Készülnek a huszadik Hargitai Megyenapokra

Hargita megye közösségeire, kulturális és természeti örökségére, valamint a kortárs kreativitásra épít a XX. alkalommal megszervezésre kerülő Hargitai Megyenapok rendezvénysorozat, mely a Pünkösdi ünnepségek mottó alatt fut, és közel 70 program várja megyeszerte az érdeklődőket. Az esemény főszervezője Hargita Megye Tanácsa és alintézményei, de más szervezetek is bekapcsolódnak a programsorozatba.

A részleteket Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, Ferencz Angéla a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője, Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont vezetője és Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vezetője ismertette a csíkszeredai megyeházán.

Mint megtudtuk, az idei programkínálattal a helyi közösségeknek, fiataloknak és a pünkösdi búcsúra érkezőknek szeretnék megmutatni Hargita megye értékeit és egyben egy maradandó élményt nyújtani. Ezért az idén közel 70 program várja megyeszerte az érdeklődőket, amely közül 14 gyerekprogram lesz, 20 tájház bemutató különböző közösségi programokkal és konferenciával egybekötve. Lesznek kiállítások, előadó-művészeti produkciók, könyvbemutatók, rendhagyó irodalomórák, de kirándulások is.

Illusztráció: Fodor Zsuzsánna

A programok 50 százalékánál az ifjúság is célcsoport, a programok 10 százalékánál lesz valamilyen gasztronómiai program is. A 67 programból 24 kétnyelvű, 2 program pedig román nyelvű. A programok 39 százaléka szól román anyanyelvűeknek is. Térségi lebontásban Csík-térségben 10 településen 30 program lesz, Udvarhelyszéken 17 településen 25 program, Gyergyó térségben pedig 8 településen 12 program várható.

Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke rámutatott: olyan változatos és gazdag értéktárral rendelkezünk, melyre büszkék vagyunk és ezt meg szeretnénk mutatni a nagyvilágnak is. Az ilyen programsorozatok erre nagyon jó alkalmat kínálnak. „Számunkra egyik legnagyobb érték a közösség, így a három térség és a kulturális központok együttműködésben vesznek részt a megyenapok szervezésében. A programkínálat egyaránt szól a Hargita megyei embereknek és a pünkösdi ünnepkörre a megyénkbe látogató vendégeknek is. Olyan időtöltést kínálunk, amely által mindenki szívébe zárhat egy darabot az itteni emberekből, kultúrából, ami meghatároz minket” – fejtette ki az alelnök.

Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője egyben a rendezvény koordinátora kifejtette, az online tér adta lehetőségekkel ebben az évben nagyon hatékonyan tudtak együtt dolgozni. Ami régen több időt és energiát vett igénybe, az most jobban működik. Röviden ismertette a csík-térségi programokat, kiemelve a pünkösdi ünnepkör köré szerveződő programokat: a Csűrdöngölőt, a Pünkösdi vásárt, a Pro Hargita-díj átadását, az UNSCENE – Művészeti Egyetemek Fesztiválját, a XIX. Erdélyi Táncházzenészek Találkozóját. „A program összeállításánál fontos szempont volt, hogy figyelembe vegyük a közönség igényeit, erős támpontot jelentett a pünkösdi ünnepkör, ezért lett a programsorozat mottója is a Pünkösdi ünnepségek. A vallási ünnepkör mellett számos esemény kapcsolódik hozzá, legyen szó népi kultúráról vagy természeti örökség megismeréséről.”

Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont vezetője az udvarhelyszéki főbb programokat ismertette, kiemelve a tájházak köré szerveződő eseményeket, a mesterségbemutatókat és a harmadik alkalommal megszervezésre kerülő Jó gyakorlatok a tájházak működtetésében című konferenciát.

Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vezetője 17 programot koordinál a térségben, néhány program nyelvi korlátok nélkül elérhető. Az idei kínálatban kicsitől a nagyig mindenki megtalálja a számára megfelelőt, koncertek, színház vagy kiállítások, fotókiállítások keretében.

A Kájoni János Megyei Könyvtár évek óta bekapcsolódik a szervezésbe. Gyulai Arthur, a könyvtár igazgatójának elmondása szerint ebben az évben is izgalmas könyvbemutatókkal, bábelőadásokkal készülnek. A szervezők tájékoztatása szerint a teljes programsorozatot egészében a Visit Harghita oldalán lehet böngészni, valamint az erre létrehozott Facebook-oldalon.

Kapcsolódók

Kimaradt?