banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kevesebbet járatják a betegeket: egy sor gyógyszert szakorvosi levél nélkül felírhatnak térítésesen a családorvosok

Elsősorban a betegeknek könnyebbség, de az egészségbiztosító pénztárnak megtakarítás, az alapágazatban dolgozó orvosoknak pedig végre részben elismerik a törvényes úton, vizsgával megszerzett kompetenciájukat, értékelte a Maszol megkeresésére Soós-Szabó Klára csíkszeredai családorvos, hogy május elsejétől egy sor gyógyszert más szakorvos javaslata nélkül is felírhatnak.

Több gyógyszer esetében megszűnt a korlátozás, hogy a családorvos csak egy másik szakorvos úgynevezett „orvosi levélben” elküldött javaslata alapján írhatta fel térítéses receptre. A 331-es határozat áprilisban jelent meg a Hivatalos Közlönyben, és május 1-től lépett hatályba.

Fotó: Pexels

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy például a légzőszervi megbetegedések, a csontritkulás, a köszvény (húgysav túltermelődés) kezelésére használt gyógyszerek egy részét úgy írhatja fel térítésesen a családorvos, hogy előtte nem kell a beteget elküldenie egy másik szakorvoshoz, hogy onnan hozzon levelet, amiben szerepel a javallott orvosság. Az orvosi levél azonban nem tűnik el, továbbra is szükség van rá más kezelési sémák felállításánál.

Egy darab papírért már nem kell szakorvoshoz fordulni

A kompenzációs listán szereplő csillag eltörlésével a következő gyógyszereket írhatják fel kompenzáltan a családorvosok az eddigi korlátozások nélkül: Milurit, Montelukast, Tiotropium, Mometasonum, Fluticasonum, Alendronsav, Risedronsav, Alendronsav + Cholecalciferol. A pszichiátriai betegségek kezelésében használt Fluoxetinum, Sertralinum gyógyszereketet a kompenzációs listán az eddigi egy csillag helyett két csillaggal jelölik, ami azt jelenti, hogy az egészségbiztosító pénztár által meghatározott protokollt kell követni: a kezelést beállítja a háziorvos, felírja a térítéses receptre a gyógyszert, majd néhány hét, vagy hónap után elküldi a beteget pszichiátriai szakvizsgálatra, tájékoztat a Családorvosok Munkáltatói Szövetségének Kolozs megyei szervezete.

„Megszabadultunk néhány csillagtól! Bizonyos légzőszervi betegségekben, köszvényben, csontritkulásban szenvedő betegeknek már nem kell a szakorvoshoz menjenek a poliklinikára vagy a kórházba, kivéve, ha valóban szükségük van az újraértékelésre, kivizsgálására. De nem mint eddig, csak egy darab papírért – az időszakos orvosi levélért- ha térítésesen akarták megvásárolni a gyógyszereiket. Az orvosi levelet amúgy is gyakran rosszul töltöttek ki, vagy csak 3-6 hónapra írtak meg. Bizonyos mentális problémákkal küzdő betegek pedig a háziorvosuktól kaphatják majd meg a kezdeti kompenzált kezelést, és csak néhány hét vagy hónap múlva kell pszichiátriai szakvizsgálatra jelentkezzenek. Ez már most is így történik néhány újabb antidepresszáns gyógyszer esetében. Mostantól ez más, régebbi gyógyszerekkel is lehetséges" – írja Facebook-oldalán Raluca Zoitanu bukaresti háziorvos. Felidézi, ez a probléma az orvosi levéllel, a betegek felesleges küldözgetésével 15-20 évvel ezelőtt kezdődött a hazai egészségbiztosítási rendszerben, most végre részben megoldódott, de még mindig rengeteg olyan gyógyszer van, amelyek térítéses felírását túlszabályozzák. A bukaresti orvos abban bízik, az egészségügyi minisztérium és a különböző szakbizottságok »megvilágosodnak«, és egyszerűsítik a rendszert.

A korlátozásokkal kétségbe vonják a családorvosok kompetenciáját

Még mindig rengeteg gyógyszer térítéses felírása esetében indokolatlanul kötelezik az orvosi levelet, mutatott rá megkeresésünkre Soós-Szabó Klára. A Hargita megyei családorvosok szövetségének elnöke kifejtette, azzal, hogy korlátozzák az alapellátásban dolgozók jogát a térítéses receptek felírásában, tulajdonképpen figyelmen kívül hagyják a törvényes úton, vizsgával megszerzett kompetenciáikat, holott az alkotmány szavatolja, hogy a szerzett jogot nem lehet adminisztratív intézkedésekkel elvenni. A módosítás elsősorban a betegeknek jelent könnyítést, hiszen nem kell egyik orvostól a másikhoz járjanak, hogy felírathassák a támogatott gyógyszereiket. Ugyanakkor az egészségbiztosítónak is megtakarítást jelent, mert eddig két orvosnak kellett kifizetnie a konzultációt. Nyilván vannak olyan betegségek, kezelések, amikor több kivizsgálásra van szükség a pontos diagnózis felállításához, a kezelés beállításához, például az onkológiai esetek, vagy a ritka betegségek, de megmagyarázhatatlan, hogy eddig a csontritkulásra a családorvos nem írhatott fel térítéses receptre gyógyszert, készítményeket, összegezte Soós-Szabó Klára.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?