Kezdetét vette Kolozsváron a VII. Erdélyi Magyar Középiskolás Sportolimpia
Elrajtolt a VII. Sportolimpia, amely során szeptember 19. és 23. között Erdély 24 iskolájából közel 800 diák mérkőzik meg egymással 11 sportág összesen 45 versenyszámában. A mérkőzések a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) sportlétesítményeiben fognak zajlani. Az idei Erdélyi Magyar Középiskolás Sportolimpia Miklós Andrea kolozsvári származású atléta fővédnökségével indul.
Az Erdélyi Magyar Középiskolás Sportolimpiát kedd este nyitották meg Kolozsváron, a zsúfolásig megtelt Auditorium Maximumban.
A teremben összegyűlt középiskolásokat elsőként Markó Bálint, a BBTE rektorhelyettese köszöntötte. Ünnepi beszédében elmondta, az elmúlt évek során kíváncsisággal vegyes bámulattal nézte, hogyan versenyeznek a középiskolások ezalatt a néhány nap alatt, hogyan örülnek és élvezik ennek a lehetőségét. „Győztesek vagytok azért, mert eljöttetek, azért, mert örültök annak, hogy itt lehettek, és azért, mert valami olyasmit tanultok, ami egyébként nagyon fontos lesz az elkövetkezendőkben. Nem azért, mert munkahelyet kaptok majd, hanem azért, mert megtanultok csapatban dolgozni és csapatban gondolkozni” – jelentette ki.
Rámutatott, a sport sok olyan dolgot taníthat a diákoknak, amiért győztesnek érezhetik magukat: kitartást, örömöt, csapatmunkát. „Használjátok ki Kolozsvárt, használjátok ki, hogy holnap végre jó idő lesz, használjátok ki azt, hogy olyan infrastruktúra áll rendelkezésetekre, ami nagyon kevés városban van. Örüljetek annak is, ha ti nyertek és örüljetek annak is, ha más nyer, hisz tulajdonképpen jó buli ez” – tette hozzá.
Kerekes Adelhaida Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes is köszöntötte a diákokat. Beszédében rámutatott arra, hogy Kolozsvár egy olyan központ, ahol nem csak részt venni, hanem tanulni is lehet. „Kolozsvár példakép akar lenni számotokra, és reméljük, hogy az is lesz úgy, ahogyan volt a tavaly és az azelőtti években, amikor visszatértetek a Sportolimpiára” – jelentette ki. A főtanfelügyelő-helyettes szerint, nem szabad elfelejteni azt, hogy ezeknek a versenyeknek a hátterében lelkes szervezők, tanárok és volt diákok vannak, akik azért munkálkodnak, hogy a megmérkőző középiskolások felismerjék, hogy mire képesek. „Gyorsabban, magasabban és bátrabban vegyetek részt ezen a Sportolimpián” – buzdította a diákokat.
Rövid beszédet mondott Cristia Potoră Kolozs megyei tanfelügyelő-helyettes is, aki elsősorban a szervezőknek gratulált, hogy immár hetedik alkalommal rendezik meg a Sportolimpiát Kolozsáron. A középiskolásoknak sok sikert kívánt a megmérettetésekhez, és hozzátette, hogy a sportteljesítményekhez jelentősen hozzájárultak a tanárok is, akik felkészítették a gyerekeket, ezért nekik is hatalmas elismerés jár.
Kolozsvár alpolgármestere, Oláh Emese is köszöntötte az egybegyűlteket. A diákoknak azt kívánta, hogy a következő napokban a lehető legjobban érezzék magukat és használják ki maximálisan a Kolozsvár nyújtotta lehetőségeket. „Sokunk életében ez az a pillanat, amikor eldöntjük, hogy mégis merre szeretnénk tovább igazítani az életünket, és azt kívánom, hogy ezekben a napokban otthon érezzétek magatokat Kolozsváron és ide jöjjetek egyetemre” – mondta. Egy idézettel hívta fel a gyerekek figyelmét ara, hogy nem a győzelem a lényeg, hanem a részvétel. „Ezt annyiban tartom helyesnek, hogy maga a részvétel egy győzelem, ami azt bizonyítja, hogy megvívtátok azt a csatát, amit sportolóként meg kell vívjatok” – mutatott rá.
A rendezvény idei fővédnöke Miklós Andrea lett, aki egykor maga is a diákok sorában ült a Sportolimpia nyitógáláján. Számára ez a rendezvény egy ugródeszka volt a profi ligába lépéshez, ma már több bronzérmet is bezsebelt, az idei budapesti Atlétikai Világbajnokságon pedig tizedik helyen végzett a 400 méteres síkfutásban. A kolozsvári sportoló videóüzenetében azt mondta a középiskolásoknak, hogy nagyon nagy hatással volt rá ez a rendezvény, szerinte minden diák, aki szereti a sportot, annak itt a helye. „Pillanatnyilag a Sportolimpia legfiatalabb védnöke vagyok, és remélem, hogy jó példa mindazon fiataloknak, akik célokkal indulnak a nagy életbe. Mindent meg lehet csinálni és el lehet érni, de ehhez odaadás, munka, alázat, önbizalom és persze akarat kell” – bátorította a diákokat.
Végül a Sportolimpia „motorja”, Grabán Zsolt főszervező vette át a szót, aki beszédében rámutatott arra, hogy az olimpia kezdetben öt sportággal és 16 versenyszámmal indult, jelenleg pedig 11 sportágban és 45 versenyszámban mérhetik össze ügyességüket a diákok. Kijelentette, a Sportolimpia szervezőinek, önkénteseinek és mindazoknak, akik a rendezvény mögött állnak, az a céljuk, hogy megteremtsék a körülményeket ahhoz, hogy a középiskolások a versenyzésen túlmenően is jól érezzék magukat. Arra buzdította a diákokat, hogy érezzék jól magukat, játszanak szabályszerűen és úgy menjenek haza, hogy jövőre sokukkal újra találkozhatnak.
Az Erdélyi Magyar Középiskolás Sportolimpia az RMDSZ, a Communitas Alapítvány, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem, az Erdélyi Ifjúsági Sportegyesület, a Tanügyminisztérium, az Erdélyi Ifjúsági és Sport Egyesület, Babeș–Bolyai Tudományegyetem Testnevelési és Sport Kar és a Testnevelő Tanárok Országos Tanácskozása támogatásával és szervezői munkájával valósult meg.
CSAK SAJÁT