Kelemen Hunor szerkezeti reformot sürget
A közszférában a létszámcsökkentést alapos elemzés után, az alkalmazottakkal egyeztetve, kritériumok alapján és elvek mentén lehet végrehajtani, szögezte le Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke hangsúlyozta, az átszervezést nem lehet és nem is szabad egy tollvonással végrehajtani.
Sok vita zajlik a társadalomban arról, hogy a többi országhoz képest Romániában sok, vagy kevés az 1 300 000 költségvetési alkalmazott, ám ez ágazatonként más megítélés alá esik.
„Ha az egészségügyi és az oktatási ágazatot tekintjük, az 1.300.000 nem sok. Bizonyos állami intézmények között vannak túlméretezettek – a szenátusban, a képviselőházban, a megyei tanácsokban, szinte minden minisztériumban, minden ügynökségben, és minden intézményben – ez tetten érhető. Lehet csökkenteni a létszámot, de ezt úgy kell megtenni, hogy beszélünk az emberekkel, kritériumokkal, elvekkel állunk elő, és elemezzük, mire van szükség. Szükség van-e például egy intézményben, a kommunikációs igazgatóságon 11 olyan emberre, akik évek óta nem kommunikáltak a nyilvánossággal” – idézi az Agerpres hírügynökség Kelemen Hunor szerdai, az Europa FM-ben elhangzott nyilatkozatát.
Az RMDSZ elnöke kifejtette, minden intézményvezető, miniszter, önkormányzati vezető el kell végezze az elemzést, és ez nem egyik napról a másikra történik. Rámutatott, vannak megyei tanácsok, melyek 60-65 alkalmazottat foglalkoztatnak, és vannak, ahol több mint százan dolgoznak. A minisztériumok, intézmények szintjén is vannak eltérések.
Meglátása szerint, szerkezeti reformra van szükség, anélkül „nem lehet megváltoztatni a világot”. Kelemen Hunor arról is beszélt, lehet emelni az áfát, de azzal csak a problémák egy része oldódna meg, annál is inkább, mert a munkaadóját csökkenteni kell. „Az embereknek nagy az igazságérzetük. Elfogadhatatlan, hogy a bírák, a rendőrök, katonák 25 év szolgálat után, 50, 48, 49 évesen nyugdíjba vonuljanak. Ezt a társadalom nem tartja elfogadhatónak. Államot teremtettek az államban, de ezt a korlátot le kell bontanunk” – fejtette ki.
Kapcsolódó
Az RMDSZ elnöke leszögezte, idén nem változik az adózási rendszer, hiszen erről széles körű konzultációt kell lefolytatni, egyeztetni kell a munkaadókkal, a szakszervezetekkel is. Kelemen Hunor ugyanakkor úgy véli, Románia még nem áll készen a progresszív adó bevezetésére. Egyrészt rontaná a versenyképességét, másrészt az ország pénzügyi, kormányzati és adóügyi rendszere sem áll erre készen.
CSAK SAJÁT