A gyermekek éheznek, a kormány spórol
A gyerekek hasán spórolta meg a kormány a Meleg ebéd elnevezésű program legkevesebb másfél hónapnyi költségvetését. A 450 iskola több mint 181 ezer óvodás és iskolás gyermekét érintő étkezési támogatási programot másfél hónappal az iskolakezdés után hagyták jóvá, és még legalább egy hónap, míg az első ebédek megérkezhetnek a gyerekeknek, hiszen le kell folytatni a közbeszerzési eljárásokat. Sok óvodásnak és iskolásnak azonban ez lenne az egyetlen élelemforrása, így addig is a környezete jóindulatán múlik, hogy éhezik vagy megosztanak vele egy kiflit az iskolában. Eközben a kormány máris több mint 61 millió lejt takarított meg.
Október 24-én tették közzé a Hivatalos Közlönyben annak a 450 iskolának a listáját, amelyek a 2023-2024-es tanévben megszervezhetik a Meleg ebéd étkezési programot. A lista majdnem ugyanaz, mint a tavalyi, hét iskola helyére kerültek más intézmények. A kísérleti étkezési támogatási program keretében az állam napi egy meleg ebédet, vagy – ha ez nem oldható meg – élelmiszercsomagot biztosít az óvodáskorú és kisiskolás gyermekek számára fejenként 15 lej értékben. Az iskolák választhatnak a helyben készített vagy rendelt meleg ebéd és az élelmiszercsomag között.
Bár a program célja az indoklása szerint a földrajzi, gazdasági vagy társadalmi szempontból hátrányos helyzetű iskolai tanulókat érintő kirekesztés és az iskolaelhagyás kockázatának csökkentése, mégis még mindig egyetlen tanuló sem kap ebédet az oktatási intézményekben, miközben sok gyermek csak így jutna napközben ételhez.
Szándékos időhúzás
Novák Levente Maros megyei szenátor a Maszol kérdésére elmondta, véleménye szerint a késlekedés oka, hogy csökkentse a kormány a kiadásait. „Mert nincs pénz a kasszában, és ezért húznak mindent, és ez általánosan érvényes mindenre, ami kifizetést igényel” – mondta el a szenátor, aki szerint a spórlásnak még nincs vége.
„Amíg minden iskolának megszervezik a közbeszerzést, és még ha lesznek óvások, amik várhatóan lesznek, akkor a végén odakerülünk, hogy jövő évtől indulhat a program, és aztán csak pár hónapot kell költetni erre. Ezt így nem mondják ki, de valójában ez történik” – fejtette ki Novák Levente.
Hozzátette, amit előirányoztak, azt megspórolják, mást kezdenek vele, ezért lesz kevesebb végül a 2023-2024-es tanévre jóváhagyott költségvetés. A kísérleti program finanszírozására előirányzott költségvetés 2023-ban eredetileg 195 millió lej lett volna, azonban végül 133 441 000 lejt hagyott jóvá erre a kormány. Eszerint máris 61 559 000 lejt takarítottak meg.
Idén még többet is késhet a program
Tavaly is késett a kormány a törvény jóváhagyásával, és csak novemberben kezdődhetett meg a napi egy meleg étel biztosítása a kedvezményezettek számára. Idén sem lesz hamarabb, sőt Novák Levente szenátor szerint várhatóan idén még jobban elhúzódik. Arra számít, hogy több lesz a jelentkező és az óvás, mivel a cégek láthatták, hogy működik a program, megtörténnek a kifizetések. A meleg ebéd biztosítását az önkormányzatok szintjén kell megszervezni közbeszerzéssel, és most már el is kezdhetik összeállítani a pályázati kiírást közösen az iskolákkal.
Maros megyében például nyolc iskola részesülhet az étkezési támogatásból, ez 4536 tanulót jelent. Novák Levente elmondta, „van, ahol tavaly hideg ételt kértek, például Ákosfalván, idén pedig meleg ételt fognak”. Nyárádszeredában idén is meleg ebédet kérnek, és kiszállítással oldják meg tudomása szerint, mivel ehhez nem kellett külön étkező.
Szabó Ödön képviselő, a parlament oktatási bizottságának alelnöke szerint van esély arra, hogy ne legyenek további nagy késések, hiszen nem mindenütt kell közbeszerzési eljárást meghirdetni. „Ahol van saját étkezde, ahol főznek, ott elindíthatják, mert a forrás szabad, ahol pedig úgy hirdették meg, hogy megmaradt egy keretszerződés, amit minden évben megfelelő létszámmal kiegészítenek, ott csak a mellékletet kell módosítani” – fejtette ki az RMDSZ-es képviselő.
„Odaadjuk a kiflinket”
Az általunk megkérdezett iskolaigazgatók azt remélik, egy hónapon belül beindul a Meleg ebéd program. Kovászna megyében hét iskola 1489 diákja, Hargita megyében nyolc tanintézmény 3583 gyermeke vár erre. A Kovászna megyei, maksai Orbán Balázs Általános Iskolában összesen 93 gyermek részesülhet majd a programból. Az igazgatónőnek, Istók Juditnak kettős érzései vannak a programmal kapcsolatban, egyrészt hálás, hogy egyáltalán létezik, – tavaly is részesültek belőle, és ameddig kaphatták a gyerekek, addig nagy segítség volt –, ugyanakkor sajnálatosnak tartja, hogy a kormány a gyerekek hasán takarít meg pénzt.
„Gyakorlatilag ugyanúgy megspórolnak két hónapot, mint tavaly, utána megspórolnak megint egyet januárban, míg elindul újra, merthogy új költségvetési év lesz új eljárásokkal”. Sok gyerek azonban csak ezen az étkezési támogatáson keresztül jutna élelemhez, így ők jelenleg étel nélkül mennek iskolába. „Gyakran van olyan, hogy elosztjuk a gyerekek tízóraiját, vagy odaadjuk a kiflinket. Nagyon sok olyan gyerek van, akinek ez lenne az egyetlen napközbeni ennivalója” – ismertette a helyzetet az igazgatónő.
Romániában több mint 1,5 millió gyermek él szegénységben
A Mentsétek meg a gyermekeket szervezet adatai szerint évente 35 ezer diák hagyja el az iskolát idő előtt, és mintegy 286 ezer 7-17 éves fiatal nem jár iskolába. Ugyanakkor úgy vélik, a meleg étel hiánya hosszú távon hatással van az iskolai lemorzsolódásra. Adataik alapján 2021-ben Romániában több mint 1,5 millió gyermek (az összes gyermek 41,5%-a) élt a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés kockázatának kitéve. A jelenség sokkal erőteljesebb a vidéki területeken, mint a városi területeken: 2021-ben a nagyvárosokban 16,1%, a kisvárosokban és külvárosokban 30,7%, a vidéki területeken pedig 50,1% volt ez az arány.
Sok helyen nem lesz meleg az ebéd
A maksai iskolába egyébként szendvicset kértek és fognak kérni idén is, nem meleg ebédet, hiszen az engedélyeztetési procedúra nehézkes lenne étkező kialakítására. Mint Istók Judit elmondta, nagyon sok engedély kellene hozzá a fogyasztóvédelemtől a közegészségügyi igazgatóságig több intézménytől. A kiszállítható ebédet sem választják. „Mit kap az a gyermek, ha az a cég a 15 lejből meg kell vegye a edényt is, amiben kiszállítja? Ebből a meggondolásból a szendvics mellett döntöttünk, mert az legalább meg lehet becsületesen pakolni”– indokolta Istók Judit a választásukat.
A szendvicset preferálja a programban szintén részesülő, Hargita megyei, székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola vezetősége is, ahogy tavaly. 380 diákja van az iskolának, akik részesülnek a programból. Libik Győző igazgató a Maszolnak elmondta, jelenleg nehézséget jelent ugyan, de „a zöme meg tudja oldani, és egyébként is szoktak csomagolni vagy vásárolni a szülők a gyerekeknek akkor is, ha kapnak az iskolában ételt”.
Hozzátette, már készülnek a pályázati kiírásra, amiről egyébként az iskolák igazgatóinak javaslatára a helyi közigazgatásoknak kell dönteniük. Ezek után majd a pénzre várnak, remélve, hogy idén sem késnek a kifizetések. „Tavaly a polgármesteri hivatalnak előre kellett fizetnie, és csak utólag kapta vissza a pénzt. Ha arra vártak volna, hogy az államkaszából jöjjön pénz, az hosszú lett volna, még tovább késett volna a program” – számolt be az igazgató.
A Romániai Szabad Európa Rádió egy nemrégiben közölt cikke szerint, havonta közel 100 millió lejt takarít meg a kormány azzal, hogy az óvodások és iskolások étkeztetési programjai késlekednek, beleértve a tej-kifli programot is. Mint írták, minden héten, amikor nem kínálnak meleg ételt a gyerekeknek, a kormány 10 millió lejt spórol meg a költségvetésben. Ugyanakkor, amikor nem biztosítja a gyümölcsöt-zöldséget-tejet-kiflit, 12,5 millió lejt takarít meg. Összességében minden héten, amikor a tanulóknak talán üres marad a gyomruk, a kormány 22,5 millió lejt nyer.
Egymillió gyermekre terjesztenék ki
Bár a meleg ebéd finanszírozása még a 181 ezer gyermek számára is nehézkesen halad, jövőre a tervek még ambiciózusabbak, ugyanis az új tanügyi törvény értelmében jövő tanévtől egymillió tanulóra kellene kiterjeszteni a Meleg ebéd programot.
Szabó Ödön képviselő, a parlament oktatási bizottságának alelnöke a Maszolnak elmondta, a kísérleti program lényege az volt, hogy lássák, beteljesíti-e a célját: csökkenti-e az iskolaelhagyást. „A program azt próbálta kikísérletezni, hogy ezekben a részt vevő iskolákban csökken-e az iskolaelhagyás, ha van meleg ebéd, és kiderült az elmúlt években, hogy a Meleg ebéd program nagyon jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy csökkenjen az iskolaelhagyás” – fejtette ki. Hozzátette: „ha 84 százaléka járt a diákoknak vagy kevesebb, akkor ez felment 95 százalékra, tehát olyan 10-11 százalék az iskolaelhagyás csökkenése”.
A továbbiakban is a jelentősen hátrányos helyzetű iskolákban lenne finanszírozva a napi egyszeri étkezés, olyan intézményekben, melyek szegregált környezetben vannak, vagy magas a szülők munkanélkülisége, magas az iskolaelhagyás aránya. A képviselő elmondta, a Meleg ebéd programra vonatkozóan voltak módosító javaslataik, amelyek, úgy véli, ahhoz is hozzájárultak volna, hogy ne legyenek jövőre késések, de ezek nem kerültek be a törvénybe.
CSAK SAJÁT