Kemény feltételeket szabnak az ingatlanközvetítőknek – az eladókra is hárul kötelezettség

Szabályoznák az ingatlanközvetítés piacát. A szándék már évek óta megfogalmazódott, most azonban egy újabb törvénykezdeményezés került a parlament elé, az előterjesztők azt kérik, a szenátus sürgősségi eljárásban vitassa meg a tervezetet. Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője a Maszol megkeresésére kifejtette, a hatalmas piac miszlikbe szabdalódik, a szabályozásra valóban szükség van, ám az ügyfelek szempontjából az ingatlanközvetítő legnagyobb aduásza a kapcsolati tőkéje, mert így tud valóban sikerre vinni egy-egy tranzakciót.

A tervezet szerint az ingatlanközvetítőknek kötelezően felsőfokú végzettséggel kell rendelkezniük, legalább 1 080 órás szakmai képzést kell elvégezniük, valamint évente fizetniük kell a felelősségbiztosítást a szakma gyakorlásához. Az ingatlan közvetítési piacot az Országos Kataszteri és Ingatlanhirdetési Ügynökség (ANCPI) felügyelné, amelynek jogában áll az ingatlanügynökök tevékenységének felfüggesztése és esetenként a büntetés, elemzi a Profit.ro a dokumentumot. 

Illusztrációk: PexelsAz előterjesztők érvelése szerint Romániában az ingatlanközvetítési szolgáltatások piacának lényeges problémája, hogy ezek a tevékenységek gyakran „feketén" történnek. Más szóval, a szolgáltatásokat írásos szerződés nélkül végzik, az ügyfelek által kifizetett összegeket készpénzben veszik el, nem számlázzák ki és nem adóznak utánuk.

Kötelező tanulmányok, pluszban szakmai képzés 

Nem ez az első kezdeményezés a román ingatlanközvetítési szolgáltatások piacának szabályozására. Hasonló lépés történt például 2020-ban is, akkor azonban végül nem született meg a törvény. A mostani tervezet azt javasolja, hogy hozzanak létre egy Országos Elektronikus Ingatlanközvetítői Nyilvántartást (RENII), amely nyilvános lesz, az ANCPI internetes oldalán teszik közzé, és amelybe minden ingatlanközvetítőnek kötelező módon regisztrálnia kell. Azt is indítványozzák, hogy külön szabályozzák az ingatlanközvetítő minőség megszerzésének feltételeit.Az ingatlanügynök esetében a minimális tanulmányi követelmények magukban foglalják a középiskolai végzettséget és egy legalább 1.080 órás szakképzés elvégzését, amelyben 360 óra elméleti és 720 óra gyakorlati felkészítés.

A bróker esetében egyetemi diploma, továbbá egy szakmai szervezet által tartott 180 órás képzés lenne a feltétel.

Szétszabdalódott a piac, hozzá nem értők is kínálják a szolgáltatást

Évek óta napirenden van a szabályozás szükségessége, hiszen a piac minden felügyelet nélkül, teljesen szabadon működik, mondta el Bónis Endre, hangsúlyozva, hogy ő és munkatársai, valamint a nemzedékük tagjainak többsége még önkéntesen elvégeztek egy ingatlanközvetítői tanfolyamot. Jelenleg azonban, ha valaki gondol egyet, nyit egy céget, és belevág az ingatlanközvetítésbe, így például Kolozsváron több ezren foglalkoznak ezzel. Persze pontos nyilvántartás nem létezik, sokan „rejtett alkalmazottként”, a saját cégükkel tulajdonképpen egy-egy nagyobb ingatlanközvetítőnek dolgoznak, majd számláznak. Ilyen körülmények között a piac szétszabdalódik, az ingatlanközvetítők érdekvédelmi szervezetei is képlékenyek, ezért is nem sikerült véglegesíteni egy szabályozást, hogy biztonságos körülmények között működhessen a piac.Ugyanakkor óhatatlanul olyanok is kínálnak ilyen jellegű szolgáltatást, akik nem értenek hozzá, nem tudják megfelelően tájékoztatni az ügyfeleiket, nem tudnak értelmezni egy urbanisztikai tervet, ellenőrizni egy telekkönyvet, vagy nehézséget jelent számukra egy előszerződés megszövegezése. Ugyanakkor Bónis Endre hangsúlyozta, az ingatlanközvetítő szerepe, hogy a vevőt a vásárlóval összehozza, a többi elem csak könnyíti a munkáját, és segíti az ügyfeleit, például azzal, hogy megírnak egy előszerződést, ám az adás-vétel végül mindig közjegyzőnél történik, lakásbérléskor pedig ajánlott, hogy egy jogász nézze át a szerződést.

A siker titka a kapcsolati tőke 

Aki piacra szeretne dobni egy ingatlant abban érdekelt, hogy minél magasabb árat kapjon érte, ha nem akar hónapokat, éveket várni, amíg megkapja a kívánt árat, akkor érdemes rábíznia egy közvetítőre, így a hirdetése nem vész el a kínálatok között, hanem a szakember kapcsolati hálózatát kihasználva célzottan tudja ajánlani. Bónis Endre úgy látja, egy sikeresen végrehajtott ingatlanközvetítés hoz még legalább három feladatot: az elégedett ügyfél hozza a következőket. Egy jó ingatlanközvetítő követi a híreket, az árak alakulását, egyeztet, tartja a kapcsolatot a többiekkel, ám nem árt, ha elvégez egy tanfolyamot, hiszen a tapasztalt szakemberek is mindig tanulhatnak.

Elmondta, a hazai, és azon belül a kolozsvári ingatlanpiac sajátos, hiszen például Olaszországban a városokban sétálgatva, egy-egy utcában több ingatlanközvetítő iroda is van, az ajánlatokat kiteszik az ablakba, nálunk azonban nem jellemző, hogy az ügyfelek sétálnak az utcán, meglátnak a kirakatban egy ingatlanajánlatot, és lecsapnak rá.

A tervezetben újdonságként az is szerepel, hogy az ingatlanügynökön keresztül értékesített ingatlan tulajdonosa köteles a közvetítővel kötött szerződésbe beleírni a ház, lakás ismert hibáit, valamint az ingatlanközvetítő kötelezettségét, hogy ezeket az információkat továbbítsa a potenciális vásárlóknak. Az ismert hibák kategóriájába tartoznak a zaj, a nedvesség, a szennyezés, szag, árvíz- vagy süllyedésveszély, időszakosan népszerű események szervezése a közelben, a telek vagy épület előtörténete, amelyről a tulajdonos valószínű tudhat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?