Közel egy év alatt több mint 90 ezer gyermekbántalmazást jelentettek

A létrehozása óta eltelt 11 hónapban több mint 90 ezer hívás érkezett a 119-es egységes hívószámra, amelyen a gyerekekkel szembeni visszaéléseket, bántalmazást, elhanyagolást lehet jelenteni. A hívások nyomán több ezer gyermeket mentettek ki válsághelyzetekből – közölte hétfőn a kormány közösségi társadalmi felelősségvállalási főosztályának vezetője.

Mădălina Turza államtanácsos a Gyermekek iránti gondoskodásból elnevezésű, két évesre tervezett program indítása óta eltelt egy év eredményeiről számolt be a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatón.

Elmondása szerint a 119-es hívószám létrehozásának jelentős eredményei vannak, több ezer gyermeket mentettek ki válsághelyzetekből. A hívások nyomán több mint 1500 esetben szállt ki vegyes szakértői csoport a terepre, és mentett meg gyermekeket rendkívül bonyolult helyzetekből.

Illusztráció: Adobe Stock

A program egy másik sikeres kezdeményezése a RoALERT- Eltűnt gyermek rendszer üzembe helyezése, amelyen keresztül a gyermekeltűnésekről tájékoztatják a lakosságot, a keresett kiskorú személyleírásával együtt.

„Egy hete adták ki az első eltűnt gyermekre vonatkozó riasztást, és a kiskorút később meg is találták” – mondta Turza.

A program révén a rendőrséget felszerelték egy fejlett és átfogó kriminalisztikai számítógépes rendszerrel a pedofilok és a szexuális zaklatók azonosítására.

„A rendőrség munkatársai valós időben azonosíthatják az online térben a pedofilokat, bántalmazókat és szexuális ragadozókat, akik gyermekeket zsákmányolnak ki. (...) 111 rendőrt képeztek ki ennek a rendkívül összetett számítógépes rendszernek a használatára, illetve arra, hogy hogyan kell kezelni a digitális bizonyítékokat egy büntetőeljárás és nyomozás során” – magyarázta az államtanácsos.

Tájékoztatása szerint az ország 19 megyei rendőrségén (Konstanca, Hunyad, Călăraşi, Botoşani, Máramaros, Argeş, Brassó, Iaşi, Maros, Szeben, Szatmár, Teleorman, Vrancea, Fehér, Arad, Bihar, Hargita, Bákó és Olt) alakítottak már ki külön helyiséget a bűncselekmények kiskorú áldozatainak kihallgatására, és év végéig minden megyében legalább egy ilyen szoba fog működni. Ami ennél is fontosabb, hogy a kiskorúak ki- és meghallgatásánál pszichológus és szociális gondozó is jelen van mindig a nyomozó mellett – hangsúlyozta.

A program keretében ugyanakkor több mint ezer rendőrt képeztek ki arra, hogy az iskolai bűnözés ellen vagy annak megelőzése érdekében a hatásos eszközökkel lépjenek fel, illetve, hogy a gyermekekkel megfelelően tudjanak kommunikálni a kiskorúak elleni erőszak és visszaélés témakörében.

Turza emlékeztetett, beüzemelték a dingrijapentrucopii.gov.ro online platformot, amely a szülőket, a gyermekeket és a szakembereket hasznos információkkal és forrásokkal látja el az érzelemkezelés és a gyermekbiztonság területén.

Bejelentette továbbá, hogy nagyon rövid időn belül elérhetővé lesz a gyermekek számára 70 ezer órányi ingyenes pszichológiai tanácsadás vagy pszichoterápia is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?