A 35 évvel ezelőtt mártírhalált halt Müller Lászlóra emlékeztek Csíkszeredában
Katonai tiszteletadás mellett emlékeztek meg Csíkszeredában az 1989-es decemberi forradalmi események idején, Brassóban mártírhalált halt Müller Lászlóra.
Harmincöt évvel ezelőtt hunyt el Brassóban az akkor 18 éves Müller Antal László. A csíkszeredai fiatalember az 1989-es forradalmi események idején sorkatonai szolgálatát töltötte és december 22-éről 23-ára virradó éjszaka kapott halálos lövés a barcasági városban. A posztomusz alhadnaggyá előléptetett Müller Lászlót a forradalom hősi halottjának nyilvánították, halálának évfordulóján minden évben megemlékezést szerveznek nyughelyén, a csíkszeredai Szentlélek utcai sírkertben.
Idén, ahogy az elmúlt évtizedekben is megszokhattuk, a családtagok mellett Csíkszereda város és Hargita megye elöljárói, a prefektusi hivatal és a katonaság képviselői, valamint ismerősök hajtottak fejet a hősi halott sírjánál. Képviseltette magát az erdőalji hegyivadász-alakulat katonazenekar kíséretében. A megemlékezést rövid egyházi szertartás vezette fel, Darvas-Kozma József, pápai káplán, címzetes esperes plébános a halott lelki üdvösségért imádkozott és ortodox szertartás szerint is megemlékeztek az elhunytról.
A szertartást követően Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere tartott rövid megemlékező beszédet. „Harmincöt évvel ezelőtt egy olyan világban éltünk, amelyet ma már szinte lehetetlen elképzelni, nehéz visszaidézni. Mindannapjaink egy elnyomó rendszer mindannapjai voltak, a szabadságról és az emberi jogokról csak suttogva lehetett beszélni. A bátorság és az igazság keresése olyan áldozatot követelt, amelyet nem szabad elfelejteni” – fogalmazott a városvezető.
Mint az alpolgármester hozzáfűzte, Müller László csupán 18 éves volt, amikor a forradalom viharában életét veszítette. „Neve a mi városunkban már a szabadság és a kommunizmusból ébredés keserves árának szimbóluma. Ő egy kiskatona volt, akinek reményei és álmai voltak, de akinek a jövőjét az elnyomó rendszer végzetes, utolsó csapása elvette. Neki és sorstársai áldozatának is köszönhetjük, hogy ma szabadon élhetünk és hogy a szabadság eszméje ma meghatározó értékünk” – mondta. Kiemelte: kötelesség megőrizni és továbbadni Müller László örökségét.
„Vigyük tovább azokat az értékeket, amelyekért sokan harcoltak és meghaltak. A szabadság iránti elkötelezettséget, a közösségért való felelősségvállalást és az igazság mellett való kiállást. Ma, amikor a világ számos kihívással néz szembe, különösen fontos, hogy emlékeztessük magunkat arra, hogy a szabadságért és az igazságért mindig érdemes kiállni. Müller László, Lacika példája örökké emlékeztessen minket arra, hogy a szabadságot meg kell nyerni, nem magától értetődő” – fogalmazott Sógor Enikő, aki szavait román nyelven is megismételte.
A 2024-2025-ös tanévtől választható tantárgy lesz az 1989-es romániai forradalom és rendszerváltás története.
CSAK SAJÁT