Kikérte magának a „súlyos örökséget” a PSD

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elutasítja, hogy az előző kormány „súlyos örökségeként” hivatkozzanak a napjaink költségvetési problémáira, ez szerintük a valóság durva elferdítése a megszorító intézkedések igazolására. Elítélik ezt a manipulációs kísérletet, már csak azért is, mert nem egyedül voltak kormányon.  

Pénteki közleményében a párt emlékeztetett arra, hogy amikor 2021 végén beléptek a kormányba a költségvetési hiány 7,1 százalék volt a 2020-as 9,2 százalék után. Ez szerintük a jobboldali kormányzások idején kialakult gazdasági katasztrófa és a felelőtlen hitelek következménye volt. A PSD-PNL kormány idején felvett hitelek fele csupán a korábbi adósságok törlesztésére ment el – vélekednek.

A PSD elítéli, hogy nekik tulajdonítják a költségvetési deficitet | Illusztráció: Pixabay

Annak ellenére, hogy szakszervezeti nyomás alatt és nehéz gazdasági helyzetben vették át a kormányzást, a PSD szerint sikerült felelősen gazdálkodni, és az ország fejlődését előmozdítani. Felsorolták, hogy a közberuházások megkétszereződtek, új autópályák, kórházak épültek, nőttek a fizetések és a vásárlóerő, csökkent a munkanélküliség. A PSD aláhúzta azt is, hogy a nyugdíjrendszer átfogó reformját a Világbank és az Európai Bizottság támogatásával, a jelenlegi kormánypártok bevonásával hajtották végre.

Szerintük gazdaságélénkítő politikájuk fejlődést eredményezett, ezért továbbra is a gazdaság modernizálásában, a jól fizető munkahelyeket teremtő magán- és közberuházások elősegítésében hisznek. Továbbra is hiszünk abban, hogy a vásárlóérőt védeni kell – jelentették ki, hozzátéve, hogy a koalícióban olyan intézkedéseket javasolnak majd, amelyek a privilégiumok és a jól fizető kényelmes állások, a szinekúrák csökkentésével vezetnek takarékossághoz.  

A PSD pénteki közleménye előtt Marcel Ciolacu is nehezményezte, amiért kormányának tulajdonítják a krízist. Arról beszélt csütörtök esti Facebook-bejegyzésében, hogy felelős döntéseket hoztak, amely fejlődéshez vezetett. Szerinte, mint írtuk, a román gazdaság nem omlott össze, a megszorítások viszont gazdasági válsággá változtathatják a költségvetési krízist. Erre reagálva a jelenlegi miniszterelnök Ilie Bolojan csak annyit mondott: ha minden olyan jó, ahogyan mondja, akkor miért nem lelkesedett a miniszterelnöki posztért. „Ha valóban minden szép és jó, akkor miért fizetjük a legmagasabb kamatokat az Európai Unióban, miért van a legnagyobb deficitünk, és miért vagyunk olyan helyzetben, mint most?” – tette fel a kérdést a PNL vezetője.

Rámutatott arra, hogy az elmúlt években Románia számos területen előrelépett, felzárkózott az Európai Unióhoz, ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy „a jelenlegi helyzethez több éven keresztül hozott kormányzati döntések vezettek”. Ezért szerinte a mostani koalíciónak az a dolga, hogy ne kövesse el az előző kormányok hibáit. „Ha mindannyian vállaljuk a felelősséget ezért a helyzetért, amiért én már bocsánatot kértem Románia polgáraitól, akkor azt hiszem, van esélyünk megérteni, hogy mit kell tenni az egyensúly megőrzéséért a nehéz helyzetből való kilábalásért” – jelentette ki Bolojan.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?