Közel háromszáz millió eurós előfinanszírozást kap Románia a RePowerEU-hoz kapcsolódó beruházások felgyorsítására
Románia 288 millió eurós előfinanszírozást kap vissza nem térítendő támogatás formájában az Európai Bizottságtól az országos helyreállítási terv RePowerEU fejezetében rögzített reformok és befektetések végrehajtására – jelentette be csütörtökön a beruházásokért és európai projektekért felelős minisztérium.
Adrian Câciu miniszter szerint az összeg hozzájárul egy „modernebb, tisztább és a kor követelményeinek megfelelő Románia” építéséhez. A tárcavezető közölte, hogy az előfinanszírozás segítségével felgyorsítják a RePowerEU-fejezet kulcsfontosságú beruházásait, írja az Agerpres.
Az Európai Bizottság csütörtöki közleménye szerint kilenc tagállamnak fizet ki a REPowerEU-hoz kapcsolódó előfinanszírozást az EU helyreállítási alapjából. Románia 288 millió eurós vissza nem térítendő támogatásban részesült. A legnagyobb összeget, 585,1 millió eurót Horvátországnak utalják.
Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint az előfinanszírozás segít felgyorsítani a tagállamok helyreállítási tervének REPowerEU-fejezeteiben rögzített fontosabb beruházások és reformok végrehajtását. Emellett segíti az energiatakarékossághoz, a tiszta energiatermeléshez és az energiaellátás diverzifikálásához kapcsolódó célkitűzések elérését annak érdekében, hogy Európa függetlenedjen az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.
Az Európai Bizottság tavaly novemberben jóváhagyta a REPowerEU fejezetet is magába foglaló, módosított román helyreállítási tervet (PNRR). Az összesen 66 reform és 111 beruházás végrehajtására 28,5 milliárd eurót kap az ország az EU helyreállítási alapjából, 14,9 milliárd eurót hitel és 13,6 milliárd eurót támogatás formájában.
A PNRR REPowerEU fejezete két új reformot és hét beruházást ír elő. Ezek célja a zöldenergia termelésének felgyorsítása, az épületek energiahatékonyságának javítása, valamint a zöldenergiával foglalkozó munkaerő átképzése és korszerűsítése.
Románia módosított helyreállítási terve nagy hangsúlyt fektet a zöld átmenetre, a rendelkezésre álló források 44,1 százalékát (az eredeti terv 41 százaléka helyett) az klímacélokat támogató intézkedésekre irányozza elő.
CSAK SAJÁT