Közelebb kerülünk az amerikai vízummentességhez?
A kormány csütörtökön elfogadta a román állampolgársági törvényt módosító tervezetet, amelyik megkönnyíti Románia csatlakozását az amerikai Visa Waiver vízummentességi programhoz - számolt be az igazságügyi minisztérium. A jogszabályjavaslatot hamarosan a parlamentbe küldik megvitatásra és elfogadásra.
Az igazságügyi minisztérium közleménye szerint a február elején közvitára bocsátott tervezet hatályba lépése után biztosítani fogja a beavatkozásmentes állampolgárság-szerzést és kiküszöböli az esetleges csalásokat. „Kérni fogjuk a parlamenttől, hogy sürgősségi eljárással fogadja el a javasolt törvénymódosításokat” - idézte az Agerpres Alina Gorghiu minisztert.
A tervezetben javasolt fontosabb törvénymódosítások:
- az állampolgárság-szerzési folyamat digitalizálása egy olyan számítógépes alkalmazás kifejlesztésével, amelyen keresztül a román állampolgárságra pályázók online követhetik az ügyük alakulását;
- az állampolgárságot igazoló papíralapú dokumentumot felváltja az állampolgársági kártya;
- az állampolgársági kártya birtokosának személyazonosságát az útlevélhez hasonlóan biometrikusan, arckép és ujjlenyomat alapján igazolják;
- a hazai szabályozás összehangolása a Románia által ratifikált nemzetközi egyezmények rendelkezéseivel;
- a beavatkozásmentes állampolgárság-szerzés biztosítása és az esetleges csalások kiküszöbölése.
Románia joggal remélheti, hogy a nem túl távoli jövőben bekerül az amerikai vízummentességi programba – jelentette ki májusi, washingtoni látogatásakor Klaus Iohannis. Az államfő a Joe Biden amerikai elnökkel folytatott megbeszélést követően a román nagykövetségen tartott sajtótájékoztatón beszélt erről. Mint hangsúlyozta, nem politikai döntés kérdése, hogy a román állampolgárok mikortól utazhatnak vízummentesen az Egyesült Államokba, ez elsősorban a statisztikai adatokon múlik. Iohannis szerint a román külügy és az amerikai román nagykövetség is nagyon komolyan foglalkozik a témával, tájékoztató kampányokat szervez az elutasított vízumkérelmek arányának visszaszorítására. „Így joggal remélhetjük, hogy a nem túl távoli jövőben megoldódik ez a probléma” – tette hozzá.