Kelemen Hunor: azon leszünk, hogy megvédjük a magyarokat
Az év végéig meg kell alakulnia a kormánynak, a következő időszakban intenzív tárgyalások zajlanak majd – mondta Kelemen Hunor hétfőn a Kossuth Rádióban.
Kiemelte, nagykoalíció van készülőben, ez azt jelenti, hogy a nacionalista, szélsőséges erőkön kívül mindenki kormányon lenne, ez egy 64 százalékos többséget jelent, „de ezt a koalíciót még írásban meg kell erősíteni.”
Most készül a kormányprogram, és az RMDSZ azon dolgozik, hogy a saját választási programjukból minél több olyan részt bevigyenek, amelyek a társadalmi problémákra jó megoldásokat kínálnak. „A kisebbségi jogok védelmére is koncentrálunk, mivel olyan időt élünk, amikor a magyarellenesek támadására lehet számítani” – tette hozzá. Mint mondta, az AUR-nak voltak már olyan törvénykezdeményezései, amelyek a nyelvi jogok korlátozására vonatkoztak.
Kelemen Hunor kiemelte, az év végéig megalakul a kormány, a mostani időszak az intenzív tárgyalásoké. „Jó lenne, ha ez már karácsony előtt megtörténne, ugyanis a költségvetést rendbe kell tenni. Nemsokára találkozunk a pénzügyminiszterrel, hogy lássuk a reális költségvetési számokat, aztán a következő napokban folytatódnak a tárgyalások” – részletezte.
Az RMDSZ elnöke azt mondta, azon lesznek, hogy a magyarokat megvédjék, hogy biztonságban legyenek, továbbá prioritás a munkahelyek teremtése és gazdasági növekedés.
Mint mondta, korai még a minisztériumokról beszélni, de azt célozzák meg, hogy olyan tárcákat vezessenek, amelyeken keresztül a közösséget segíteni tudják. Egyértelmű, hogy a fejlesztés az elsőszámú prioritás – magyarázta.
Az elnökválasztásokkal kapcsolatban elmondta, jelenleg még arról is vita van, hogy egy vagy két jelöltje legyen a kormánykoalíciós oldalnak. „Ezt is el kell tudni dönteni az év végéig” – tette hozzá.
Kelemen Hunor hangsúlyozta: a feszültség maradt a társadalomban az Alkotmánybíróság döntése után, amely nyomán érvénytelenítették az államfőválasztást. Mai napig vitatott, hogy a döntés helyes volt, vagy helytelen. Mint mondta, példátlan az, ami történt, és sok részlet nem ismert, ezért bizonyítékokra lenne szükség az állami intézmények részéről, hogy a polgárok bizalmát valamilyen mértékben vissza tudják állítani.
CSAK SAJÁT