Kezdődik Temesváron a Forradalom Útvonalának kiépítése
Aláírták a kivitelezési szerződést a Forradalom Útvonalának kiépítésére, jelentette be hétfőn Dominic Fritz.
Temesvár polgármestere Facebook-oldalán közölte, hogy kezdődhetnek a munkálatok. Mint fogalmazott: soha nem volt nagyobb szükségünk a saját történelmünkre, mint most. Az 1989-es temesvári forradalom útvonala pedig egy olyan városi emlékmű, amely „visszahelyezi a történelmet” oda, ahol az íródott. Az utcára.
Emlékeztetett, hogy a projektnek két összetevője van. Az első látható és kézzel fogható. Megjelöli azokat a helyszíneket, ahol a temesváriak 1989. decemberében „skandáltak, elestek, ellenálltak és legyőzték a diktatúrát”. Nagyméretű, bronzba foglalt gránit járólapokat helyeznek majd el, magyarázó szövegekkel és az akkori időből fennmaradt üzenetekkel.
A második összetevő a korszerű, új technológiák segítségével elhozza a jelenbe a forradalmat. Az kiterjesztett valóság (AR) segítségével újra átélhető lesz azoknak a napoknak a hangulata, a tömeg zaja, a golyók süvítése, magyarázta az elöljáró. Mint mondta: az érdeklődők egy QR-kód révén hozzáférnek majd egy interaktív platformhoz, ahol korabeli képek, videófelvételek és hanganyagok találhatóak.
„A ’89-es forradalom Temesvár DNS-ének a része, városunk márkája. Bárki, aki Temesváron él, vagy látogatóba érkezik, továbbadhatja a városunk történetét, amely meggyújtotta a szabadság szikráját” – fogalmazott Dominic Fritz.
Ahogyan korábban már írtuk, a projektet uniós támogatással, több mint 10 millió lejből valósítják meg. A Forradalom Útvonalát türkíz és bronz színű gránit járólapok jelzik majd. Az 1989-es rendszerváltáshoz vezető forradalom kilenc helyszínén alakítanak ki emléktereket.
Mint már beszámoltunk róla, a projektet 2022. őszén jelentette be Dominic Fritz, a város polgármestere. Már akkor jelezte, hogy a térátalakítás egyik helyszíne a Mária tér lesz, ahol az a református bérpalota és templom áll, amelyben Tőkés László szolgált az 1980-as évek végén. A lelkésznek a kommunista diktatúrával szembeni ellenállása, és az erre válaszként érkező hatalmi fellépés szolidaritási hullámot váltott ki Temesváron. A Tőkés László védelmében kialakult 1989. december 15-i szolidaritástüntetés másnap kommunistaellenes, diktatúraellenes tüntetéssé alakult, harmadnap véres megtorlást vont maga után, hat nappal később pedig az ország több nagyvárosára is átterjedt, és megdöntötte Nicolae Ceaușescu diktátor hatalmát.
CSAK SAJÁT