Közel 8 millió lejnyi bírság – A kedvelt téli üdülőhelyeket ellenőrizte a fogyasztóvédelem
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság 7,7 millió lejre bírságolt a „téli parancsnokság” elnevezésű akciója első két hetében országszerte. Többek között lejárt szavatosságú termékeket és koszt találtak az élelmiszerrészlegeken. 121 gazdasági szereplő tevékenységét függesztették fel ideiglenesen. Január 10-éig folyamatosan ellenőriznek, hívja fel a figyelmet a fogyasztóvédelem.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság képviselői szerdán sajtóközleményben jelentették be, hogy az intézmény megbízottai idén a „téli parancsnokság 2023” elnevezésű különleges akciójuk keretében a téli üdülőhelyeket ellenőrizték Bukovinában, Brassó, Szeben, Máramaros megyékben, valamint a Prahova-völgyében, Félixfürdőn és Herkulesfürdőn, írja a News.ro. December 5-től 2024. január 10-ig folyamatosan felügyelik ezeket a turisták által kedvelt helyeket, közölte a hatóság.
A „parancsnokság” december 19-ig 1273 gazdasági szereplőt célzott meg. A feltárt szabálytalanságok miatt 1350 bírságot szabtak ki 7,7 millió lej értékben, és 375 ezer lej értékben állították le a nem megfelelő termékek értékesítését. Emellett úgy döntöttek, hogy a hiányosságok orvoslásáig ideiglenesen leállítják 121 gazdasági szereplő szolgáltatásait.
Mentalitásváltás kell, és lehetséges
„Néhány gazdasági szereplő esetében, akiknek a szolgáltatását ideiglenesen leállítottuk, javasoltuk a létesítmény különböző időszakokra történő bezárását, vagy akár az egység végleges bezárását” – közölte a fogyasztóvédelem. Ezek a gazdasági szereplők a következők: a herkulesfürdői Ideal Creativ Concept SRL – étterem, mely esetében végleges bezárást javasoltak, további négy Krassó-Szörény megyei étterem és vegyes üzlet esetében 6-12 hónapos felfüggesztést javasoltak. A fogyasztóvédelmi hatóság elnöke azt nyilatkozta, várja a pillanatot, amikor nem lesz szükség bírságokra, addig is a fogyasztók érdekeit fogják előtérbe helyezni a kicsinyes gazdasági érdek helyett.
„A romániai turizmusnak mentalitásváltásra van szüksége, hiszen néhány gazdasági szereplő már most bizonyítja, hogy ez lehetséges!” – tette hozzá Horia Constantinescu, az fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC) elnöke.
Kosz és rossz tájékoztatás
Az ellenőrző csoportok a következő főbb kihágásokat tapasztalták: felcímkézetlen, illetve lejárt szavatosságú élelmiszerek használata, a mérőberendezések metrológiai hitelesítésének hiánya, az élelmiszerrészlegen uralkodó rossz higiéniai és egészségügyi körülmények: leromlott padlóburkolat, improvizált villanyszerelés, por és ételmaradék lerakódása a helyiségek sarkaiban, nem tisztított konnektorok és kapcsolók, törött és fertőtlenítetlen hűtőegység-zárak, kopott bútorok, rovarok jelenléte, szakszerűtlen használati tárgyak (faedények), fertőtlenítetlen mennyezet és falak; a főtt és porciózott tészták tárolása a hűtőszekrényben a jogszabályi előírásokkal ellentétben; a sütőolajcsere ütemezésének hiánya; az allergének, az összetevők, az adalékanyagok és a „fagyasztott termékből” származó étel feltüntetésének hiánya az étlapon.
A fogyasztóvédelem biztosai egyéb szabálytalanságokat is találtak, mint például, hogy a padlón tároltak termékeket, vagy hogy nem tüntették fel a mértékegységenkénti árat.
Olyant is tapasztaltak, hogy a szálláshelyeken a kiegészítő szolgáltatásokat elmulasztották feltüntetni, valamint más információkat, például a szauna, úszómedence használatának szabályzatát. Felrótták a matrachuzatok és csúszásgátló szőnyegek hiányát a fürdőszobákban, ugyanakkor találtak lehasznált törölközőket, fertőtlenítetlen, foltos, hajszálakkal teli matracokat és ágyneműket.
A fogyasztóvédők az ellenőrzésekkor találtak jó példákat is a téli szünidőben a turistáknak nyújtott szolgáltatásokra Suceava megyei, herkulesfürdői és Krassó-Szörény megyei hotelekben és egy pisztrángosban.
CSAK SAJÁT