Svédországban 18-ról 16 évre csökkentették a nemváltoztatás korhatárát

A svéd parlament elfogadta a törvényt, amely 18-ról 16 évre csökkenti a legális nemváltoztatás alsó korhatárát, és megkönnyíti a műtétek elvégzését. A törvényt 234 szavazattal 94 ellenében fogadta el a 349 fős svéd parlament – írja a The Guardianra hivatkozva a News.ro.

Bár a skandináv ország 1972-ben elsőként vezette be a legális nemváltoztatást, az új javaslat, amelynek célja az önazonosítás lehetővé tétele és az eljárás egyszerűsítése, heves vitát váltott ki az országban. Ulf Kristersson konzervatív miniszterelnök jobbközép koalíciója megosztott a kérdésben: a mérsékeltek és a liberálisok nagyrészt támogatták a törvényt, míg a kereszténydemokraták ellenzik azt.

Archív felvételek a 2023-as Cluj Pride-ról | Fotó: Borsi Balázs

A Svéd Demokraták – a szélsőjobboldali gyökerekkel rendelkező populista párt –, amely a parlamentben támogatja a kormányt, de nincs kormányon, szintén ellenezte a törvényt. „A svédek többsége nem fogja észrevenni, hogy a törvény megváltozott, de számos transznemű ember számára az új törvény nagy és fontos változást jelent”– mondta a parlamentben Johan Hultberg, a kormányzó konzervatív Mérsékelt Párt képviselője.

Műtét csak 18 éves kortól

A korhatár csökkentésén túl az új jogszabály célja, hogy megkönnyítse az emberek jogi nemének megváltoztatását. „A jelenlegi procedúra nagyon hosszas, akár hét évig is eltarthat, amíg valaki megváltoztatja a nemét Svédországban” – mondta az AFP-nek Peter Sidlund Ponkala, a Leszbikusok, Melegek, Biszexuálisok, Transzneműek, Queerek és Interszexuálisok Jogai Svéd Szövetségének (RFSL) elnöke.

Két új törvény lép hatályba 2025. július 1-jén: az egyik a sebészeti nemváltoztatási eljárásokat szabályozza, a másik pedig a hivatalos nyilvántartásban szereplő jogi nemváltoztatással kapcsolatos adminisztratív eljárást. Az emberek már 16 éves korukban megváltoztathatják a jogi értelemben a nemüket, de a 18 év alattiaknak szüleik, egy orvos és az Országos Egészségügyi és Jóléti Tanács jóváhagyására lesz szükségük. A nemi diszfória diagnózisára – amikor az illető a biológiai neme és a sajátjának érzett nem közötti eltérés miatt szorongást érezhet – többé nem lesz szükség. A nemváltoztató műtéti eljárások 18 éves kortól lennének megengedettek, de többé nem igényelnék az egészségügyi és jóléti tanács jóváhagyását. A petefészkek vagy herék eltávolítása csak 23 éves kortól lenne megengedett, ebben a jelenlegi törvénykezés nem változik.

Németország is egyszerűsített

Dánia, Norvégia, Finnország és Spanyolország azok közé az országok közé tartozik, amelyek már rendelkeznek hasonló törvényekkel. Múlt pénteken a német törvényhozók hasonló jogszabályt hagytak jóvá, amely megkönnyíti a transznemű, interszexuális és nem bináris személyek számára, hogy nevüket és nemüket a hivatalos nyilvántartásokban közvetlenül az anyakönyvi hivatalokban változtassák meg.

A születési nem megváltoztatásához eddig orvosi igazolásra és egy családjogi bíróság támogató döntésére volt szükség Németországban, novembertől viszont bármelyik felnőtt szabadon megváltoztathatja a hivatalos nemét férfire, nőre, vagy a német jogrendben már szereplő harmadik nemre, illetve úgy is dönthet, hogy semmilyen nemi adat ne szerepeljen a papírjain, írja a Euronews.   Tizennégytől tizennyolc éves korig szülői, vagy gondviselői beleegyezés kell majd a nemváltáshoz, a tizennégy év alattiak esetében pedig a szülők (vagy gondviselők) hozhatják meg a döntést. A közösségi terek tulajdonosai továbbra is szabadon dönthetnek majd arról, hogy kiket engednek be például a női öltözőkbe.

A döntés szerint aki ártó szándékkal nyilvánosságra hozza valakinek a korábbi nemét, az akár tízezer eurós bírságra is számíthat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy semmilyen esetben nem derülhet ki egy ember korábbi neme, a rendőrségi nyomozások vagy jogi eljárások esetén például hozzá lehet férni ehhez az információhoz. A jogszabály értelmében a nemváltoztatást névváltoztatásnak is kell kísérnie, a névnek ugyanis illeszkednie kell az egyén neméhez. Ha valaki megváltoztatta a nemét, akkor egy éven belül nem nyújthat be újabb kérvényt.

Magyarországon épp ellenkezőleg alakult a törvényhozási folyamat az elmúlt években: 2020 májusa óta az anyakönyvbe bejegyzett nemet nem lehet megváltoztatni.

Nemi diszfóriás esetek: 1500%-os növekedés

Az Egyesült Királyságban a skót parlament 2022-ben elfogadott egy törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a 16 éves és idősebb személyek számára, hogy egy nyilatkozat által megváltoztassák a személyazonosító okmányaikban szereplő nemi megjelölésüket. Ezt a brit kormány megakadályozta, és ezt a döntést Skócia legfelsőbb polgári bírósága decemberben helybenhagyta. Svédországban a nemi diszfóriával kapcsolatos esetek száma meredeken emelkedett. Ez különösen szembetűnő a 13-17 éves, nőnek született fiatalok körében, az Egészségügyi és Jóléti Tanács szerint 2008 óta 1500%-os növekedés tapasztalható.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?