Kelemen Hunor: az Európai Uniónak készen kell állnia a partnerségre a Donald Trump-kormányzattal
Ha az Európai Unió (EU) nem áll készen az Amerikai Egyesült Államokkal és az új Donald Trump-kormányzattal való partnerségre, akkor minden tagország veszíteni fog, mert sem Trump, sem az amerikai kormány nem fogja megvárni, amíg az EU nyit, figyelmeztet Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke hétfőn a CNN Antena 3 televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy Donald Trump amerikai elnöki beiktatása után megváltozik a helyzet, és Amerika érdekei kerülnek előtérbe. „Donald Trump hivatalba lép, és ettől kezdve a helyzet meg fog változni. A szimpátiák és a barátságok számítanak, és a Trump-kormányzat minden döntésében Amerika érdekeit helyezi előtérbe” – idézi a nyilatkozatot a News.ro.
Kelemen Hunor hangsúlyozta, ezt kell szem előtt tartani a kereskedelmi kapcsolatok, a NATO kapcsán, vagy amikor az amerikai érdekeket vizsgáljuk Ázsiában, a Csendes-óceánon, a Közel-Keleten, de az Oroszország és Ukrajna közötti háború szintjén is. Ez egy másik ciklus lesz, mint Trump első mandátuma és az biztos, hogy az amerikai elnök most sokkal erősebb, mint az előző mandátumában, véli az RMDSZ elnöke.
„Meggyőződésem, hogy Trump csapata fogja uralni az amerikai kormányzatot, ami legutóbb nem volt így, sem a külpolitikában, sem a kereskedelempolitikában. Felvetődik a kérdés, hogy Romániában, az EU-ban vajon mindannyian készen állunk-e az USA-val való partnerségi kapcsolatra, hogy az EU vezetőinek van-e egy méltó tervük, tudják-e, hogyan kell meggyőzni az amerikai adminisztrációt arról, hogy ez a kapcsolat az USA és az EU között rendkívül fontos kell legyen, mert együtt erősebbek leszünk. Természetesen itt a gazdaságról, a kereskedelemről, a biztonságról, mindarról beszélünk, ami a nemzetközi kapcsolatok újrarendeződésével kapcsolatos” – mondta Kelemen Hunor.
Hozzátette, ha az EU nem áll készen, mindannyian veszíteni fogunk, mert sem Trump elnök, sem az amerikai kormányzat nem fogja megvárni, hogy felkészüljünk és elkészítsük a terveinket. Szerinte a kérdés az, hogy az európaiak felismerik-e, hogy Donald Trump az amerikai érdekeket tartja szem előtt, hiszen az USA elnöke, nem pedig az EU-é.
„Az amerikai érdekeket fogja előtérbe helyezni a belpolitikai kapcsolatok, a bevándorlás, a gazdaság, a vámok és a biztonsági kérdések terén is. Ez kellene, hogy legyen az első számú gondunk – a versenyképesség, az energia, a kereskedelem, a vámok, valamint az transzatlanti kapcsolatok és mindezek mellett Európa biztonsága. Amikor Trump védelmi beruházásokat követel, akkor kiszámítható dolgot mond, nem tegnap óta mondja, már az első mandátumában is ezt hangoztatta. Ahhoz, hogy biztonsági garanciákat kapjunk az USA-tól, pénzt kell adni, mert senki nem mondta, hogy az amerikai védelem a világ végéig ingyenes lesz. Az elmúlt 50-60 évben minden kihívással együtt, Európa abszolút biztonságban volt, és most ott tartunk, hogy el kell gondolkodnunk azon, hogyan pótoljuk az elvesztegetett éveket. Ez azt jelenti, hogy vannak bizonyos költségek. Az USA és Trump nem szokott csatákat elveszíteni” – mondta a szövetség elnöke.
Becslései szerint a GDP 2,3-2,5%-át kell a védelemre fordítani, ami minden uniós állam, így Románia számára is nagy összeg. „Tudnunk kell, hogy ezek a védelmi szolgáltatások minden egyes államnak és az USA-nak is sokba kerülnek. Ha nem vagyunk képesek átlátni az összképet, akkor biztosan veszíteni fogunk” – mondta Kelemen Hunor.
Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek milyen szerepe lehet abban, hogy megtalálják azt az egyensúlyt, amelyben az EU-nak Donald Trumppal együtt kell működnie, az RMDSZ vezetője azt mondta, Orbán Viktornak van elképzelése mindarról, amit az EU jövője jelent.
„Orbán Viktor megpróbálta a kapcsolatokat a mielőbbi békés megoldás irányába terelni anélkül, hogy megmondta volna, hogy milyen legyen a béke, hiszen az ukránok nélkül ezt nem lehet meglépni. Magyarország, akárcsak Románia és a térség országai, gazdasági-, politikai-, és demográfiai erő szempontjából túl kicsi. (...) A Trump és Orbán Viktor közötti kapcsolat megmarad, és bizonyos mértékig számít is, de senki ne várhatja el Magyarország miniszterelnökétől, hogy egyedül megoldja az EU problémáit. Azoknak, akik az EU-t vezetik, tisztában kell lenniük azzal, hogy a Trump-kormányzattal és az USA-val való partnerség nélkül nem jutunk ki a versenyképességi válságból. Nem fogjuk tudni egyedül megoldani az ukrajnai problémákat és az orosz agresszióháborút. Az USA nélkül ezeket nem lehet megoldani, ezért az EU-nak, az EB elnökének és az EU vezetőinek tisztában kell lenniük azzal, hogy valami új, valami más következik” – magyarázta Kelemen Hunor.
CSAK SAJÁT