselő, aki át is adta a telefont dr. Catinean Aurelia munkaorvosnak, aki időközben befejezte a telefonbeszélgetését.

Az orvos azt mondta, csak annyit tudnak, hogy három pácienst fektettek be kórházba, ketten a tüdőkórházban vannak és egy az intenzív osztályon fekszik, akit a járványkórházból utaltak át. A megbetegedés oka, mint mondta, egyelőre ismeretlen. Míg kolléganője laborvizsgálatokat emlegetett, az orvonsnő szerint ezek még csak ezután következnek. 

„Tájékoztatást kérünk a vállalattól, ahol az eset történt, és az következik, hogy kiderítsük, mi lehetett az ok. Amennyiben foglalkozási ártalom, akkor foglalkozás okozta megbetegedésként fogjuk tovább vizsgálni” – nyilatkozta dr. Catinean Aurelia munkaorvos a Maszolnak.

Munkaügyi felügyelőség: nincs pontos diagnózis

Anrada Larisa Ogrean, a területi munkaügyi felügyelőség főfelügyelője megkeresésünkre arról számolt be, ők is csak csütörtökön értesültek a helyzetről. Tudomásuk szerint nyolc beteg van: hárman kórházban fekszenek, és öten otthon tartózkodnak betegszabadságon.

„Mi is most próbálunk tájékozódni az egészségügyi igazgatóságtól, a kórháztól. Próbáljuk kideríteni, miről is van szó, ezért is kerestük meg a közegészségügyi igazgatóságot, hogy lássuk, ha valamilyen anyaggal történt volna mérgezés. Ezt nem tudjuk, ezért is próbálunk kórháztól, közegészségügytől információkat szerezni” – nyilatkozta a főfelügyelő.

Hozzátette, nehezíti a helyzetüket, hogy már több idő eltelt, hisz október 8-a és 10-e között történt az eset. Arra a kérdésre, hogy fognak-e vizsgálódni a kombinátnál is, azt válaszolta, először látniuk kell, miről is van szó, mi történt ott. A felügyelőséget, mint mondta, a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi külső szolgálat értesítette.

„A vállalat külső szolgálata értesített, de további információkat várunk, hiszen a közlés szerint pontos diagnózis nincs a megbetegedett munkások állapotára” – mondta el a munkaügyi főfelügyelő.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?