Kiszorultak a romániai egyetemek a világranglistáról
Egyetlen romániai egyetem sem szerepel idén azon a nemzetközi ranglistán, amelyet a Sanghaj Ranking Consultancy állít össze 2003 óta minden évben a világ legjobb felsőoktatási intézményeiről.
A legjobb ezer közé korábban a Kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem „verekedte” be magát 2017-ben, majd 2018-ban és 2019-ben a Bukaresti Egyetemet is a legjobb ezer tanintézmény között jegyezték. A kolozsvári egyetem ugyanakkor 2020 és 2022 között is a ranglistán szerepelt.
Az Adevărul beszámolója alapján Romániával ellentétben minden más közép- és kelet-európai ország legalább egy egyetemmel képviselve van a 2023-as ranglistán. Lengyelország 9, Csehország 6, Magyarország 4, Szerbia pedig 2 tanintézettel szerepel a top 1000-ben, ugyanakkor Horvátország, Észtország, Litvánia, Szlovákia és Szlovénia egy-egy egyeteme is felkerült a listára.
A Babeș-Bolyai Tudományegyetem közleménye alapján „hibák és az országos akadémiai poltika súlyos határozatlanságai” következtében került ki Románia az ARWU-rangsorból. „Mi megpriztük az 1948-ban megalapozott kommunista reformot a felsőoktatási rendszerben. Ha időben orvosoltuk volna, akkor ma Románia legalább három egyetemmel szerepelne a ranglistán” – vélekedett Daniel David, a BBTE rektora. Bevallása szerint a kolozsvári egyetemet egyáltalán nem támogatták abban, hogy ezen a világranglistán fennmaradhasson.
A ranglistát amúgy töretlenül a Harvard egyetem vezeti a Stanford előtt. Az Amerikai Egyesült Államok ráadásul 187 tanintézettel szerepelnek a ranglistán, közülük 38-at a top százban jegyeznek. Kína 214, Nagy Britannia 64, Németország 45, Ausztrália 34, Japán 32., Franciaország 27, Kanada 25, Olaszország pedig 40 felsőoktatási intézménnyel került fel az ARWU idei ranglistájára. Az európai egyetemek közül az Oxford szerepel, ugyanakkor a prágai és a belgrádi egyetemek is a legjobb négyszáz között sorakoznak fel.
CSAK SAJÁT