Meleg étel-program az oktatási intézményekben: pozitív tapasztalatok Szilágyperecsenben
Szilágyperecsenben ettől a tanévtől működik az állam által biztosított meleg étel-program, azaz az iskolai/óvodai étkeztetés. Ennek köszönhetően közel 400 gyerek kap ebédet, de az étkezés mellett a helyes és egészséges táplálkozás fontosságára is felhívják a figyelmüket. Ettől a héttől egy másik Szilágy megyei településen, Krasznán is beindul az étkeztetési program.
„Egy régi álmunk teljesült – kezdte Boncidai Csaba, Szilágyperecsen polgármestere –, mert valamikor iskolatáska nélküli iskolát képzeltünk el, amit ezúttal részben elértünk. A program, mely által meleg ételt biztosítunk közel négyszáz diáknak, egy nagyon jó kezdet, főleg azoknak, akik reggel nyolctól este hat óráig a napközis foglalkozást választják. Az a gyerek, aki részt vesz ezen, már iskolatáska nélkül, vagy csak kevés taneszközzel jár iskolába.”
Néhányan először fognak evőeszközt a kezükben
Az önkormányzat mottója: egészséges test, egészséges lélek – tette hozzá. „Most döbbenek rá, hogy vannak olyan gyerekek, akiket mi kell megtanítsunk enni, mert nem tanították meg odahaza, most tanulnak kanalat, villát fogni, helyesen étkezni – folytatta a polgármester. – Meggyőződésem, hogy azok a gyerekek, akik az óvodában ebédet kaptak, az iskolába kerülve nem fogják azt mondani az ételre, hogy nem szeretem. Azzal szembesültünk, hogy megkérdezték a gyerektől: jó volt-e az ebéd, amire azt válaszolta, nem. Megkóstoltad? Nem. Miért? Mert nem szeretem. De miért nem, ha nem is kóstoltad? Mindez azt bizonyítja, hogy téves nevelésben részesültek, nem tudják, hogy az egészséges életmódhoz változatos étrend szükségeltetik, nemcsak chips, sültkrumpli, sültek, hanem levesek is.”
Boncidai Csaba több mint öt éve tervezte az iskolai étkeztetés bevezetését, mert meggyőződése, hogy minden gyereknek biztosítani kell délben a meleg ételt. A helyi étterem már 2007-től szállította az ebédet a napköziseknek. A rendszer jól működött, de ezúttal több egyeztetésre, szervezkedésre volt szükség. A dietetikussal összeállítottak egy változatos étrendet, és a pedagógusok feladatává vált az egészséges táplálkozásra való nevelés is. „Szilágyperecsen olyan körülményeket garantál a gyerekeknek, amilyeneket megálmodtunk, és elmondhatjuk, hogy az álmok valóra válnak” – zárta a polgármester.
A helyes étkezést tanítani kell
Szilágyperecsenben idén november 14-én kezdték el a meleg étel-programot – mondta Filip Gyöngyi iskolaigazgató. 397 gyerekre volt jóváhagyva a projekt, és bekerültek abba a 350 iskolába, amit a tanügyminisztérium elsőként kiválasztott. A beindítást megelőzően sok időt vett igénybe a bürokrácia, az engedélyek megszerzése, az ebéd beszerzési mód.
Az iskola ki kellett alakítson egy órarendet, hogy a program ne menjen a tanítás rovására. Minden reggel a pedagógusok jelzik a gyermekek létszámát a könyvelőnőnek, aki összegzi, és leadja a rendelést. Hogy délben minden gyermek étkezhessen, megszüntették a húszperces nagyszünetet, így 11.50-től 12.10-ig az elemi osztályosok ebédelnek, majd az óvodások 12.30-kor, ezt követően 12.45-től a gimnazisták.
„Az ebéd ideje alatt minden tanár az étkezőben van, a szolgálatosok állandó jelleggel. Annak a 60 gyereknek, akik délutáni iskolába járnak, vagy tanodába, eddig a szülők vásárolták meg az ebédet. A program által a szülő biztos lehet, hogy gyermeke étkezik, bár vannak olyan ételek, amelyekkel nincsenek megszokva. Különböző órákon, a szociális nevelésen vagy osztályfőnöki órán arról beszélünk, hogyan kell helyesen táplálkozni, hogy biztosítsuk a szükséges kalóriát, és hogy minden olyan tápanyagot bejuttassunk a szervezetbe, ami a fejlődésüket biztosítja. Egy hónap után elmondhatom, egyre inkább elfogadják azokat az ételeket, amelyeket a kezdetben meg sem kóstoltak. Van olyan gyerek, aki kiissza a levest, és bevallotta, otthon első fogást nemigen ettek, csak másodikat” – mesélte az igazgatónő.
Étkezésre kijelölt helyet biztosítottak
Filip Gyöngyi elmondta: nem akarták, hogy a gyerekek a nemrég felújított tantermekben egyenek, ezért ebédlőt alakítottak ki a sportterem egyik részében, amit addig asztaliteniszezésre használtak. Így nem kell vigyázniuk, hogy ráöntik a tanszerekre az ételt, az asztalok lemoshatók, fertőtleníthetők, van külön bejárat és kijárat.
A két mosdóval ellátott helyiséget kifestették, asztalokat helyeztek el, padokat, mert így többen elférnek, egyszerre akár 150-en. Minden osztálynak van saját helye. Előbb az elemisták, aztán a nagyobbak étkeznek. Óra után a diákok kezet mosnak az iskolában, majd egymást követve mennek be az ebédlőbe. Mindenki elveszi az edényét, a takarítónők átnyújtják a zacskóba csomagolt kenyeret, szalvétát, evőeszközöket, majd helyet foglalnak. Minden felnőtt kesztyűs kézzel segít a gyermekeknek, akik az étel elfogyasztása után a maradékot környezetbarát módon gyűjtik össze. Az ételmaradékot vederbe, a papír és műanyagedényeket külön-külön zsákba. Csak az kerül kukába, amit nem lehet felhasználni.
Ottjártunkkor a diákok boldogan jelezték, megették az ételt, mert finom csigaleves és tarhonyás hús volt savanyúsággal.
A roma gyermekek is rendszeresen járnak iskolába
„Csak azokat a gyerekeket írjuk össze, akik részt vesznek az első órán. Ezáltal elértük, hogy mindenki pontos, sőt a roma gyermekek is szívesebben jönnek iskolába, és betartják az órarendet. Ugyanígy van a roma negyedben lévő óvodában is, nőtt a jelenlét”.
A szülők örülnek a programnak, nemrég a roma szülőkkel és gyermekekkel tartott találkozón két apuka felállva köszönte meg a polgármesternek és a pedagógusoknak, hogy jó iskolába járhatnak a gyermekek, és oly sok mindent nyújtanak számukra, meleg ételtől kezdve fűtött osztálytermekig, mert nem minden roma család tudja ezt megadni otthon gyermekének.
CSAK SAJÁT
A 15 lej értékű háromfogásos ebédet egy helyi cég biztosítja. Minden fogást külön kisedényekben szállít, az iskola egyfajta önkiszolgálót alakított ki, hogy mindenki megkaphassa a saját adagját. Az étterem tulajdonosa új konyharészleget szerelt fel, hogy az ebéd elkészítése az európai uniós szabványoknak feleljen meg, ezért a részlegen csak a gyerekeknek főznek. „Jó lenne, ha a következő években minden romániai óvodás és iskolás részesülne meleg ételben, mert sokkal hasznosabb, és népszerűbb, mint a tej és kifli-program” – fogalmazott az igazgatónő.
Krasznán a héten vezetik be a meleg étel-programot
Kovács István krasznai polgármester elmondta: a településen 1025 gyermek részesül ettől a héttől meleg ebédben. Az iskolaszék döntése alapján, ebédlő hiányában, a fiatalok az osztályban fogyasztják el az ételt, az igényelt második fogást. „Az első kör után, a második csoportban engedélyezték iskolánk számára a programot, ezért kellett várnunk. Időben elkezdtük a szükséges előkészületeket, és mivel nálunk több épület van, egyeztetnünk kellett, hogy hova, hány órára szállítsák. A nagyobb diákok lefóliázva kapják meg az ételt, az egyik óvodában, ahol konyhánk van, nagy adagban, és ott osztják szét a gyermekeknek. A kezdet talán nehézkes lesz, de reméljük, hogy az első két hét után zökkenőmentesen fog működni” – nyilatkozta a polgármester.
A meleg ebédet a krasznai diákok a tíz perccel megnövelt nagyszünetben fogyasztják el, 11 óra tájékán, a kérdésre, hogy visz-e majd uzsonnát a gyermek, a polgármester elmondta, hogy ez gyerekfüggő, hiszen van olyan, aki kilenc órakor már éhes, ezért a szülő dönt, hogy szükségeltetik-e uzsonna vagy nem.
A program nagy feladat a tanító néninek, mert a kisebbeknek segítenie kell; a tanároknak is, hogy megszervezzék az osztályokba való kihordást, a szülőknek, hogy megtanítsák gyermeküket a helyes étkezésre, így mindenki felelősségteljesen kell ehhez hozzájáruljon, hogy jól működjön – fogalmazott Kovács István. „Mivel új program, mindegyikőnknek fel kell nőni hozzá, a tanároknak, a kifőzdének, szülőknek, gyerekeknek, és mint minden, ami új, az első két hétben letisztázódik, és azt reméljük, hogy 2023-tól már begyakorolt módon fog működni” – tette hozzá.